בנט על תקציב הביטחון: יתייעלו - יקבלו

שר הכלכלה נפתלי בנט מותח ביקורת על כוונתו של שר האוצר יאיר לפיד להעלות את הגירעון כדי להתמודד עם העלויות הגבוהות של מבצע ''צוק איתן''.

"להגדיל גירעון זה להעלות מסים על הילדים שלנו", אמר בנט בוועידת כלכליסט. לדבריו העלאת יעד הגירעון ללא טיפול שורש בבעיות הכלכלה תהיה טעות.

"השכר החציוני במדינת ישראל עומד היום על 6,000 שקל, כלומר, חצי מהתושבים במדינה מרוויחים פחות מזה", אמר בנט. "לכן צריך לבדוק לאן הולך הכסף של משרד הביטחון. האם אנחנו יכולים לומר בכנות שכל שקל מייצר עוד ביטחון? אנחנו צריכים לבדוק לאן הולכים שמונה מיליארד שקל של תקציבי התגמולים. האם הם באמת מגיעים אל החיילים הקרביים?".

"מידת ההקרבה צריכה לקבוע את שכר אנשי מערכת הביטחון", הוסיף. "האם חייל בחופשה שנפצע בתאונת דרכים יכול להיכנס לאותה הקטגוריה של לוחם שנפצע בסג'עיה? האם חייל שנפצע בזמן ביצוע פשע שווה לחייל שנפגע בבינת ג'בייל? חיילים עורפיים לא צריכים להיות זכאים להטבות של חיילים קרביים. מבחן ההקרבה הוא שצריך לקבוע".

בנט הסביר כי "אסור לשפוך כסף אם לא עושים 'שיעורי בית'. במשרד הכלכלה אנו מנסים לשנות דברים מבניים. כך למשל, היתה בארץ חברת מלט אחת, והכרחתי את נשר למכור אחת מהחברות שלה. היתה בארץ גם רק חברה אחת שסיפקה אבקת חלב וגם את זה שיניתי".

"טרכטנברג המליץ לבנות מעונות יום כדי שיותר אמהות ייצאו לעבוד. מדינת ישראל הקצתה 1.2 מיליארד שקל, שהביאו לבניית 9 מעונות בלבד, רק בגלל בירוקרטיה. בשבוע שעבר כבר פרסמנו יעד של בניית 400 מעונות בשנתיים הקרובה. החוכמה היא לא רק להזרים כספים, אלא להכניס ידיים ולפתוח סתימות, גם אם זה כרוך במאבקים", סיכם בנט.