מאחורי החיוכים. ברק ואשכנזי
מאחורי החיוכים. ברק ואשכנזי פלאש 90

בית משפט השלום בראשל"צ התיר הבוקר (שני) לפרסם, לבקשת עיתון "הארץ", חלק מתמלילי השיחות בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עוזרו ארז וינר, דובר צה"ל דאז אבי בניהו, הפרשן הצבאי של ערוץ 2 רוני דניאל, היועמ"ש לממשלה יהודה וינשטיין ובכירים נוספים המעורבים בפרשת הרפז.

לפני כשבוע הודיעה המשטרה כי סיימה את חקירתה בפרשת הרפז ופירסמה את המלצותיה להגיש כתבי אישום נגד כל המעורבים בה. 

תמליל 1: שיחה בין אבי בניהו לגבי אשכנזי, 7 במאי 2010

בניהו: אני מרגיש סדק משמעותי באמון... אני מתפרק... אני מגן עליך בגופי ובנפשי.

אשכנזי: תזכור שגם אני אוהב אותך ואל תפליג בכל מיני הפלגות.

בניהו: אני עושה עבודה בסדר אני חושב.

אשכנזי: אתה עושה עבודה מצוינת

בניהו: עוצמת האהבה שלי וההערכה...

אשכנזי: אבל זה הדדי, אבי. מה אתה רוצה?... נשיקות לפנינה, ביי.

בניהו: ביי.

תמליל 2: שיחה בין אבי בניהו לארז וינר, 7 במאי 2010

בניהו: "אני עצבני כמו אני לא יודע מה. עכשיו דיבר אתי רוני דניאל. הוא היה אצל השר, אז הוא (ברק) אמר לו: שמע, גבי אשכנזי הוא קצין מעולה. אין לי אתו שום בעיה... אני מרוצה ממנו מאוד. הבעיה היא אבי בניהו".

(וינר מתעניין מאיפה בניהו יודע מה מתרחש בלשכת השר)

בניהו: "אני מכיר את אהוד ברק. אני על כל שיחת רקע שלו עם כתב צבאי אני מקבל דיווח. לא תמיד אני מעדכן את גבי. אני לא רוצה לחמם, בסדר? אני במסגרת האמון שלי עם האנשים מזה 20-25 שנה, מקבל עדכון מכל שיחה של כל כתב צבאי כמעט במדינה. חוץ מ... (נוקב בשמו של אחד הכתבים) נגיד. בסדר?"

הדובר עובר לתאר פגישה שהיתה יום קודם לכן בין אשכנזי לפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, אלכס פישמן. בניהו כועס משום שאשכנזי התנער ממנו, לדעתו ולא העניק לו גיבוי בתשובה לשאלות ששאל פישמן, שסיפר כי ברק חושד שלשכת השר עומדת מאחורי מעקב לכאורה שהתקיים אחרי ראש מטהו של ברק, יוני קורן. "(אשכנזי אמר ש)אני לא אחראי על מה שאבי בניהו עושה? הוא פוצץ את האמון ביני לבינו. שמע, אני כל כך פגוע מהדבר הזה. לא רוצה לענות לו בכלל. אני אתפוצץ. שיילך קיבינימאט. אני ככה למכירה? בדיוק כמו רוני נומה ובדיוק כמו שהיה עם דודי אוברמן (בניהו מתייחס לעוזר לשעבר ולראש הלשכה לשעבר של אשכנזי). שמע, אני נסעתי לעמיר פרץ להתנות את ההסכמה שיהיה רמ"ט לשר הביטחון בזה שיהיה מנכ"ל (משרד הביטחון).

"אתה יודע את זה? היתה הבטחה של עמיר פרץ לבני גאון שזה יהיה עמי סגיס... אני חיברתי אותו (את אשכנזי) לשמעון פרס. אני הבאתי לו את עופר עיני למשרד. לארוחת ערב למשרד, סליחה.... לא מקובל עליי בכלל. לא יכול לחיות עם זה. לא יכול לייצג אותו במילימטר. שום גיבוי לא קיבלתי ממנו. זה כבר לא חוצפה. זה פשוט בגידה. מה אני, דודי אוברמן בשבילך, מה זה? אני לא יודע שהוא שולח את הרופא שיניים (שלו) לעיתונאים? אני לא יודע שרונית יושבת עם בן כספית?"

