מבצע 'ביגוד חם' לפליטים היהודים באוקראינה

רבני הערים יצרו קשר עם ארגונים יהודיים בינלאומיים כדי להשיג מימון למשימה ולצייד באופן מיידי את אלפי משפחות הפליטים בביגוד חם.

חיים לב , ט' באלול תשע"ד

המהומות בקייב, אוקראינה
המהומות בקייב, אוקראינה
רויטרס

המצב במזרח אוקראינה ממשיך להידרדר ולפי כל ההערכות רק ילך ויחמיר בשבועות הקרובים.

בשל כך פתחה הקהילה היהודית המקומית במבצע התארגנות חירום, כדי לסייע לאלפי הפליטים היהודים בערי אוקראינה בציוד וביגוד חם לחורף הקרוב לאחר שכל רכושם נותר מאחור.

מדובר במאות של משפחות עם ילדים קטנים שעזבו את בתיהן מאחור כבר לפני חודשיים בעיצומו של הקיץ, מתוך תקווה שתוך זמן קצר ישככו הקרבות. אולם עתה משהמצב הולך ומחמיר נמצאים אלפי יהודים ללא ביגוד חם לחורף האוקראיני הקשה שכבר עומד בפתח ממש בימים אלו.

רבני הערים באוקראינה ועסקני הקהילה יצרו קשר עם ארגונים יהודיים בינלאומיים כדי להשיג מימון למשימה הדחופה וניתן יהיה לצייד באופן מיידי את אלפי משפחות הפליטים בביגוד חם.

השבוע קיבלו בזעזוע אלפי יהודי דונייצק שנמלטו מהעיר את הבשורה הקשה כי אחד היהודים שהתקרב לקהילה בשנים האחרונות, גאריק זילברבורטא הי"ד, נרצח בשבוע האחרון בדונייצק. הנרצח היה אחד מגדולי תומכי הקהילה היהודית. לפני חמש שנים התקרב ליהדות על ידי רב המחוז הרב פנחס וישצקי ובא בבריתו של אברהם אבינו, ומאז נמנה על גדולי התומכים בקהילה היהודית.

בשבוע האחרון נרצח היהודי במלחמה העקובה מדם, במהלכה כבר נרצחו אזרחים רבים ללא סיבה, כשכל איש הישר בעיניו יעשה וגורמים פליליים מנצלים את הכאוס שנוצר במקום ועושים ככל העולה ברוחם.

על פי הדיווח, היהודי ניסה למנוע מפורעים להשתלט על בית שכניו, והם רצחו אותו במקום. לאחר מאמצים מרובים הצליחו להוציא את גופתו של הנרצח ולהביאה לקייב. מסע הלוויתו יצא מבית הכנסת הגדול 'ברודוסקי' בקייב בהשתתפות קהל רב ובמרכזם עשרות רבות מיהודי דונייצק השוהים בקייב.