אלף איש בסיור סליחות: "לשאוף אוויר ירושלמי"

במסגרת פרויקט "פוקוס" לחיזוק הזהות היהודית- ציונית, הגיעו תושבים מהפריפריה לסיור בעיר העתיקה. השר בנט: ''חזקים כשאנחנו ביחד''.

חזקי ברוך , י"ט באלול תשע"ד

כאלף תושבים מהדרום ומהצפון השתתפו הערב (ראשון) בסיור סליחות המוני בסמטאות העיר העתיקה בירושלים.

הסיור, שהחל באירוע פתיחה באולם ז'ראר בכר בהשתתפות שר הכלכלה נפתלי בנט וסגן שר החינוך אבי וורצמן, הסתיים באמירת סליחות בכותל המערבי. במהלך הערב שמעו המשתתפים ניגונים וסיפורים מפי היוצר גולן אזולאי, ששלהב את הקהל בשירים ותפילות לכבוד חודש הרחמים והסליחות.

הסיור נערך במסגרת פרויקט "פוקוס - שמים את העם במרכז", שהחל בשבועות האחרונים ברחבי הארץ ביוזמת סגן שר החינוך וורצמן. הפרויקט מנגיש מגוון רחב של פעילויות ואירועים חווייתיים וייחודיים לתושבי השכונות והפריפריה ופועל בלמעלה מעשרים ערים בנגב והגליל.

הפרויקט מתמקד בחיזוק המורשת והזהות היהודית-ציונית, ופועל לחיזוק הקשר הבלתי אמצעי עם תושבי הפריפריה תוך הנגשת תכניות ייחודיות הכוללות בין השאר סיורי מורשת ומגוון פעילויות העשרה. בסיור שנערך הערב השתתפו קבוצות תושבים משדרות, נהריה, נתיבות וקריית מלאכי, בהן ילדים, מבוגרים ויוצאי העדה האתיופית וחבר העמים, אשר חלקם הגדול משתתף לראשונה בסיור סליחות.

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר באירוע הפתיחה, "אני רוצה להודות למי שיזם את הפרויקט המדהים והחשוב הזה, סגן שר החינוך אבי וורצמן. אם היינו נכנסים למכונת זמן וחוזרים 3,000 שנה אחורה, היינו נוחתים כאן ופוגשים את דוד המלך, שאיחד את כולם תחת ממלכה אחת.

''אנחנו חזקים כשאנחנו ביחד, ובמערכה האחרונה ראינו איך כל עם ישראל היה ביחד והתגייס לתמיכה  מלאה בכוחות. הכוח שלנו הוא כאשר אנחנו ביחד", דברי בנט.

צילום: גדעון שרון

סגן השר וורצמן אמר למשתתפים כי "אתם זוכים להיות הראשונים במדינה שפותחים את הפרויקט הגדול שיזמנו יחד כי החלטנו לשים את הפוקוס עליכם. החלטנו שלשדרות, רחובות, נהריה, מבשרת וכל הישובים המדהימים מהם התאספתם כאן היום - מגיע יותר תרבות, יותר חינוך, יותר ציונות. החלטנו לשים את הפוקוס עליכם, פוקוס על עם ישראל".

"אני נרגש לראות את מאות האנשים שהגיעו הערב ולקחו חלק באווירה הייחודית שאופפת את ירושלים בתקופה זו", הדגיש סגן השר. ''מטרת הפרויקט הינה להעניק הזדמנות אמיתית לתושבי הפריפריה ליהנות מפעילויות תרבות וחינוך, ולהנגיש פעילויות אלה למגוון אוכלוסיות, החל מהגילאים הרכים וכלה בבני הגיל השלישי".

בנימין אליאס (17), תלמיד תיכון מרחובות שהשתתף בסיור, סיפר כי ״הפעם האחרונה שהייתי בסיור סליחות הייתה לפני כשנתיים. התגעגעתי לאוויר הירושלמי ואני שמח שהוציאו אותנו לסיור. הגעתי כדי להתחזק בתקופה זו לקראת יום כיפור".

זיו אסייג (17) תושב ערד, תלמיד ישיבת ׳קול מבשר׳ שבמבשרת ציון שהשתתף אף הוא בסיור, אמר כי ״זה אירוע מרגש ואני שמח לפגוש תושבים מערים אחרות בארץ, שלכולם מטרה אחת - להתחזק לקראת יום הכיפורים״. יצחק אלפא, בן הקהילה האתיופית מנתיבות שחי בעיר מזה 23 שנים, בירך אף הוא על הפרויקט ואמר "תמיד יש סליחות בירושלים ולצערי לא יוצא לי להגיע, והשנה הפרויקט הקל עלינו להגיע ולהיות חלק".

המנהל הארצי של הפרויקט, שמעון חזן ציין כי "חשיבותו המיוחדת של הפרויקט, כפי שהיא גם נגזרת משמו, הינה מיקומם של תושבי יישובי הפריפריה השונים במרכז באמצעות חיבורם לערכים ולמורשת. זאת על ידי מתן שירותים חברתיים הכוללים מגוון רחב של פעילויות לחיזוק החינוך, הזהות היהודית, המסורת, התרבות וקהילות הצעירים והסטודנטים בישובים אלה. הפרויקט נובע בראש ובראשונה מהרצון לומר לתושבי הפריפריה - אכפת לנו באמת ונעשה הכל על מנת להעלים את הפערים הקיימים ולהצעיד את הפריפריה למרכז החברתי של מדינת ישראל".