תמליל 3: שיחה בין אבי בניהו לגבי אשכנזי, 7 במאי 2010

בניהו: "אני שמתי את עצמי בפרונט מול יואב גלנט. אני בקלות שמתי את עצמי בפרונט מול יוני קורן, בשביל לא לשים אותך בפרונט". הוא מסביר לאשכנזי מה ידוע לו. שיחת אשכנזי-פישמן לוותה בידי נציג דובר צה"ל, ראש מחלקת התקשורת ביחידה, אל"מ עופר קול. כשהשניים יצאו מהרמטכ"ל, "הטייפ המשיך לעבוד. הוא אצל עופר ביד. הם ירדו דרך המסדרון למעלית ודיברו בחניה והוא (פישמן) אמר לו: אבי, אבי מסכן. אהוד ברק החליט לחסל אותו. שלא יקשיב לאף אחד ויפרוש.. הוא (פישמן) הבין ממך שאתה לא אחראי למי שעוקב אחרי יוני קורן. הוא אמר לו במפורש: אני לא אחראי למה שעושה אבי בניהו, פעמיים".

אשכנזי מודה: "יכול להיות שעשיתי שיחה לא טובה ועשיתי טעות. אפשר לתקן את זה. אני רוצה ליישר את ההדורים".

בניהו: "אני דורש גיבוי. לפחות תגיד בפורום מטכ"ל ויהיה ברשומות שיש לך אמון בי... ברק אמר אתמול אחרי השיחה שלך עם פישמן: אבי בניהו הוא האיש הרע בלשכת הרמטכ"ל".

אשכנזי: "מי אמר את זה?"

בניהו: "אהוד ברק לרוני דניאל".

תמליל מספר 4: אבי בניהו וארז וינר, 5 באוגוסט 2010

ב-4 באוגוסט אחר הצהרים מודיעה לשכת ברק כי תחל לראיין את המועמדים לרמטכ"לות. אף שההודעה היתה צפויה כבר זמן מה, היא מכעיסה את אשכנזי משום שהדבר מתרחש זמן רב למדי, חצי שנה, לפני סיום כהונתו. למחרת מתפרסמים ב"ידיעות אחרונות" וב"מעריב" טורי פרשנות ביקורתיים על החלטת ברק. גם ב"הארץ" מופיעה ביקורת, אך היא משובצת במקום משני ביחס לפרסום אחר הנוגע למתיחות, ציטוטים מתוך דבריהם של חברי ועדת איילנד שמינה אשכנזי לחקור את הכישלון בפרשת המרמרה (השתלטות השייטת על המשט הטורקי לעזה בסוף מאי 2010).

הציטוטים מובאים מתוך מסמך המתעד ישיבה משותפת של איילנד ואנשיו עם ראשי ועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. חבר הוועדה, תת-אלוף אביב כוכבי, אומר לח"כים כי האשמה העיקרית לכישלון מוטלת על הצבא, שהיה צריך להיערך טוב יותר להשתלטות. כוכבי, המסומן כאחד הקצינים הבולטים בצבא, עתיד להתמנות בסוף אותה שנה לתפקיד ראש אמ"ן. זה אחד המינויים היחידים שברק ואשכנזי הצליחו לסכם ביניהם, בעוד שהשר הקפיא שורת מינויים ארוכה של קצינים אחרים.

הידיעה על איילנד וכוכבי רחוקה מלהיות חשובה כמו מסמך הרפז, העתיד להתפרסם למחרת בערב. אבל עיתוי פרסומה רגיש: לצד העוינות בין ברק ואשכנזי, השניים מתכתשים בשאלת האחריות למרמרה והעיתונים רוויים בהדלפות הדדיות. השר והרמטכ"ל צפויים להופיע בנפרד בפני ועדת טירקל, שמינתה הממשלה לחקר המשט, בשבוע שלאחר מכן. לאורך יום ה-5 באוגוסט הרמטכ"ל ואנשיו עוסקים באינטנסיביות בהערכת הנזקים מהפרסום ובניסיון לזהות את המדליף.

