פוצץ המו"מ על חוק מע"מ אפס

ח"כ גפני שמע שאחד מחברי "יש עתיד" טען שהוא התעייף מהדיונים והבהיר, "אני מודיע בזאת שלא התעייפתי. אמשיך ככל שיידרש".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ד

ניסן סלומינסקי
ניסן סלומינסקי
פלאש 90

ימים ארוכים של דיונים על הצעת חוק מע"מ אפס על דירות אמורים היו להסתיים בקרוב, לאחר שהקואליציה והאופוזיציה כבר עמדו בצהריים (חמישי) על סף פשרה שהיתה מאפשרת את אישור החוק.

על פי הפשרה שהסתמנה, האופוזיציה תימנע מהארכת הדיון על מאות ההסתייגויות לחוק שחבריה הגישו ואילו הקואליציה מצדה, תעביר את עיקרי הדיונים וההצבעות על החוק לוועדה רק בתחילת המושב במהלך חודש אוקטובר.

החוק היה אמור להגיע לאישור במליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית רק במהלך נובמבר – דצמבר. עוד הוצע, שייבחנו סוגיות מרכזיות המפריעות לאופוזיציה בעניין הצעת החוק וכי יתקיימו דיונים רציניים על עיקריו. המו"מ על הפשרה התקיים בחדרו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בתיאום עם אנשי האוצר.

אולם, הסכם הפשרה לא הושג לבסוף. המו"מ התפוצץ לאחר שחברי כנסת מהאופוזיציה דרשו לפתוח מחדש את הדיון בהצעת החוק, דבר לו התנגדו יו"ר הוועדה סלומינסקי וחברי קואליציה נוספים מכל וכל. לאור-זאת, לעת עתה, חודשו הדיונים על ההסתייגויות לחוק.

עם חידוש הדיונים, הרוחות בוועדה סוערות. חברי האופוזיציה מנסים למנוע מהיו"ר סלומינסקי לנהל את הדיון ולהצביע על ההסתייגויות לחוק.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) דרשה מהיועצים המשפטיים לוועדה לעצור את הדיון, מכיוון שלדבריה "יו"ר הוועדה סלומינסקי מונע ממנה את זכות הדיבור וממשיך בהצבעות על ההסתייגויות". עוד קראה שפיר לעבר סלומינסקי: "אתה מונע קיום דיון רציני בהצעת החוק".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הביע תרעומת קשה על-כך שבעקבות ניהול המו"מ בחדרו של סלומינסקי, "ח"כ כלשהו מסיעת "יש עתיד" יצא בהודעה כי המו"מ מתקיים מכיוון שהוא, גפני, התעייף מהימשכות הדיונים". גפני הוסיף, "אני מודיע בזאת כי לא התעייפתי ואני מוכן להמשיך בדיונים הארוכים ככל שיידרש".

מנגד, חברי כנסת מהקואליציה, טענו כי "מי שמונע דיון רציני בהצעת החוק הם דווקא חברי האופוזיציה שלא מאפשרים לקיים את הדיון באופן מסודר".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) החל לדבר בשפה הערבית, זאת לאחר שכבר ביום הדיונים הקודם (ג') עשה זאת ח"כ עיסוואי פריג' (מר"צ), מה שהוביל חברי כנסת אחרים מהאופוזיציה, לדרוש לעצור את הדיון ובוודאי שלא להצביע על ההסתייגויות כל עוד לא יתורגמו דבריו לעברית.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) דרש לקיים הצבעה רק לאחר שיידע מה אמר ביחס אליה ח"כ פריג' ואף פנה בעניין לייעוץ המשפטי לכנסת.

לעת עתה, נמשך הפיליבסטר של האופוזיציה.