חמישה טיפים לחידוש המטבח

לקראת חגי תשרי אנו מביאים בפניכם טיפים לחידוש המטבח, בלי לשבור קירות ובלי לרוקן את הכיס - בהשקעה מינימלית.

אבי שמש , כ"ח באלול תשע"ד

עיצוב במטבח
עיצוב במטבח
פלאש 90

לעיתים מתעורר צורך בחידוש וריענון עיצוב הבית, ואיזו תקופה מתאימה יותר מאשר ראש השנה וחגי תשרי להיערך לשינויים מסוג זה בדיוק.

אבל מה לעשות שלא תמיד עומד לרשותנו התקציב הדרוש לצורך מהפך שלם. בוודאי תשמחו לדעת שישנה גם גישה אחרת לחידוש פני הבית אשר באמצעותה ניתן להלביש חדרים לשדרג ואף לשנות המראה שלהם לחלוטין, וזאת באמצעות השקעה מינימלית, בלי לשבור קירות ובלי לרוקן את הכיס. במאמר הבא אציג בפניכם חמישה טיפים פשוטים שבאמצעותם ניתן לבצע שינויים קטנים עם אפקט גדול והפעם בעיצוב ושיפוץ המטבח.

את העבודה מתחילים בחזית
את חידוש המטבח ניתן להתחיל בדלתות של הארונות  ואולי אפילו לסיים את התהליך בכך. החלפה של דלתות המטבח הוא לא מהלך שדורש תכנון ועיצוב על הנייר- אלא עושה שימוש בקיים על מנת לשדרג ולשפר. את הדלתות ניתן להזמין אצל איש מקצוע כמו נגר- שיבוא לקחת מידות, וישחזר לכם את הדלתות באופן מדויק והפעם באיזה חומר וגוון צבע שתראו לנכון. אם חשוב לכם לחסוך בעלויות, ובמקרה גם יש לכם זוג ידיים טובות,  תוכלו לבצע את הפרויקט הזה כולל לקיחת מידות חיתוך והתקנה, גם בכוחות עצמכם.

נוסף על החזיתות ניתן גם להרחיב את התהליך להחלפת הארגון הפנימי וזה כולל חידוש המידוף ופרזול, אך במקרים רבים ניתן להסתפק בחידוש החזיתות בלבד. מהלך זה בלבד יעניק למטבח מראה חדש ויחזיר לו את הניצוץ הראשוני. כיום קיימם חומרים רבים ושונים שיכולים להתאים לפרויקט מסוג זה. חומרים כדוגמת מלמין, פורמייקה פולימר. פתרון אחר - ניתן להישאר עם החומר המקורי שיש ברשותכם עבור החזיתות ורק לשלוח אותם לצביעה מיוחדת בתנור.

חיפויים לקיר
אריחים ניתן ליישם בכל מיני מקטעים בחלל החדר. ניתן ליישם אותם רק על מקטע אחד קטם, וניתן לרצף את כל המטבח  וזו הסיבה שניתן להתייחס לכך כפרויקט לא מחייב. בחירה של אריחים לקיר כסוג של חיפוי יכולה להביא לידי ביטוי סגנון קלאסי וזאת על ידי גוונים בהירים או אפרפרים, אך זו גם הזמנות ל'התפרע' על יד הוספה של צבע, עם באמצעות גוונים עזים, שילובים חדשים של פסיפס או אפילו זכוכית מודפסת. אריחים מקרמיקה או פסיפס אף ניתן להרכיב על גבי רשת מראש, ורק אחר כך להלביש על גבי הקיר.

מכשירי חשמל
מכשירי חשמל חדשים בהחלט יכולים לשנות מאוד את מראה החדר ולהעניק מראה מחודש על ידי טאץ' טכנולוגי. מכשירים כמו מקרר תנור, בר מים, מכונת קפה . נוסף על כך שהם אביזרים פרקטיים לחיי העבודה במטבח הם אביזרים בעלי השפעה מכרעת על עיצוב המטבח. כמובן שחשוב לקחת בחשבון את הסגנון העיצובי ולהתאים אליו את מכשירי החשמל או לפחות את הגימור שלהם.

אם כוונתכם לקחת את החדר למקום של עיצוב קצת יותר כפרי אז יתאימו מכשירים בגוון שמנת עם גימור מט. אם לעומת זאת החלטתם לתת למטבח סגנון יותר מינימליסטי וטכנולוגי עדיף לבחור מכשירי חשמל בגימור נירוסטה מבריק. אם כבר אתם מחדשים את כל מכשירי החשמל חשוב להתאים ביניהם בסגנון כלומר שכבר יתאימו שה לזה בגוון ובמראה.

קפה במטבח פלאש 90

תאורה
לתאורה השפעה רבה על מראה החלל, ויתרה מכך על האווירה בחלל. נוסף על התאורה, גם לגופי התאורה בעצמם השפעה גדולה על עיצוב המטבח. גוף תאורה יכול בהחלט להיות הפריט האלגנטי שבחדר- האלמנט הפיסולי שמהווה מעיין תכשיט. כאשר מחליפים גופי תאורה השדרוג ניכר באופן מידי, באמצעות המנורה- ובעיקר בזכות התאורה.

תאורה נכונה למטבח היא תאורה שמורכבת מכמה מקורות שונים של אור, ובכך יוצרת  שכבות של אור וצל שמייצרים רבדים של עומק ועניין.

להלן כמה סוגים שונים של תאורה שרצוי שתמיד יהיו נוכחים במטבח. 1. תאורת עבודה: תאורת עבודה לרוב תתאים תאורה לבנה והיא תמוקם באזור הכיריים ומעל משטחי העבודה. 2. תאורה דקורטיבית: תאורה דקורטיבית תהייה לרוב תאורה חמה, כלומר תאורה צהובה. הנורות המתאימות לתאורה דקורטיבית הם ספוטים שאותם ניתן להציב מעל הארונות.3. תאורת אווירה: תאורה חמה ומפוזרת שנותנת אור חוזר מהפינות ומפרטים קישוטיים המצויים בחלל החדר. אותה ניתן להציב כחלק מגופים שונים בחלל החדר.

סטיילינג

בדומה לתחומי עיצוב רבים,  המראה הסופי של פרויקט יכול ליפול ולקום על ההשקעה שבפרטים קטנים. לכן אין לזלזל ברמת החשיבות של התאמת הפריטים ויש אפילו שאת כל החידוש המטבח יתלו בהתעסקות מסוג זה בלבד. דוגמאות לפרטים שיוכלים לשנות סטיילינג שלם: 1. פרזול - כמו הידיות, הארונות, הברזים, השקעים 2. טקסטיל- כמו וילונות, ריפוד של הכיסאות ומפה.

כל הפריטים הקטנים הללו הן בגדר השקעה קטנה שנותנת שינוי מיידיי  וכזה שכיף לעשות. שינויים מסוג זה לא דורשים בהכרח סיוע של איש מקצוע -  אלא רק את הכירות עם החנויות הנכונות. סידור הדברים בחלל כמו מיקום ספרי הבישול, התאמה של עציצים, עיצוב מדפי התבלינים, אוצרות של פריטי וינטאג' ייחודיים כמו מסגרות עתיקות, פמוטים, שעון נדיר – כל הרעיונות הפשוטים והיצירתיים הללו הם שישוו לחלל את אופיו החד פעמי ובאמצעותם תוכל לשקף את סגנונכם האישי.

מטבח מחודש פלאש 90