הנער המורחק שהה בביתו ביום הכיפורים

בעקבות פניית "חננו" אושר לנער שהורחק מבית הוריו לשהות בביתו ביום הכיפורים. את חג הסוכות הוא יחגוג לבד.

אורנית עצר , י"א בתשרי תשע"ה

שניים מהעצורים
שניים מהעצורים
ארגון 'חוננו'

אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, הוציא לאחרונה מספר צווי הרחקה מנהליים לנערים יהודיים, והורה על איסור כניסתם ליהודה ושומרון. נער תושב בת עין, הורחק בצעד חריג גם מבית הוריו.

לקראת החגים, פנה עו"ד עדי קידר מארגון "חננו", המייצג את הנער, ודרש מהאלוף אלון כי יבטל את הצו או לכל הפחות יאפשר לנער לשהות בחגים בבית הוריו.

"בצו לא מפורטים כלל הנימוקים שבעטיים הוצא הצו כנגד מרשי", כתב עו"ד קידר, "הצו פוגע במרשי ובמשפחתו באופן קיצוני, והוצא ככל הנראה באופן שרירותי ופוליטי כנגדו". בנוסף מציין קידר כי אין אפשרות להתגונן מפני הצו בשל העובדה כי בצה"ל ובשב"כ מסרבים להציג את הראיות שלכאורה הובילו להוצאתו.

עו"ד קידר דרש לבטל את הצו או לכל הפחות לאפשר לנער לשהות בבית הוריו ביום הכיפורים ובחג הסוכות, וכן לממן לו מקום מגורים חלופי ודמי מחיה בתקופה בה הוא מורחק מבית הוריו.

במכתב התשובה שהגיע בערב יום הכיפורים כתבה סגן טל לוי, קצינת פניות הציבור בלשכת אלוף הפיקוד, כי אלוף הפיקוד אישר לנער לשהות בביתו ביום כיפור בלבד. לגבי יתר הבקשה נטען בתשובה כי מתחילה כעת תקופת המסיק ולפיכך אין בכוונת ניצן אלון לאשר לנער לחזור לבית הוריו. במכתב נטען כי בעבר הזהירו אנשי המחלקה היהודית בשב"כ את הנער מפני הוצאת צו נגדו.

לאחרונה נעצר הנער לאחר שחזר לבית הוריו בתום תקופת נדודים מבלי שמצא מקום לשהות בו. בית המשפט הורה על שחרורו, ולבקשת עו"ד נפתלי ורצברגר שייצג אותו מטעם ארגון "חננו", הורה על העברת ההחלטה לידיעת גורמי הרווחה, וזאת כדי שינסו למצוא פתרון לנער.

"התנהלות האלוף בהתאם להנחיות אותם הוא מקבל מהשב"כ ממשיכות לכרסם בזכויות אדם, כל שכן שמדובר בקטין", מסר לנו עו"ד עדי קידר אשר מייצג את הנער, "אנו נערכים לעתור לבג"צ כנגד ההחלטה, נקווה שבכך נשים סוף להתנהלות פסולה זו".

בשבוע שעבר סיפר אביו של הנער בדף הפייסבוק שלו כי בנו קיבל לפני כחודש וחצי צו הרחקה ממשפחתו ומביתו ומיישובו ולמעשה מכל יהודה ושומרון לתקופה של ארבעה חודשים, "זאת מכיוון ששם למעלה החליטו שהוא מהווה סיכון בעצם היותו כאן, למרות שאין לו עבר פלילי וההאשמה כלשהי מלבד עצם היותו מסומן ע"י גורמי שב"כ ומשטרה".

"על הצו חתום האלוף ניצן אלון שבהינף חתימתו נזרק הנער הזה (בקושי בן 17) מביתו ממקום לימודיו ומחבריו, וכל זאת בשימוש בזוי בכלי לא חוקי שכבר כתב השופט אהרן ברק לפני למעלה מ-10 שנים שאין להרחיק אדם מביתו ללא משפט ואם לגבי בוגר הוא פסק כך ודאי נכון הדבר לגבי נער בן 17", כתב האב בצער.

"לנער המתוק הזה שבמקרה הוא בני, אין היכן להיות, הוא מתגורר כרגע בבית אחותו אבל זה פתרון זמני שאינו נח, אנחנו בתקופת חגים ואך טבעי שמקומו יהיה עם משפחתו. אני מאמין שעם הרבה שיתופים ולחץ ציבורי נצליח לבטל את הכלי הבזוי הזה שנקרא 'צו הרחקה מנהלי' ונזכה לראות את ילדינו בביתנו", הוסיף.