בניהו: "מחפש אותי אביב כוכבי בהול, דחוף. זה טוב לו... אל תתבלבל. הוא מסוכם (לתפקיד ראש אמ"ן). הוא כבר קיבל טלפון מיוני על אומץ הלב וטלפון ממישל (בן ברוך, מזכירו הצבאי של ברק באותה תקופה) שהשר מעריך את זה וטלפון מגלנט"

וינר: "לא, אתה מגזים בזה. הוא לא סמרטוט וזה לא עוזר לו. דבר אחרון שאביב צריך כראש אמ"ן זה שיציגו אותו כמדליף... לטקו אמר לי: לנו ברור שזה יצא מהסיכום של שלומי".

בניהו: "בוא נעשה מזה (ההדלפה) רעש".

וינר: "בוא נעשה מזה רעש. אני בעד לעשות רעש".

תמליל מספר 5: אשכנזי ובניהו, 5 באוגוסט 2010

הרמטכ"ל: "כוכבי ביקש לדבר אתי. הוא יהיה אצלי עוד עשר דקות. אני אקשיב ואפנה לו כתף קרה".

בניהו: "למה כתף קרה? אתה לא צריך כתף קרה".

אשכנזי: "למה לא?"

בניהו: "מנסים כל הזמן לגרור אותו. הוא טיפוס. תגיד לו: אני יודע שזו (הידיעה ב"הארץ" כנראה) כותרת מגמתית ומעוותת".

אשכנזי: "אבל הוא טיפוס".

בניהו: "הוא טיפוס. הוא מחובר לדרומי (לגלנט) קצת".

גבי: "במקום שיודה לי שלקחתי אותו מתת אלוף ועשיתי ממנו ראש אמ"ן".

בניהו: "הוא באופוזיציה... אמרתי לו  (גולש לסיפור אחר) – מה אתה ילד? מה אתה רשג"ד בצופים? אתה תא"ל, אתה עוד מעט בן חמישים. אתה מבין? נכנסתי באבי אביו".

תמליל מספר 6: גבי אשכנזי ורוני דניאל, פרשן צבאי ערוץ 2, 5 באוגוסט 2010

כעבור פחות משעה, ב-18:03 משוחח הרמטכ"ל עם רוני דניאל, הפרשן הצבאי של ערוץ 2. אשכנזי עדיין בענייני ההדלפה על המרמרה. "כוכבי בא אליי עם דמעות", הוא מספר לדניאל. "שלומי עם-שלם לא עשה את זה (הדליף מישיבת הוועדה). הוא פחדן".

דניאל: "יוני (קורן) עשה את זה". הפרשן הצבאי מחליף נושא: "לא יעזור להם גבי... שמע לי, אמנון (אברמוביץ') ידידי עלה על כמה דברים מעניינים, לרבות איזה מסמך והם יהיו במבוכה קשה. עוד לא החלטנו אם נעשה את המבוכה הזו בשישי או במוצאי שבת, אבל זה לא יעבור בשקט והם יחטפו".

זו הפעם הראשונה שבה אשכנזי שומע על כוונה לפרסם מסמך הנוגע אליו, אך הוא אינו מתעניין ואינו מפנה לדניאל שאלות על כך. הוא מבקש מהעיתונאי להדגיש בשידוריו כי"גבי אשכנזי יש לו מדינה להגן עליה, יש לו צבא לנהל אותו והאחריות היא שמנחה אותו ומדריכה אותו... ומי שעוקב אחר סדר היום שלו יודע מה הוא עושה. אני מבקש שכל מה שקשור אליי, אני אומר לך: אני עובד, מבקר במשפחות השכולות, הולך לתרגילים, עוסק בדיונים, יש לנו מאיראן עד החמאס. זה מה שאני עושה כל הזמן".

