'להציג משוואת חמאס-דאעש'

ראש ארגון 'האמת של ישראל', השגריר בעבר דני איילון: יקשיבו לנתניהו בעולם. עליו להתמקד בהשוואת חמאס לטרור העולמי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ה

מקבל פנים. אבו מאזן בטקס במוקטעה
מקבל פנים. אבו מאזן בטקס במוקטעה
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 תיאר השגריר לשעבר וסגן שר החוץ לשעבר, דני איילון, את הסוגיות שאותם יוכל ראש הממשלה להציג בנאומו בעצרת האומות המאוחדות ולזכות להאזנה ולהבנה סביבן.

איילון שהקים באחרונה את 'האמת על ישראל', גוף הסברה המתמקד בעיקר במדיה החברתית, מספר על הישגים משמעותיים של ארגונו המפיץ את האמת הישראלית. זאת כאשר הארגון זוכה לשלושה וחצי מיליון עוקבים ומגיבים ביוטיוב, פייסבוק ומסגרות דומות אחרות. "חשוב להפיץ את האמת הזו. אסור להיכנע מראש ולהרים ידיים", אומר איילון ומציין כי ישראל הייתה במשך שנים רבות פאסיבית בענייני הסברה.

באשר למניע שמאחורי הפאסיביות הזו אומר איילון כי הסברה ראויה "גדולה מדי על הממשלה", כלשונו וזאת מטעמי בירוקרטיה, תקציבים והיעדר כוח אדם. לעומת זאת סבור איילון כי כל ישראלי יכול להתגייס למשימת ההסברה בקבוצה הקטנה שלו ואיתה הוא יכול להרחיב את הפעילות למעגלים רחבים וגדלים. איילון מתאר ישראלים רבים, בני נוער וסטודנטים, החוברים אליו לפעילות זו מול חבריהם ברשתות החברתיות בארץ ובעולם.

על פעילות הממשלה בנושאי הסברה אומר איילון כי "יש בעיה מבנית של ממשלה וזה לא רק בגלל האופוזיציה". לטעמו "הבעיה היא שיטת הממשל. יש לך קואליציה שבה שר אחד אומר כך ושר אחר אומר כך כשראש הממשלה אומר בכלל דבר אחר, ואז יש בעיה של מסר. אף פעם לא היה לנו מסר אחיד. לפלשתינים לעומת זאת יש מסר אחיד. אין להם בעיה לשקר ולחזור על השקר שלהם".

בנוסף לזאת הוא מציין כי כמי שמגיע מתוך המערכת הוא מודע גם לתקציבים הזעומים המופנים לאפיק ההסברה, לחוסר המודעות ולעובדה שכאשר הממשלה מפרסמת את עמדותיה וכאשר שגרירים מציגים את תפיסותיה של ישראל הדברים אינם מתקבלים כאמינים אלא כאמירה של מי שמקבל על כך משכורת. לעומת זאת כאשר אזרח ישראלי מציג את הדברים ואומר אותם הרי שהדברים מתקבלים באופן טוב הרבה יותר.

באשר לנאומו של נתניהו אומר איילון כי ברורה לראש הממשלה העוינות הבסיסית של הזירה שבה הוא צפוי להופיע. "הסביבה של האו"ם היא סביבה עוינת. שני שליש הן מדינות לא דמוקראטיות שלא שומרות על זכויות אדם ויש להן את החוצפה לתקוף אותנו על נושא זכויות האדם. יש שם רוב ערבי ברור וראש הממשלה יודע את זה ובכל זאת קולה של ישראל צריך להישמע ברמה, אפילו בשביל הפורמליסטיקה".

עם זאת הוא מוסיף וקובע כי "יש מדינות שבכל זאת מקשיבות לנו. ראש הממשלה יודע איך לגרום לכך שהנאום יישמע בארה"ב, בקנדה אוסטרליה ועוד. מעבר לכך חשוב שקולו יישמע גם במדינות עוינות. גם בשטח שהוא זירה בייתית של אבו מאזן כמו המועצה לזכויות אדם ובבית הדין בהאג. שאבו מאזן יבין שלא נשב בחיבוק ידיים ונדע להגן על עצמנו".

על תכני נאומו של נתניהו אומר איילון כי אלה צריכים לכלול שלושה מתווים מרכזיים – הטרור האיסלאמיסטי וההשוואה לחמאס, השאיפה הישראלית לשלום ודחייתה על ידי הפלשתינים והסוגייה האיראנית. "העולם עוסק בטרור האיסלמיסטי הרצחני הקיצוני והשוואה מתבקשת בין חמאס לשאר ארגוני הטרור. הקשר ברור וגם מובן. זה מוביל אותנו לסתירת נאום השטנה והשקר של אבו מאזן. להראות את החיבור של אבו מאזן לחמאס, להזכיר את הממשלה המשותפת, את העובדה שאבו מאזן עדיין יושב על כסאו רק בזכות השליטה המודיעינית שלנו. בלעדינו מה שקרה בעזה היה קורה ביו"ש", אומר איילון ומציין כי די לקרוא פסקאות מאמנת החמאס כדי שהעולם יבין באיזו מציאות מצויה ישראל.

כאמור איילון סבור כי יש להזכיר את דחיותיהם של הפלשתינים את הושטת ידה של ישראל לשלום במרוצת שני העשורים האחרונים. "אבו מאזן לא שונה מערפאת", הוא אומר ומציין שההבדלים בין השניים הם אולי בדרכי הפעולה אך היעד של שניהם דומה.

הסוגיה האחרונה שאותה סבור איילון כי על נתניהו להעלות היא הסוגיה האיראנית. "צריך להסביר שלמרות שיש כאן בעיה מיידית של דאעש הבעיה הקיומית לכל העולם, ולא רק לנו, זה איראן. לא לתת לאיראן לחמוק בגלל שתשומת הלב מופנית לאיסלאמיסטים ויש מי שמטעמי נוחות חושב לשתף את איראן במאבק נגדם. אפשר להתגבר על דאעש גם בלי איראן".

להערכתו העלאת הסוגיה האיראנית תהיה מסובכת מאוד עבור נתניהו שכן קיים בבית הלבן רצון לפתור את הבעיה האיראנית כמעט בכל מחיר, גם במחיר הקלת הסנקציות, וכיום ההתמודדות עם דאעש מוסיפה לכך, אך למרות כל זאת הוא רואה בסוגיה זו סוגיה הכרחית ויש להשיבה אל סדר היום הבינלאומי.