מתוך חזית השטר החדש
מתוך חזית השטר החדש באדיבות בנק ישראל

בכירי בנק ישראל בראשות הנגידה קרנית פלוג משיקים היום (רביעי) את השטר החדש של 50 שקל, עליו תתנוסס דמותו של המשורר שאול טשרניחובסקי על רקע עץ הדרים.

השטר החדש ייכנס למחזור השטרות עוד החודש ויחליף את השטרות הקיימים במחזור שנמצאים משנת 1999. השטר החדש מזכיר מאוד את השטר הקיים של 20 שקל, בעיקר בגלל צבעו הירוק. יצוין כי השטרות הקיימים של 50 שקל יהיו ניתנים לשימוש עדיין בשנים הקרובות ואז יוצאו מחוץ למחזור.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל הבוקר את השטר מידי נגידת בנק ישראל. בפגישתם ברך הנשיא את הנגידה והדגיש את חשיבות עצמאותו של בנק ישראל. "כלכלת ישראל חזקה, יחד עם זאת היא עומדת בפני סכנות מאיימות בגלל מצב הכלכלה בעולם, כפי שהושפענו ממנו בשנים האחרונות, ואנו עדיין מושפעים ממנו, וכמובן גם בגלל התנודות וההוצאות הבלתי צפויות של מדינת ישראל כצורך להגן על עצמנו".

הנשיא המשיך ואמר כי "היציבות של הכלכלה תלויה ביכולת שלנו ליצר הכנסה שתהיה תואמת להוצאה ושתקרת ההוצאה לא תהיה כזו אשר תוכל להביא לידי ערעורה של מדינת ישראל. הייתי בין האנשים אשר הובילו את חוק בנק ישראל אך החוק אינו מספיק על מנת לבסס את עצמאותו של בנק ישראל. יש לנו טובים ומצוינים בבנק ישראל ובראשם הנגידה".

צילום: מארק ניימן, לע''מ

פלוג הודתה לנשיא על הדברים, הציגה בפניו את השטר והראתה לו את הסימנים הייחודים לשטר החדש. "ברצוני להודות לך מאוד על הדברים האלה וגם על תמיכתך לאורך השנים בעצמאות בנק ישראל. אני שמחה להיות פה ולהציג לך את השטר הראשון בסדרת השטרות החדשה. אני מקווה כי בסופו של דבר יהיה לנו תקציב שישמור על היציבות ויתמוך בצמיחה וייהנו ממנה כל אזרחי ישראל".

בסדרת השטרות החדשה אמצעי ביטחון חדשים נגד זיוף שפותחו בטכנולוגיה מתקדמת. על הסדרה החדשה הודפסו דמויות של משוררים וסופרים, ועל השטר הראשון בסדרה מודפס דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי.

ראש הממשלה ונגידת הבנק משיקים שטר חדש

לקראת השקת השטר החדש, נפגשו הבוקר ראש הממשלה נתניהו ונגידת בנק ישראל ד"ר פלוג. ראש הממשלה אמר בפתח הפגישה כי "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה, על שני הנדבכים. אני מאוד מעריך את הרצינות והמקצועיות שלך ושל אנשי בנק ישראל במטרה לשמור על יציבות כלכלת ישראל.

"זו אחת משתי המשימות שלנו. אחת - אנחנו נצטרך להעלות את תקציב הביטחון בגלל צוק איתן ומנגד אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה. והדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".

נגידת בנק ישראל אמר בפתח פגישתה עם נתניהו,"אני שמחה לשמוע את הדברים האלה ואני מודה לך. שטר 50 השקלים החדש, הנושא את דיוקנו של שאול טשרניחובסקי, הנו שטר ייחודי הן בהיבט העיצובי והן בהיבט הטכנולוגי של סימני הביטחון המשולבים בו, מהמתקדמים ביותר בעולם. אני מודה לראש הממשלה על תמיכתו בתהליך, ושמחה להציג היום לאזרחי ישראל את שטר ה-50 ₪ החדש".