תמלילים מספר 13-7: שיחות בלשכת הרמטכ"ל, 8 באוגוסט 2010, יומיים אחרי פרסום מסמך הרפז בערוץ 2

9:40, דובר צה"ל משוחח בטלפון עם עוזרו של הרמטכ"ל: 

בניהו: "זה לא נעים הקטע הזה. רק שגבי, רק שגבי לא יגיד עוד פעם: אני לא אחראי על מה שעושה אבי בניהו, כי הפעם אני אהיה קטלני".

וינר: "לא, הוא לא יגיד".

בניהו: "לא".

10:28, דובר צה"ל מנתח באוזני עוזר הרמטכ"ל את הפרשנויות בעיתוני הבוקר, בעקבות הפרסום על המסמך:

בניהו לוינר: "אל תתבלבל, אף אחד לא חושד בגנץ, אייזנקוט, ב(אבי) מזרחי או ב(גדי) שמני (המועמדים האחרים לרמטכ"לות). כולם חושדים או בגלנט והרוב חושדים ברמטכ"ל ובסביבתו שפברקו את זה מיד שנייה-שלישית והפיצו את זה. זאת בעיה".

12:50, הרמטכ"ל משוחח בטלפון עם האלוף יוחנן לוקר:

אשכנזי: "מה אתה אומר על כל העניין הזה?"

האלוף יוחנן לוקר (מזכירו הצבאי של ראש הממשלה): "לא יודע, מתעלם".

אשכנזי: "מתעלם, אה? תתעלם... גועל נפש".

לוקר: "איך ירדנו לשפל".

אשכנזי: "בושה וחרפה. אם זה זיוף זה חרא ואם זה לא זיוף זה גם חרא. בשני המקרים זה דרעק..."

(אשכנזי מתעניין האם הסוגיה עלתה בפתח ישיבת הממשלה).

לוקר: "הוא (ראש הממשלה, בנימין נתניהו) אמר בתחילת האירוע שהיועץ המשפטי יסתכל על זה. זה הדבר היחיד שהוא התייחס".

13:17, הרמטכ"ל ועוזרו מטכסים עצה:

וינר: "אני חושב שצריכה להיות איזה שהיא אמירה... אני לא יודע אם בתקשורת, אבל אני חושב שאפילו ברמת הצבא אולי להכין איזה שהוא דף, אמירה שככה לא מתנהגים(מתייחס לדברים שצוטטו בעיתונות בשם מקורבי גלנט, שמתחו ביקורת על אשכנזי אחרי פרסום המסמך). לדעתי אתה צריך לקרוא לגלנט מחר, מתישהו נביא אותו אליך. תגיד: שמע, אם אתה יודע על מישהו שעשה נגדך קונספירציה ומדליף, אז בוא תגיד לי. ואם לא, בוא כמו שבא אליך אביב כוכבי אחרי ועחו"ב והוא ניקה את השולחן".

אשכנזי: "תראה, החולשה שלנו שיש לנו את הנייר. זו הבעיה שלנו".

וינר: "טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו" (בנקודה זו לא ברור אם מישהו מהשניים, וינר ואשכנזי, יודע שהעותק שהציגו אברמוביץ' ודניאל יצא מלשכת הרמטכ"ל).

אשכנזי: "אני לא הוצאתי את הנייר".

וינר: "בסדר, אני יודע שיש אותו כנראה לעוד כל מיני אנשים. גם לבועז. גם בני (גנץ) וגם זה כבר שמעו עליו מכל מיני מקורות נוספים. אבי (בניהו) בעצמו הרי שמע..."

אשכנזי: "אבל גדי ויואב (מתבלבל. מתכוון כנראה לבני גנץ) יודעים את זה מאתנו".

וינר: "בועז אמר לי שיש את הנייר הזה בעוד 3-4 מקומות, שזה לא רק אצלנו חונה".

אשכנזי: "תראה, אם תהיה חקירה, אני לא מתכוון לשקר. נצטרך להגיד איך הגיע המכתב".

וינר: "לא, אם תהיה חקירה נגיד שהגיע ל..."

אשכנזי: "נגיד גם ממי הגיע".

וינר: "כן, ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו שזה לא נכון".

אשכנזי: "לא, אבל הוא צריך להבין, בועז, שלא תהיה ברירה עם זה אז לא נשקר. הוא מבין את זה?"

