רגישות. קבר דוד
רגישות. קבר דוד פלאש 90

ביום רביעי הקרוב צפויה להתכנס הוןעדה המקומית של עיריית ירושלים על מנת לדון בקידום התכנית להקמתו של מרכז נוצרי חדש על מתחם ענק בסמוך לקבר דוד.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על המהלך עם חבר הנהלת העיר, אריה קינג, הרואה בכך המשך המהלכים לחלוקתה בפועל של ירושלים.

לטעמו של קינג הקמתו המתוכננת של המרכז מהווה גם תרומה לחלוקתה בפועל של ירושלים וגם פגיעה בקדושתה. המדובר הוא בתכנית ראשונה שהוגשה לשינוי ייעודו של שטח בגודל של 1000 מטרים, שטח המוגדר כעת כשטח ציבורי. התכנית היא להקים במקום מבנה בגובה 14 מטרים על פני 1000 המטרים ובו יהיו חדרי תפילה, חדרי לימוד, מרכז מבקרים, חנות מזכרות ועוד.

העומד מאחורי הגוף שיקים את המבנה הוא תנועת הפוקלורה שמעיון ברשת עולה כי מדובר בגוף נוצרי המאגד בתוכו אנשי רוח נוצריים ממספר מסורות נוצריות הפועלים יחד עם גורמים בני דתות אחרות. בפעילותם המתקיימת בישראל מאז שנת 77' מקיימים אנשי הפוקלורה פעילויות יהודיות נוצריות משותפות. קינג מצידו רואה בעובדות אלה חמורות במיוחד שכן אין מדובר בעיסוק נוצרי פנימי אלא עיסוק נוצרי שמטרתו להשפיע גם על בני דתות אחרות ובכללם יהודים.

מיקומו של המרכז המתוכנן הוא קרוב מאוד לקבר דוד. המגיעים לאזור קבר דוד ומכירים את החניון הסמוך למתחם הקבר פונים שמאלה כדי לעלות אל הקבר בעוד האזור המדובר נמצא מימין לחניון.

קינג מביע תקווה שאנשי הבית היהודי, ש"ס והסיעות החרדיות חברי מועצת העירייה יפקחו עין ולא יאפשרו למהלך להתרחש. "אני מקווה שהוועדה תעמוד בלחצים שעלולים להגיע מלשכת ראש העירייה וגורמים נוספים", הוא אומר ומזכיר את הנגיסה, כהגדרתו, במעמד היהודים במתחם קבר דוד עצמו, נגיסה שהתחוללה תוך פגיעה בסטטוס קוו שהיה קיים זה שנים רבות. "זו סטירת לחי נוספת ליהודים, והפעם מעיריית ירושלים".

יצוין כי במידה והמהלך יאושר תעבור התכנית לשלבים מתקדמים של הצגתה להתנגדויות הציבור. לדברי קינג בלימת התכנית תיתכן במהלך פשוט שבו יודיעו החברים שאין כל סיבה לאשר העברתו של שטח ציבורי בהגדרתו להגדרתו כשטח פרטי שאליו תימנע הגישה לציבור הרחב.

עוד מוסיף קינג ומציין בשולי הדברים כי במהלך אותה ישיבה ביום רביעי הקרוב תידון גם תכנית לאישור מאות יחידות דיור עבור ערביי שכונת בית חנינה ועשרות יחידות דיור עבור ערבים בשכונת שמעון הצדיק. זאת בשעה שבה נמשכת הקפאת הבנייה היהודית באותן שכונות.