צל"ש הרמטכ"ל לשייטת 13

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ העניק לשייטת 13 ציון לשבח, בעקבות שורה של מבצעים חשאיים ופורצי דרך שהוציאה היחידה לפועל במהלך שנתיים האחרונות.

האות הוענק למפקד היחידה אמש, בטקס מיוחד שנערך בבסיס השייטת.

גורם צבאי סיפר לערוץ 2 כי לא מדובר בפעולה שקיימו לוחמי הקומנדו הימי במהלך מבצע ''צוק איתן'' אלא במבצעים שקיימו בעבר מעבר לקווי האויב, ובחלקם הרחק מאוד משטח מדינת ישראל, אשר נחלו הצלחה מרובה.

לדבריו, מדובר במבצעים שהובילו לוחמי השייטת במספר מדינות זרות, בניסיונות של מדינות וארגונים שונים להצטייד באמצעי לחימה שונים ומיוחדים.
צילום: דובר צה''ל

"מה שמאפיין את השייטת הוא היוזמה המבצעית", אמר הרמטכ''ל בני גנץ. ''השייטת לא בוחלת בשום משימה, מחפשת איך להשתלב, מחפשת איך להשפיע, איך להיות מעורבת. לוחמיה יוזמים מבצעים חשאיים, חסויים, גלויים ופחות גלויים. יש בשייטת עושר מבצעי גדול, תרבות מבצעית ענפה, יוזמת וחשוב לומר צנועה''.

גנץ הוסיף כי ''יחידה לא מגיעה פתאום לצל"ש, יחידה מגיעה לצל"ש כי יש בה שורשים, יש בה יסודות, יש בה מורשת מקדימה שעל תשתיתה צומחת המורשת אחר כך, ואיתה היא מתבשלת. מלוא הערכתי, מלוא הערכת המטה הכללי, משוכנעים שתמשיכו לבצע את המשימות באשר תהינה".

מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, אמר כי "הצל"ש, למרות שאינו חלק מאופיינו וצניעותנו מגיע כאות הערכה על ביצוע עשרות מבצעים במערכה שבין המלחמות. מבצעים פורצי דרך וייחודיים במינם, פעילות מאומצת המבוצעת לאורך תקופת זמן קצרה במספר זירות ותוך מימוש מספר מבצעים מקביל.

"הצל"ש מעיד על יכולות התכנון, היכולות הקרביות והיכולות האישיות של כל אחד ואחד מאנשי השייטת. עומקה של היחידה, המתבטא בעומק אנשיה הוא הסיפור מאחורי ההצלחה וכולל את הלוחמים, תומכי הלחימה, אנשי המודיעין וכלל הגורמים המלווים את היחידה בפעולותיה. ערכים של שילוביות ויוזמה, קרביות וחדשנות, תעוזה ונחישות, הם ערכי היחידה", דברי רוטברג.

צילום: דובר צה''ל