וינר: "אני חושב שכן. אני יכול לחדד את זה אתו".

אשכנזי: "תגיד לו שאנחנו לא בטוחים, אך אם זה יגיע לידי זה יכול להיות שנצטרך להגיד... שיידע, כי לא נשקר. יותר מדי אנשים מעורבים בזה".

14:11, דובר צה"ל משוחח עם עוזר הרמטכ"ל: 

בניהו: "יש גרסה יפה. יש איזו גרסה שמדברים עליה בשולי ישיבת הממשלה שם, השרים".

וינר: "נו".

בניהו: "ליד האוכל. שיוני קורן עשה זה (חיבר את המסמך) כדי להשיג שתי מטרות. אחת – (להטיל) עליי אשמה וחשד. שניים (אם) יתברר שזה מזויף, גלנט יקבל את הרמטכ"לות בטיסה על תקן דרייפוס".

וינר: "תשמע, אם כן – זה גאוני".

בניהו: "מי שלא רצה אותו כרמטכ"ל, יקבל אותו כשר ביטחון. הבנת?"

וינר: "כן".

14:24, הרמטכ"ל ועוזרו: 

וינר: "תכיר... וינשטיין דיבר עם הפצ"ר והוא עושה עכשיו איזו התייעצות אצלו. הכיוון שלו זו חקירה משטרה והוא רוצה משהו קצר ותכליתי... הפצ"ר אמר לו שאנחנו נשתף פעולה עם מה שצריך. תהיה חקירה של המשטרה. זהו. הוא יעדכן".

אשכנזי: "אנחנו נאמר את האמת... בסדר גמור, נאמר את האמת וזהו... או-קיי, תהיה חקירה ואנחנו נגיד את מה שצריך להגיד".

(וינר מעלה את השאלה מה צריך אשכנזי לומר למחרת לאלופים, בדיון שיבוצים בפורום מטכ"ל).

אשכנזי: "אתה חושב שאני צריך להגיד משהו בפתיחה?"

וינר: "אתה חייב להגיד משהו בכניסה. אם לא תגיד זו תהיה אמירה".

אשכנזי: "אני צריך להגיד את מה שידעתי?"

וינר: "זאת שאלה ששווה אולי לדבר עליה לפני זה, כי זה קצת מייתר את כל העניין של החקירה.(וינר מספר לרמטכ"ל שקיבל פניות מקצינים רבים, בהם האלוף עמוס ידלין ותא"ל הרצי הלוי)... זה מפריע לאנשים. זו שיחת היום פה".

16:44, אלוף פיקוד הצפון גדי איזנקוט ועוזרו של הרמטכ"ל:

איזנקוט ווינר משוחחים לקראת עדותו של אשכנזי ב-11 בחודש בוועדת טירקל לחקירת פרשת המשט. האלוף ממליץ שהרמטכ"ל יודה בשגיאות וייקח אחריות לפעולות צה"ל בתקרית, לטוב ולרע.

איזנקוט: "תאמין לי. הוא ייצא גדול. אני חושב שהוא יקנה את עולמו אם הוא יעשה את זה. עכשיו, לגבי המורסה (המסמך). איך הוא מרגיש עם זה?"

וינר: "גלנט כבר התחיל להדליף שזה הכל בישול והוצאה של בניהו ושהרמטכ"ל ידע מזה".

איזנקוט: "אבל זה לא הגיוני. מה, למה שהוא יבשל מסמך כזה? אתה מטיל (ספק ב...) אמינות המסמך? תראה, הסיפור הוא בכלל לא גלנט. הסיפור הוא אזרחים שיושבים בחדר אפל ורוקחים אופרציה שלמה לרמטכ"ל. גלנט הוא סיפור משני פה. ויש פה מורסה שהתפוצצה. עכשיו, הוא (אשכנזי) טוען שהוא הלך עם זה לראש הממשלה ולשר הביטחון" (זה הרושם שאיזנקוט קיבל, על סמך המלצתו לאשכנזי בעבר, המלצה שהרמטכ"ל לא אימץ. וינר, שככל הנראה יודע שאשכנזי לא נהג כך, אינו טורח לתקן את האלוף, החוזר על השגיאה כמה פעמים בשיחה).

