השר אריאל קובע מזוזה
השר אריאל קובע מזוזה צילום: יוסי מזרחי

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, חנך היום (חמישי) מועדון חברתי ראשון מתוך פרויקט של עשרות מועדונים חברתיים, ביישובי הפריפריה, אותם תקים ותנהל חברת עמידר.

הפרויקט המדובר נאמד בעלות כוללת של 40 מיליון שקלים, יוזמה לה הייתה שותפה גם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב.

הפרויקט מתפרס על תקופה של שלוש שנים, כאשר בשלב הראשון תפעיל עמידר תשעה מועדונים בעלות של 2.7 מיליון שקלים. כאמור, עד אוקטובר 2014, יופעלו שלושה מועדונים בישובים באר-שבע, טבריה ונצרת ועד סוף 2014 יופעלו השישה הנותרים. המועדונים יוקמו ויופעלו במקלטים וזאת להשגת תכלית כפולה, גם לצורך ההפעלה הקהילתית המיועדת וגם לטובת שמירת המקלטים בכשירות לשעת חירום.

הבוקר התקיים טקס חנוכת המועדון הראשון וקביעת מזוזה, בעיר באר- שבע. הפרויקט נועד להעניק באמצעות המועדונים פעילות חברתית ולימודי העשרה לאוכלוסייה המקומית ולדיירי עמידר המתגוררים ביישובי הפריפריה.

כיום, מנהלת חברת עמידר כ- 35 מועדוניות בפריסה ארצית, מקריית שמונה ועד מצפה רמון ובהן משתתפים כ- 500 ילדים ובני נוער. אולם, בשונה מהמועדוניות הקיימות, הפועלות בשעות אחר הצהריים ומיועדות לילדים ובני נוער בלבד, המועדונים החברתיים מיועדים לפעול בכל שעות היום וישרתו קשת רחבה של אוכלוסיות: בשעות הבוקר- הפעילות תהיינה למבוגרים, חד הוריות וקשישים, בשעות הצהריים לילדים ובשעות הערב, לבני נוער.

המועדונים יציעו מגוון רחב של פעילויות, בין היתר, קבוצות תמיכה וייעוץ בתחומים שונים, ארגון והפעלת פרויקטים קהילתיים, טיולים, לימודי העשרה, לימודי מחשב ותוכנה, סיוע בשיעורי בית, קייטנות קיץ ועוד.

"לצד השיקום הפיזי בדיור הציבורי, אנו מחויבים לדאוג לשיקום החברתי והערכי של התושבים", הדגיש השר אריאל "פרויקט המועדונים החברתיים שחנכנו היום ושנוביל השנה ברחבי הארץ, יהיה אבן שואבת לילדים ולבני נוער, מקום טוב לגדול בו שיסייע להכוונתם לעתיד איכותי. שנה חדשה נפתחת היום בסימן של צדק חברתי 2- הזכות לדיור היא זכות יסוד. כל אזרח ואזרח בישראל הוא עולם ומלואו שזכאי לפתרון דיור ראוי ואני בטוח שכבר בשנה הבאה, עלינו לטובה, נראה את השינוי המיוחל".

ח"כ מירי רגב אמרה בטקס כי "תכנית שיקום שכונות הקמת המועדונים החדשים, מעבר להיותה חשובה, היא קרובה לליבי במיוחד. אני נרגשת לראות שכונות מוכרות מילדות, מקבלות הזדמנות שנייה, הזדמנות שווה, להתפתח ולהצמיח את הדור הבא שלנו. לראות את עיני הילדים נוצצות בכניסתם למועדונים החדשים, היה שווה את הכול ונותן לי את הכוח להמשיך בעשייה החברתית למענם, למעננו".

יו"ר מועצת המנהלים של חברת עמידר, עו"ד ד"ר יצחק לקס ציין כי "מעבר להעצמת הדיור הציבורי, לפיתוח העסקי של החברה ולתכניות שונות תחת מטריית ההתחדשות העירונית אשר עומדות ויעמדו בליבת העשייה של עמידר, אנו מקדמים פעילות ענפה בכל הנוגע למעורבות קהילתית. ראוי לזכור כי מאחורי כל דירה עומד דייר ולכן אנו עושים מאמצים רבים על מנת לשפר את רמת חייהם של לקוחותינו ולספק להם פתרונות נוספים מעבר לקורת גג. אנו מאמינים בעמידר, כי הקמת המועדונים החברתיים תביא לחיזוק השכונות המוחלשות ולדיירים המתגוררים בתוכן, זאת באמצעות הענקת הזדמנות ללקוחות שלנו בדיור הציבורי, להשתתף בפעילויות חברתיות, לשפר ולהעצים את הונם האנושי".

סגן ראש העיר באר שבע, טל אל אמר "עיריית באר שבע מברכת את משרד הבינוי והשיכון, חברת עמידר ועמותת תור המדבר על הירתמותם למאמץ העירוני להכשרת מקלטים לשגרה ולחירום לאור המצב הביטחוני".