מספרים על צביקה
מספרים על צביקה צילום: איתמר טורינסקי

חניכי מכינת תבור, שמייסדיה עמיחי שיקלי ואופיר שיק נמנים עם בוגרי סיירת גולני, התכנסו ביום חמישי האחרון לערב מורשת קרב שייוחד לזכרו של סרן צביקה קפלן, קצין האג"מ בגדוד הסיור של גולני.

סרן קפלן נהרג ב-20 ביולי, יחד עם הסמג"ד צפריר בר אור ולוחמים נוספים, בקרבות שניהלה החטיבה בשג'עייה שבעזה.

אלמנתו של סרן קפלן, עדי, רב הקיבוץ מירב שבו התגורר, הרב איתן צוקר ומפקד הגדס"ר של גולני סא"ל רועי לוי, שנפצע אנושות באותו קרב, סיפרו כל אחד על צביקה שלו.

את הערב פתח סא"ל רועי לוי שתיאר את סרן צביקה קפלן כבעל יכולת נדירה להניע ולדרבן בני אדם ואישיות נדירה המשלבת מצוינות וגבורה. "צביקה היה כמו כוס מלאה שעולה על גדותיה ומשפיעה על כל מה שמסביבה". בהמשך, תיאר סא"ל לוי את אירועי הקרב בו איבד את סגנו, הסמג"ד צפריר בר אור ואת קצין המבצעים, סרן צביקה קפלן, מטיל נ"ט שפגע במבנה בו שהו ואת מורכבות הלחימה בעזה, מול אויב המנצל את המוסר היהודי וטוהר הנשק של חיילי צה"ל ומנהל לחימה מאחורי מגן אנושי של ילדים צעירים.

סא"ל לוי, שנפצע אנוש באותו הקרב, סיפר כי למרות שאיבדו בבת אחת את שדרת הפיקוד העליונה שלהם, המשיכו חיילי הגדוד לנהל לחימה מסודרת ואמיצה והצליחו להכניע ולחסל 270 מתוך 300 מחבלי החמאס שהסתתרו בשכונה הצפופה.

אלמנתו של סרן קפלן, עדי, סיפרה על החיים לצידו של צביקה: "זו פעם ראשונה שאני מדברת על צביקה בפורום כזה ואני מרגישה מאוד נוח פה, בגלל המהות של מה שאתם עושים והמשמעות של הבחירה שלכם, שהיא משותפת לכולנו" אמרה לחניכי המכינה.

"אתם תתגייסו מתישהו וגם תשתחררו. השאלה היא איזה אנשים תהיו בהמשך החיים שלכם. מה המהות שלכם ומה המצפן שלכם. צביקה נהג תמיד לומר 'חברה, אל תתבלבלו'. הדרך שלו הייתה מאוד ברורה ובהירה לו ואני אומרת לכם 'אל תתבלבלו'. תדאגו לאפס את עצמכם כל הזמן, לפי המצפן שלכם. זה מה שאני עושה וזו הדרך שלי להתגבר ולהמשיך הלאה"

הרב איתן צוקר, רב הקיבוץ מירב, ביתם של צביקה ועדי, תאר את צביקה כ"איש צבא ורוח. אדם חד ומהיר מחשבה, אך גם עניו ופתוח להקשבה שממנה הקפיד לצמוח כל הזמן".