כך סיכלו התצפיתניות את המגה-פיגוע בכרם שלום

שעות של התבוננות במסך התרכזו עבור התצפיתניות של חמ"ל כרם שלום לרגע אחד במבצע "צוק איתן", כאשר סוכל ניסיון החדירה של 13 מחבלים.

אתר צה"ל , ט' באלול תשע"ד

הטלפון בחמ"ל התצפיות בכרם שלום מצלצל. מעברו השני של הקו בוקע קולה של אישה נבוכה מעט. "הלו? הגעתי לחמ"ל של התצפיתניות?".

מבצע "צוק איתן" עדיין בעיצומו, והשיחה הזאת נשמעת סוראליסטית מעט על רקע שיחות הטלפון הבלתי פוסקות, שתוכנן עדכונים מבצעיים שוטפים מול חיילים וחמ"לים אחרים. "התקשרתי לומר לכן תודה על זה שהצלתן את בן זוגי", היא אומרת.

"אני נשואה לאחד המילואימניקים שהיו ברכב הסיור, באירוע בו 13 מחבלים חדרו דרך מנהרה. אילולא הזיהוי המהיר שלכן, הרכב היה עלול לחטוף אר.פי.ג'י". בנות זוגם של אנשי המילואים מכוח הסיור הן לא היחידות שרצו להוקיר תודה לתצפיתניות בחמ"ל.

במהלך ימות המבצע, חברי הכוח עצמם הגיעו למקום מושבן של התצפיתניות, כדי לומר להן עד כמה עבודתן הייתה משמעותית, וכי הם חבים להן את חייהם. ב-17 ביולי, כאשר 13 המחבלים פרצו מתוך מנהרה בגזרתן, התצפיתניות שהיו באותה עת בחמ"ל היו אלה שסיכלו את הניסיון הראשון לבצע חדירה לשטח ישראל באמצעות מנהרה.

"האירוע התחיל כשהייתי במהלכו של תדריך חילופי משמרות", מספרת לאתר צה''ל מפקדת מחלקת התצפיות, סגן מור. "רוני, מפקדת בחמ"ל, איישה את מערכת ה-'רואה יורה', וזיהתה באמצעותה את המחבלים. היא קראה לי אבל בהתחלה לא היה ברור מה זה. לי זה נראה כמו כלב שמרים את הרגל", היא משחזרת.

"כשעשינו זום-אין התבהרו קווי המתאר. מה שנראה לי כמו רגל של כלב, התברר ככלי נשק. מיד הכרזנו על אירוע בקשר, ומיקדנו את התצפיתנית על התמונה". לרשות התצפיתנית עומד ציוד משוכלל ביותר, שאיפשר לה לראות בבהירות את המחבלים יוצאים מן המנהרה. "בקור רוח, היא מנתה את המחבלים שיצאו מהמנהרה. אחד, ועוד אחד ועוד אחד. כל פעם ציפינו שזה יהיה הסוף, אבל הם המשיכו לצאת עד שספרנו שלושה-עשר", אומרת סגן מור. "תוך כמה דקות כבר היה כלי טיס באוויר, ואנחנו הכוונו אותו", ממשיכה סמל שי. "הדבר הכי חשוב היה לא לתת למחבלים לצאת מטווח הראייה", היא מסבירה. "האירוע נגמר דקות לאחר מכן, כשהכלי ירה לעברם וחלקם ברחו למנהרה".

במהלך המבצע שופרו כלל האמצעים בחמ"ל, והותקנו מצלמות חדישות יותר. מלבד האמצעים, כמובן שגם ההכנה הענפה שנעשתה עם התצפיתניות תרמה לסיכול המוצלח. "התחלנו להתכונן לאירוע כזה חודשיים קודם לכן. היו שיעורים רבים בנושא, ותרגילים על אירועים מורכבים", מציינת קצינת התצפיות.

"האירוע הצדיק את השם של החמ"ל. כל התצפיתניות באזור קוראות לו חמל פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), כי האירועים תמיד קורים בגזרתנו", מסכמת סגן מור בחיוך. "לולא העבודה הטובה של החיילות, כל השנה ובמיוחד בעת המבצע, המחבלים היו עלולים לנסות לחדור ליישוב ולהכין מארב לכוח הסיור. טוב שאנחנו כאן, שומרות על הגזרה".