סדנת פתיחה ישיבת קרית ארבע
סדנת פתיחה ישיבת קרית ארבע ארגון לאורו נלך

אלפי בני נוער במוסדות החינוך ברחבי הארץ עוברים בשבועות האחרונים סדנאות בנושאי התנדבות, אחריות חברתית, נתינה לאחר, תוך שימת דגש לצרכיו.

מי שמעביר את הסדנאות הוא ארגון 'לאורו נלך' שבסיום התהליך משלב את בני הנוער במסגרות התנדבותיות המתאימות להם.

סוגי ההתנדבויות מגוונות וכוללות קהלים ועיסוקים שונים, על מנת שכל נער או נערה ימצאו את מקומם המתאים.  

"בסדנאות הפתיחה אנו מעבירים את הנוער תהליך מנטלי בו אנו שמים דגש על אחריות חברתית ועל פתיחת הלב לצרכי האחר", מסביר מנכ"ל הארגון, הרב בני וורצמן. "עם סיום הסדנאות, הנוער יוצא לסיורי היכרות עם הארגונים והמוסדות בהם יוכלו להתנדב, ובוחר בעצמו את מקום ההתנדבות המתאים עבורו. השארת ההחלטה על מקום ההתנדבות בידי המתנדבים עצמם היא הצעד הראשון, המשמעותי בלקיחת האחריות האישית של כל אחד ואחת מהם".  

את הסדנאות מעבירים אנשי חינוך מהשורה הראשונה וכל התהליך מלווה על ידי עובדת סוציאלית. 170 בתי ספר מכל המגזרים משתתפים בתוכנית ההתנדבות, בכללם גם מתנדבים מהחינוך החרדי והחינוך המיוחד.

יניב לחמני, מנהל הרכזים המחוזיים בארגון מספר, "אנו מלווים את המתנדבים בתהליך בחירת מקום ההתנדבות. התאמה בין מתנדב למקום ההתנדבות היא משימה לא פשוטה, וישנה חשיבות עצומה בהתאמה בין האופי והמנטליות של המנדב לבין הצרכים ואופי העבודה במקום ההתנדבות. לעיתים אנו נדרשים להתאים מתנדבים עם צרכים מיוחדים למקומות התנדבות שיכולים לספק את סביבת עבודה נוחה שלא תגביל את המתנדב אלא תעצים אותו".