וינר: "נכון".

אייזנקוט: "ואמר להם".

וינר: "נכון. הוא לא הראה להם את המסמך".

אייזנקוט: "אבל הוא אמר להם, אבל הוא אמר להם".

וינר: "הוא אמר להם... לדעתי תהיה חקירת משטרה".

אייזנקוט: "עכשיו הרמטכ"ל אמר שהוא הלך לרה"מ ולשר הביטחון והפנה את תשומת לבם".

(וינר מהמהם)

אייזנקוט: "ממני לא יצא כלום (המסמך. ככל הידוע, אייזנקוט אינו מבין בשלב זה שחברו סיבוני העביר את המסמך לערוץ 2). בני - אני מניח שגם לא יצא כלום".

וינר: "לא. גם לבני אין את הנייר. בטוח הוא לא יכול לצאת אתו (אשכנזי הראה את המסמך לאלופים גנץ ואיזנקוט. אייזנקוט קיבל לידיו עותק. גנץ לא). בניהו באמת היה מחוץ לתמונה. יכול להתראיין בכיף ולהגיד בלי למצמץ".

איזנקוט: "השאלה המרכזית עכשיו אם ללכת באופן יזום ולהגיד: תשמעו, הנייר הגיע מפה, הגיע אלינו. זה הסיפור".

וינר: "מה שמטריד אותו (כנראה - אשכנזי), אתה יודע שאם מחר בבוקר מתחילה חקירה, יבואו יגידו: רגע ידעת? לא ידעת? הוא לא ישקר. הוא יגיד ידעתי... ".

וינר אומר לאיזנקוט, שראש הממשלה הורה לחקור, אייל ארד הגיש תלונה ולהערכתו היועץ המשפטי לממשלה יורה על פתיחה בחקירה. עוד אומר וינר: "...אם יגיעו ויחקרו אז א...תראה דיברתי עם הרמטכ"ל, אומר לי תשמע, אנחנו נצטרך להגיד הכל, כולל להגיד מי קיבל, מה קיבל מאיפה קיבל, מה שנקרא ברור שיהיה לזה משמעות...".

תמליל מספר 15: הרמטכ"ל אשכנזי והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, 10 באוגוסט 2010, 10:30

היועץ וינשטיין: "היי גבי, מה שלומך"

אשכנזי: "בסדר, עסוקים מעל לראש".

וינשטיין: "מצאת לך ג'וב".

אשכנזי: "מצאתי לי ג'וב. זה היה יכול להיות ג'וב טוב, אם לא היו חיילים ועניינים".

וינשטיין: "צודק".

אשכנזי: "תשמע, יש לי משהו שאני רוצה לומר לך. ראיתי, ראיתי אתמול בטלוויזיה שהתחלתם את החקירה. היום אני רואה בבוקר, פתחנו את העיתונים, שאתם מחפשים את המסמך".

וינשטיין: "כן".

אשכנזי: "אז אני רוצה לשתף פעולה עם זה. לי יש את המסמך כבר איזה חודשיים או שלושה או יותר".

וינשטיין: "אה, זה טוב. או קיי. אני אבקש מהמשטרה לקחת את זה".

אשכנזי: "עכשיו תשמע, יש לי שתי בקשות. קודם כל אני אשתף פעולה ואני חושב שחשוב שיידעו את הפרטים. דבר שני – אנחנו מתכוננים עכשיו לטירקל ואני מחר מופיע... אז את המסמך יכולים לבוא ולקחת, אין לי שום בעיה".

וינשטיין: "הם ירצו לשמוע ממך דברים. הם לא ישמעו ממך מלה לפני שאתה מסיים את פרשת (עדות) טירקל".

אשכנזי: "עד שהם מדברים אתי אני לא רוצה שייצא שום דבר לתקשורת".

וינשטיין: ''אוקיי, מאה אחוז. אתה תיתן רק את המסמך. אתה לא תדבר אתם עכשיו דבר וחצי דבר''.