שידור חי: עוד נחזור לגוש קטיף

אירוע לציון 9 שנים ליציאת צה"ל מרצועת עזה מתקיים בבית הכנסת החורבה בירושלים, "זוכרים עם מבט קדימה, עוד נחזור ליישובים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ד | עודכן: 19:05

בבית כנסת ''החורבה'' בעיר העתיקה בירושלים נערכת עצרת זיכרון ליישובי חבל קטיף וצפון השומרון.

האירוע הועבר בשידור וידאו חי בערוץ 7.

היום, ח' באלול, לפני 9 שנים, יצאו כוחות צה"ל מגוש קטיף ולמעשה השלימו את תכנית העקירה. בשעות הערב נכנסו פורעים ערבים אל בתי הכנסת, ביזו והשחיתו אותם.

בתנועת קוממיות עורכים מדי שנה את העצרת והשנה היא עוסקת בעניינים שעל סדר היום. כותרת יום העיון היא "ממלחמה לגירוש".

רב השומרון, ראש ישיבת אלון מורה ורב הישוב, הרב אליקים לבנון, אמר כי 9 שנים אחרי, "אנחנו אולי מסוגלים להבין את עומק החורבן".

"שנים רבות היו לנו קושיות גדולות להקב"ה: למה? כשאנחנו מנתחים את מה שקרה, צריך לומר את האמת: אנחנו היום במקום אחר. בעקבות הגירוש זכינו להתעוררות גדולה של משיח בן יוסף, כח האחדות וההתיישבות".

"עוד לא סיימנו את המלחמות - גם את המלחמה האחרונה כי עוד לא הצלחנו למצות את רוח האחדות שבינינו ונצטרך לעבור עוד סיבוב פנימי של עם ישראל כדי שמשיח בן יוסף יצליח להופיע".

"עדיין יושבים על המדוכה שופטי בג"ץ ודנים על הרס מבנים של יהודים, אותו כח עמלק שלפני 9 שנים השתלט על עם ישראל, מופיע היום במערכת המשפט הרעה הזו. אנחנו צריכים להתפלל להקב"ה שיעביר את הרוח רעה הזו מן הארץ".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ציין כי לעם ישראל לקח 2,000 שנים לארץ ישראל ולמדינת ישראל לקח 19 שנים לחזור לגוש עציון, "בע"ה נחזור מהר יותר לרצועת עזה ונחיל ריבונות על כל חלקי ארץ ישראל. זה לוקח זמן אבל הרי אנחנו חזינו בשוב ה' את שיבת ציון ועשו ריבונות על המקום הזה (ירושלים - ח.ע) ועל הר הבית ועל הגולן".

"לא כולם יכולים לשמוע את הצלילים האלו", אמר אריאל, "אך זו חובתינו, להסביר ולומר פעם אחר פעם שעלינו לעשות ריבונות על כל חלקי ארצנו ולממש את הזכות האלוקית, ההיסטורית והמוסרית לחזור לכל מקום ולשלטון מלא, כשבראש ובראשונה זה הר הבית".

בהתייחסו למגורשים אמר אריאל כי "אנחנו מצווים לגמור את המלאכה בסיוע להתיישבות של מגורשי גוש קטיף וצפון השומרון. אחרי תשע שנים עומד פה ומבקש את סליחתם של התושבים שעדיין לא הבאנו אותם אל המנוחה ואל הנחלה אבל אנחנו עושים כל מאמץ כדי לסיים את הפרשה האומללה הזו ואת הטיפול בכם ובמשפחותיכם".

הוא הדגיש עוד, "נמשיך לבנות את ירושלים עיר הקודש. המקום הזה, בית כנסת החורבה, הוא סמל ודוגמא. הירדנים פוצצו אותו כדי למחוק את זכר ישראל וזכר ה' וחזרנו ובנינו את בית הכנסת. אנחנו ממשיכים מכאן לבית הכנסת 'תפארת ישראל' ונתחיל בחודשים הקרובים לבנות אותו בשטח והוא יעמוד כעדות גדולה לחוסן היהודי. נבנה את שכונות ירושלים גם אם מקשים עלינו, נמשיך לבנות בכל השכונות ובע"ה נבנה את הר הבית".

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, אמר כי הסכסוך הוא לא על ארץ או אדמה אלא סכסוך דתי, "אין שום יהודי בעזה ומעולם לא נוכל לספק את תאוותם".

"לצערינו הרב תושבי עוטף עזה תמכו בגירוש ואף עודדו אותם לעזוב את המקום ואני בטוח שהם חשים על בשרם שהם טעו והיום הם מבינים שגוש קטיף הייתה השכפץ שלהם".

סגן השר הוסיף כי הציבור הישראלי "הוסת נגד המתנחלים. קראו לנו הזויים המציאות הראת מי ההזויי. זה סכסוך בין עם ישראל השב לארצו לבין ארצות ערב".

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מוטי יוגב, אמר כי "כמו שבית הכנסת החורבה נבנה מחדש כך גוש קטיף תבנה מחדש".

יוגב הציג את חזונו המדיני בעזה ואמר כי "הפתרון הוא שעזה תהיה אזרחית שנשלטת בידי אזרחיה ולא בידי ארגוני טרור. זה תהליך ובשביל להגיע לתוכנית הזאת עלינו להשמיד את ארגון החמאס. במבצע צוק איתן עלינו מדרגה ופגענו בראשי החמאס, הרסנו 15 מסגדים ופגענו בבית חולים. בסופו של יום על כל פעולה ותוכנית יש צורך בהסכמה לאומית. יש לגרום לכל יהודי להבין שעלינו לחזור לגוש קטיף".

לקיום האירוע שותפים מרכז קטיף להנצחת גוש קטיף וצפון השומרון וכן ועד מתיישבי גוש קטיף.

יו"ר תנועת קוממיות, מוסא כהן, אמר לקראת העצרת כי "הזיכרון שאנו עורכים לגרוש הוא זיכרון עם הפנים והתכניות לעתיד, להתקדם בתחומים שיקדמו את העם ובראשם האחיזה באיתנה בארץ והשיבה לגוש קטיף וצפון השומרון". לדבריו, ''המערכה האחרונה בעזה קירבה את הציבור בצעדי ענק להבנה שהדיבורים על חיבור לארץ והתיישבות בה נכונים ברמה הערכית וברמה המעשית, כשמתכחשים לאמת נפגעים מכל הכיוונים".טוען....