יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: פלאש 90

דבריו של שר החקלאות, יאיר שמיר, יו"ר הועדה להסדרת התיישבות הבדואים, אודות הצורך למנוע נישואי בדואים למספר נשים מעוררים את זעמם של נציגי הציבור הבדואי.

נזכיר כי במהלך סיורו בנגב אמר השר שמיר כי נבחנות דרכים לבלימת תופעת הנישואים למספר רב של נשים במגזר הבדואי, וזאת כחלק ממגמה להעלאת רמת חייהם של הבדואים והגבלת הילודה במגזר זה.

בתגובה לדברים אמר חבר הכנסת טלב אבו עראר כי הוא אינו מופתע מדבריו של השר שמיר. לדבריו מדובר ב"אמירות קיצוניות שחשפו את פניו האמתיים של השר שמיר, אשר הופקד על שיפור חיי הבדואים".

חבר הכנסת אבו עראר הוסיף והעריך כי "כנראה ששמיר בא לאמת אמירות קודמות שרואות בבדואים סכנה דמוגרפית ובעיה ביטחונית, ואם השר שמיר דוגל בדעות אלו כישלונו מובטח".

אבו עראר תיאר את אכזבתו מדברי שמיר ואמר כי "רק לפני כמה ימים עלה השר שמיר בתקשורת ותיאר את הריסת הבתים כדבר לא מוסרי וציפינו אחרי אמירות אלו שיפסיק את הריסת הבתים, ויתעסק במציאת פתרונות למצוקת הדיור בקרב הזוגות הצעירים, עד שבאה ההצעה האנטי דמוקרטית שהיא הגבלת הילודה בקרב הבדואים. כנראה שלמען מטרה זו הוא מונה, ובכך הוא מוסיף שמן למדורה".

לדברי אבו עראר "על השר שמיר לעבוד באמינות, ובלב נקי בכדי לאפשר לצעירים לבנות בתים בכדי לחיות, ולבנות משפחות, ולקחת בחשבון הריבוי הטבעי. כנראה שהשר שמיר שכח את טיב עבודתו, מהסדרה לכרסום המגזר הבדואי".

יו"ר המועצה לכפרים בלתי מוכרים, עטיה אל-אעסם, הביע גם הוא זעם על דברי השר שמיר וקבע כי יש לדחות את אמירותיו החמורות של השר. לטעמו "עניין הילודה הוא עניין אישי ואיש אינו יכול לכפות על הבדואים שלא להביא ילדים לעולם, כאשר במקביל אצל היהודים יש מצוות פרו ורבו". את הדברים אמר אל-אעסם בראיון ל'מעריב'.

לדבריו "אנחנו יודעים שמטרת המדינה שנוקטת במדיניות הריסות הבתים, למנוע מהבדואים להתחתן ולהקים משפחה, שזו זכות אלמנטארית. לצערי בדואים רבים התבגרו, ולא התחתנו בגלל מדיניות זו".