בסוכות חוזרים ליריחו

בסוכות תוכלו לבקר במקום בו חצה עם ישראל את הירדן, על שפת העיר יריחו, בחבל ארץ שלא פוסק מלספר את הסיפור מהימים ההם בזמן הזה.

אורנית עצר , י"ג בתשרי תשע"ה

בסוכות חוזרים ליריחו-ערוץ 7
ארמונות החשמונאים
צילום: ארנה קובוס

עמותת 'תרבות ומורשת יריחו' מזמינה את הציבור לבקר בסוכות באזור יריחו, במקום בו עם ישראל וארץ ישראל נפגשו. במקום שבו חצה עם ישראל לראשונה את הירדן, על שפת העיר יריחו.

ארנה קובוס, מנהלת העמותה, סיפרה בראיון לערוץ 7 על חשיבותו של המקום, "אנו העמותה היחידה שמתעסקת עם 'מנעולה של ארץ ישראל', יש דור חדש בארץ שנולד לתוך מציאות בה יריחו אינה ברשותנו והם לא מחפשים אותה ולא מתגעגעים אליה. באזור יריחו יש ריכוז אתרים שאין בשום מקום אחר בארץ חוץ מירושלים".

ארנה מספרת על תל יריחו, אתר שלדבריה בשלב זה לא ניתן להגיע אליו בלי להתחפש לגויים, "זו למעשה יריחו העתיקה, ההוכחה שהקב"ה נתן לנו את הארץ". בתל יריחו נמצאות החומות שעליהן אמרו חז"ל "הרואה חומות יריחו שנפלו, צריך לברך "ברוך...שעשה ניסים לאבותינו במקום הזה". לפי המחקרים החדשים הן החומות שעמדו בפני יהושע בין נון בכובשו את הארץ''.

100 מטר מתל יריחו נמצא בית הכנסת 'שלום על ישראל', זה המקום בו יהושע פגש את המלאך שאמר לו "של נעלך מעל רגלך כי המקום אשר אתה עֹמד עליו קֹדוש הוא" (יהושע ה, טו). בית כנסת עתיק מתקופת התלמוד הירושלמי, נבנה ע"י קהילה קדושה שידעה את ערכי היהדות.

ארנה מספרת כי "בית הכנסת שלום על ישראל נושא את השם המופלא ביותר בעולם. הסמלים בפסיפס מלמדים את אפשרויות הצירוף למען שלום, קדושה, תפילה ואחדות עם ישראל".

בבית הכנסת פסיפס עתיק מן המאה השלישית, יוצא דופן מבחינה אומנותית ומהווה עדות לרמה הרוחנית של הקהילה באותם ימים. הפסיפס נשמר כולו ולא נהרס במשך השנים.

לעומת זאת, בבית כנסת 'נערן' בצד המערבי של יריחו, הפסיפס הרוס, ארנה מציינת כי "הערבים מגיעים לשם ומוציאים את האבנים, הם הורסים את המקום ואין מי שדואג לו ושומר עליו". בית הכנסת 'נערן' הוא עדות לכך שהיה ישוב יהודי במקום מן המאה השלישית. לדברי מנהלת העמותה, "לאחר שריפה בית הכנסת שלום על ישראל בשנת תשס"א לא היה ניתן עוד להגיע למקום, הערבים התחילו להרוס אותו וניסיונותיי לשמר אותו פסקו בשל האינתיפאדה, כיום יש תקווה שנשקם את המקום. ימים יגידו".

מקום נוסף בו מציעה העמותה לבקר במהלך הסיור הוא 'ארמונות החשמונאים', אתר חשוב מתקופת בית שני הממחיש את חיי החשמונאים בתקופה זו, 170 שנה לפני החורבן.

במערות הקבורה, אתר שנחפר על אוניברסיטת חיפה, התגלו קברים רבים עם מצבות של כהנים שגרו ביריחו ועבדו בירושלים, "כל העיר הייתה משגשגת באותה תקופה, כל העיר הייתה קודש", מספרת ארנה.

לדבריה, "בארמונות מתגלים מקוואות רבים ובריכות הבנויים על פי ההלכה, בעבודות תשתית מדהימות הובילו החשמונאים את המים מעין פרת וואדי קלט כדי שיגיעו ליריחו".

סיור נוסף מתקיים בגלגל, בכבוש יהושע את הארץ, אחרי עוברו את הירדן, היה מחנהו הראשון בגלגל: "והעם עלו מן הירדן בעשור לחודש הראשון וחנו בגלגל בקצה מזרח יריחו" (יהושע ד', י"ט). כיום יש בגלגל תלוליות והמקום טרם נחקר. משערים כי תלוליות אלה צופנות בתוכן את מקום המשכן ואת גבעת העורלות, ומקום שנים עשר האבנים ואת העיר עצמה.

בסיורים תוכלו לבקר גם בבית חגלה, עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק י"ט, פסוק י"ח). המציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. במקום חרסים עתיקים, חפירות מעניינות, מאגר מים ענק שמור היטב ועוד.

ארנה מסבירה מדוע חשוב לבקר דווקא ביריחו, "יריחו היא נכס לעם ישראל וחשוב לבקר בה, האזור קרוב לרשות הפלסטינית ובגלל שיהודים ממעטים להגיע למקום הערבים לאט לאט מתקדמים ומשתלטים עליו, בונים בתים מעל העתיקות והחפירות".

לסיום אומרת ארנה, "אני מזמינה את כולם לבקר במקום הנישואין בין עם ישראל לארץ ישראל. אי אפשר לחיות בארץ ישראל בלי להיות גם במקום הזה. אני מקווה שבעזרת ה' עם ישראל יתעורר ונגיע לשם".

הפרטים המלאים על הסיורים:

יום א' י"ח בתשרי (12/10/14) - סיור לארמונות החשמונאים ומערות הקבורה

9:00 בבוקר בכניסה למצפה יריחו

מחיר: 50 ₪ למבוגר, 40 ₪ לילד.

12:00 יציאה מנעמה לבית הכנסת 'שלום על ישראל' בליווי צה"ל

ממשיכים לבית הכנסת העתיק נערן ביריחו

מסיימים בבית חגלה על פני יריחו

מחיר: 50 ₪. 80 ₪ למשתתפים בשני הסיורים.

יום ב' י"ט בתשרי (3/10/14) - סיור מקיף של הגלגל המקראית

סיור בגלגל, גבעת הערלות, בית בית חגלה המקראית, חוות בית חגלה.

הסיור רגלי ברובו - הליכה נוחה ללא עגלות

הגעה ברכבים פרטיים

מחיר: 30 ₪

הרשמה לכל הסיורים חובה: ארנה 052-8699300, יוני 052-3527313