גבעת אסף. ארכיון
גבעת אסף. ארכיון פלאש 90

עצרת תפילה תיערך מחר (שלישי) בישוב גבעת אסף הסמוך לבית אל בקריאה להצלת הישוב מחרב הפינוי.

במכתב ששלחו התושבים נכתב כי חרב הגרוש וההרס הונפה פעם נוספת על הישוב. זאת, למרות הצהרות המדינה כי תפעל להכשיר את הישוב, ולמרות האפשרות הברורה להכשיר את היישוב בעזרת עשרות הדונמים אשר נרכשו על ידי המתיישבים ורשומים על שמם בטאבו כדת וכדין.

התושבים מזכירים כי באייר תשע"ד (מאי 2014) פונו בהסכמה ארבעה מבנים שנבנו מחוץ לחלקות הרכושות.

המתיישבים ביקשו וקיבלו ארכה של שלושה חודשים לגבי חלקה שנרכשה גם היא ונדרש זמן להשלמת רישומה בטאבו. על החלקה קיימים שלושה מבנים שבהם מתגוררות 28 נפשות.

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים נציג המדינה הודיע לשופטים כי לא ניתן להסדיר למגורים את החלקות שנרשמו על שם המתיישבים כדת וכדין, מכיוון שמיעוט של שתים מן החלקות נשאר בבעלות פלסטינית, ושהשלישית קטנה מדי לצורך הכשרה למגורים.

תושבי גבעת אסף טוענים כי הודעה זו מהווה קריסה של הבטחות הממשלה לפעול להכשרת גבעת אסף ודומותיה, ומבטאת מדיניות של יד חופשית למשפטני המדינה לפעול להרס המקום.

לדברי התושבים, הצהרת המדינה כאילו אין היתכנות להכשרת מגורים בגבעת אסף, גוררת אחריה פסק דין סופי של בג"ץ להרוס את גבעת אסף כולה, ועל כן העדיפו השופטים להמתין עם הרס הבתים עד להחלטה נוספת בתיק.

תושבי גבעת אסף טוענים כי לאור מגמתו הברורה של נשיא בית המשפט העליון להכריע את הדין בתיקים אחרים
בהתיישבות בשבועות האחרונים, צופים הגורמים המקצועיים כי החלטה הרסנית שכזו עלולה להינתן בשבועות הקרובים.

התושבים קוראים לממשלת ישראל לקיים את הבטחותיה, לקדם בדחיפות את הליך הכשרת הישוב, ולהודיע על כך לבג"ץ. בנוסף הם דורשים להסיר במידית את חרפת צווי ההריסה המוטלים על המקום.

בסיום המכתב הודיעו התושבים כי יפעלו בכל המישורים כנגד כל כוונת הרס של הישוב.