ערוץ 2 יפוצל

ועדת השרים אישרה: "רשת" ו"קשת" יפוצלו לשני ערוצים נפרדים אשר ישדרו שבעה ימים בשבוע החל משנת 2015. תוקם חברת חדשות נוספת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ה

ערוץ 2 יפוצל         -ערוץ 7
גלעד ארדן. ירים את הכפפה?
צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של שר התקשורת, גלעד ארדן, לפיצול זכייניות ערוץ 2 "קשת" ו"רשת" ולהקמת חברת חדשות נוספת.

ההצעה לתיקון חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו כוללת שינויים מהותיים בענף הטלוויזיה המסחרית, שעיקרם שמירה על התחרות והצע התכנים. בבסיס ההצעה עומד הרעיון של שינוי שיטת האסדרה הנהוגה כיום בתחום השידורים המסחריים והמעבר משיטה של זיכיונות לשיטה של רישיונות.

הצעת החוק מבטלת את האפשרות להארכת זיכיונותיהן של רשת וקשת לשנתיים נוספות- עד לשנת 2017. בפועל, החל משנת 2015 זכייניות ערוץ 2 הנוכחיות ישדרו מכוח רישיון שידורים ובאפיקים נפרדים במשך כל ימות השבוע.

הדבר ייעשה תוך עמידה בכל המחויבויות המוטלות על בעלי רישיונות בחוק - ובהן החובה לקיים שידורי חדשות באמצעות חברת חדשות נפרדת, שתשוייך לכל אחת מהן באופן עצמאי. עוד מוצע לאפשר התמחרות בין זכייניות ערוץ 2 על רכישת חברת החדשות המשותפת להן כיום.

לגביי אפיק 22 וכפי שנקבע בעבר- המעבר לרישיונות יחייב את ביטול אפיק 22, וכך יתאפשר מיתוג מחדש לכל אחד מהערוצים וימנע את המצב המונופוליסטי שישנו כיום.

בהמשך הליך החקיקה, צפויה גם הפחתה דרמטית של חובת ההשקעה בתוכן לבעל רישיון שידורים. ע"פ החוק הקיים, מוטלת על בעל רישיון חובת השקעה בתוכן בסך של כ-280 מיליון ₪ בשנה. בכוונת השר ארדן להוביל הפחתה של סכום זה, המהווה חסם כניסה משמעותי לכניסת מתחרים לתחום השידורים, תוך שמירה על חובת השקעה משמעותית בתוכן ישראלי איכותי – דרמות ישראליות, דוקו ותחקירים, וכן חובת השקעה בשידורי חדשות באופן כזה אשר יאפשר הפקת חדשות ברמה נאותה.               

השר ארדן אמר היום כי "המהלך יגביר את התחרות בתחום שידורי הטלוויזיה המסחרית וירחיב את היצע התכנים שיקבלו הצופים. החוק גם יוריד משמעותית את חסמי הכניסה לשוק התקשורת המסחרית ויפתח אותו לתחרות".