בית שמש: איומים ברצח על נציג "הבית היהודי"

חבר מועצת העיר אליסף ורמן התלונן למשטרה לאחר שקיבל איומים על חייו. "כתבו שילבישו אותי בחלוק כתום ויעשו לי את מה שדאעש עשו".

בני טוקר , ח' באלול תשע"ד

החומה בבית ספר בית שמש
החומה בבית ספר בית שמש
פלאש 90

אליסף ורמן, חבר מועצת העיר בית שמש מטעם ''הבית היהודי'', קיבל למכשיר הטלפון הנייד הודעות עם איומים ברצח.

כזכור, הנציגים הדתיים-לאומיים בעירייה הצטרפו  למאבק נגד הצבת החומה בבית הספר החילוני בעיר, ועכשיו נראה שהם משלמים את המחיר.

"מאז הבוקר אני מקבל הודעות נאצה מגורמים עלומי שם, הם כותבים לי ככה: 'היינו רוצים לראות את דעאש בבית שמש ושידפקו אצלך בבית'. או הודעה בנוסח, 'נלביש אותך בחלוק כתום'. אני לא מתפלא שאני מקבל איומים כאלה, כי בעיר שיש ראש עיר שמביא מאבטחים שמכים מורות בלילה, אז יש גורמי שוליים שלוקחים את זה למקומות קשים יותר".

ורמן מבטיח כי הציונות הדתית והציונות הכללית יעמדו כאיש אחד נגד הקו של ראש העיר משה אבוטבול שרוצה לדבריו לסלק את הציבור הציוני מבית שמש. "יש לנו אחריות ציבורית רחבה, ראש העיר החליט לפתוח במלחמה על הציבור הציוני, והציונות הדתית מצטרפת".

לטענתו, הברוטאליות של ראש העיר כנגד מוסדות ציוניים בעיר לא נפסקת, "אתמול בערב הגיעה משאית עם קראוון של תלמוד תורה תורת חסד, והציבה קראוון ברחבת האולפנות גילה ונוגה, בלי שום היתר בנייה. זה יכול לקרות רק בעיר שבה ראש עיר מתנהג כפי שהוא מתנהג. אבוטבול הבטיח להיות נציג של כולם, בפועל הוא יושב רק עם המפלגות החרדיות".

ורמן טוען כי טיעוניו של אבוטבול על מצוקת כיתות היא שקרית, "זו עירייה לא מסודרת שלא מתקצבת באופן שוויוני. ואני שואל, האם בוקר אחד הם גילו שחסרות כיתות לבנות חרדיות, הבנות האלה הרי נולדו לפני שש שנים, האם אבוטבול גילה יום לפני פתיחת הלימודים שאין לו מספיק כיתות? יש כאן עירייה שלא מתכננת, לא בונה ולא מתנהלת בצורה תקינה".

"הציבור הציוני בבית שמש הולך ופוחת, וזה לא פלא כשיש ראש עיר שמוביל קו אנטי ממלכתי. אבל הוא צריך לזכור מי הציבור החזק שמשלם ארנונה ומי לא, הציבור הציוני הוא נכס. לכן מצד אחד הוא נגד היפרדות מרצון אבל מצד שני נוח לו לנשל את הציבור הציוני. זה מה שהוא עשה כאן, הוא לקח מוסד לא ממלכתי ושיכן אותו בתוך מוסדות בית הספר שנבנה מכספי המיסים שלנו".

מוקדם יותר היום התייחס שר החינוך, הרב שי פירון, לבית הספר החרדי הלא חוקי שנפתח במתחם בית הספר "שפות ותרבויות" בבית שמש ואמר כי מערכת החינוך לא תסבול התנהגות בריונית, כלשונו, שאינה מתקיימת בשיח משותף ובעבודה משותפת, לשם מציאת פתרון חינוכי. 

נזכיר כי עיריית בית שמש החליטה להעביר חלק ממבנה בית הספר הממלכתי "שפות ותרבויות" לטובת בית ספר חרדי. החלטת העירייה התבצעה ללא הידברות עם ועד ההורים או משרד החינוך. ביום שני השבוע הודיע משרד החינוך כי בית הספר החרדי אינו חוקי, וכי הוא נערך להוציא לו צו סגירה. 

''לכל ילדה וילד בישראל יש את הזכות למענה חינוכי, אך המענה לא יכול להינתן באמצעות מהלכים חד צדדיים, הרומסים את החוק ואת המוסר האנושי", הבהיר השר.

הרב פירון גינה את התהליך בו נקטה ההנהגה בבית שמש כדי להכניס את בית הספר החרדי לזה הממלכתי. "התגנבו לבית הספר באישון לילה, בנו חומה והוציאו מהתאים את החומרים ואת הספרים של המורים. לא יעלה על הדעת שדבר כזה יתרחש במדינת ישראל, ובטח שלא במערכת החינוך המחנכת את תלמידיה לערכים של הוגנות, יושרה ושמירת על החוק. 

"לאלימות ולבריונות מסוג זה ניתן מענה בבית המשפט, אין בכוונתנו להתפשר בעניין חשוב ועקרוני- השמירה על שלטון החוק. על המשטרה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה כלפי אלה שנהגו באלימות פיזית, ובאופן בריוני כלפי מורים ומנהלת בישראל. אני קורא לראש העיר לחזור לשיח, להידבר ולמצוא פתרון חוקי לתלמידות".

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "ראש העיר משה אבוטבול ידוע בכל העיר כאיש נעים הליכות ושוחר שלום ושלווה. כך שכל דרכו היא לאחד ולא ההפך מכך. גם בנושא בית הספר 'שפות ותרבויות' ראש העיר ניסה במשך שש שנים להגיע להבנות ולא לנצל את זכותו החוקית כראש עירייה שהיא בעלת המבנה ולאכלס בו את המוסד החרדי הנמצא במצוקה, שתלמידותיו מתגוררות באותה שכונה בה נמצא המבנה.

"ראש העיר אבוטבול קורא באופן קבוע לכל הצדדים בעיר לנהוג בסובלנות ולא להיגרר אחרי קיצוניות ואלימות וכן קורא למשטרת ישראל באופן סדיר להתערב במקרים של חלילה אלימות או איומים", אומרים בעירייה.