"הגשר בין נפש היחיד ונשמת העם"

תערוכה חדשה של פיוטים שנכתבו בכתבי יד של אנשים שביקשו לשמר ולתעד מגוון רחב ומעניין של פיוטים, תפתח השבוע.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ד

מהו פיוט - האם הוא תפילה? שירה? שירת קודש? - "הגשר בין נפש היחיד ונשמת העם", כך הגדיר גולש אנונימי את המושג "פיוט".

uאכן, הפיוטים הם שירים קצרים, שירי תפילה שנכתבו במהלך הדורות על ידי אנשים במחברות אישיות ככתבי יד אישיים וצנועים וגם כטקסטים מפוארים. הפיוטים ידועים לנו מזה כאלף שנים והם נכתבו הן ע"י 'פשוטי עם' והן ע"י רבנים, הוגים ומשוררים ידועים.

לקראת חגי תשרי ולרגל פסטיבל הפיוט השביעי תפתח ביום חמישי השבוע בבית אבי חי תערוכה חדשה של פיוטים שנכתבו בכתבי יד של אנשים שביקשו לשמר ולתעד מגוון רחב ומעניין מאוד של פיוטים.

כך למשל, יוצג בתערוכה כתב יד מעניין של פיוט נכתב ע"י הרב ברוך בן חיים עמדי שהיה תושב הרובע היהודי עד לנפילתו בשנת תש"ח בשבי הירדנים. הרב עמדי חשש שללא סידור, ישכחו ממנו נוסחי התפילות לימים הנוראים וכתב מזיכרונו פיוטים במחברת שורות פשוטה שהצליח להשיג מאחד הסוהרים.

פיוט נוסף ממנו יוצגו כתבי יד שונים ומגוונים מתקופות שונות הוא הפיוט הידוע 'אנא בכח', המיוחס לרבי נחוניא בן הקנה, תנא בן המאה הראשונה לספירה.

בנוסף, יוצג בתערוכה על מסך טלוויזיה קטע מצולם (וידאו) של הפייטן חיים לוק שמבצע פיוט יפהפה שכתב הרב והפייטן דוד בוזגלו במרוקו, פיוט המתכתב עם שירו של חיים גורי 'באב אל וואד'. מלחמת השחרור והשיר השפיעו עליו, כמו על יהודים רבים במרוקו, וחידדו את זיקתם הציונית. וכך, גם סיפור כתיבת הפיוט הזה יוצג בתערוכה.

בסה"כ יוצגו בתערוכה כעשרים כתבי יד, חלקם כתבי יד מקוריים, של פיוטים המהווים אוסף ייחודי ומרגש מאוד של פיוטים מכל קצוות העולם היהודי.

"הפיוטים שיוצגו בתערוכה יספרו סיפורים מרגשים על כותבי הפיוטים ומאידך יציגו כתבי יד נדירים ביופיים", אומרת רונית בקר מאוצרות התערוכה ומוסיפה "למעשה התערוכה תרצה לחשוף לקהל רובד לא מוכר על עולם הפיוט – כיצד הם נכתבו וכיצד הם נשתמרו לאורך הדורות במחברות אישיות שבהם אנשים ליקטו את הפיוטים שאהבו ועיטרו אותם בצורות שונות וייחודיות למקומות שבהם חיו".

בערב הפתיחה ישתתף הסופר חיים גורי, שכאמור, שירים שכתב היוו השראה לפיוטים שכתב הפייטן ר' דוד בוזגלו. בנו ד"ר מאיר בוזגלו ידבר על הקשר בין שירה עברית ופיוטים מסורתיים וכמו כן יישא דברים באירוע הפתיחה ד"ר דוד רוזנסון, מנהל בית אבי חי.טוען....