נחשף מקווה טהרה עתיק מימי בית שני

בחפירות ארכיאולוגיות בצומת האלה נחשפו מקווה טהרה עתיק וכתובות של חיילים אוסטרלים ממלחמת העולם השנייה.

אורנית עצר , י"ג בתשרי תשע"ה

מקווה הטהרה
מקווה הטהרה
צילום: אסף פרץ

בחפירות של רשות העתיקות בצומת האלה במימון חברת נתיבי ישראל, נחשף לאחרונה מקווה טהרה מימי בית שני.

בסמוך אליו, נחשף מאגר מים עצום שעל תקרתו חרוטות כתובות שנעשו בידי חיילים אוסטרליים ששהו במקום במהלך מלחמת העולם השנייה.

לדברי יואב צור, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "חשפנו מקווה טהרה ובו חמש מדרגות חצובות בסלע, כאשר המדרגה החמישית שימשה ספסל לישיבה על שפת בריכת הטבילה. במקום מצאנו שברי כלי חרס מפוארים מהמאה השניה לספירה, בהם נרות, כלים ממורקים בצבע אדום, פך וסירי בישול. נראה, כי במהלך המאה השניה לספירה המקווה יצא מכלל שימוש, ייתכן אף שעל רקע אירועי מרד בר כוכבא".

הוא סיפר כי "דרומית למקווה, נחשף פתח חצוב בסלע, שנראה כי שימש כניסה למאגר מים רחב ידיים. נראה כי בשלב קדום, היה המאגר קטן יותר, ושימש בתור 'אוצר' למקווה. כאשר המקווה חדל לשמש לתכליתו המקורית חלל המאגר הורחב לממדיו הגדולים, ולידו אף נבנה משטח רחב שהקל על שאיבת מים".

במהלך החפירה, הופתעו הארכיאולוגים לגלות גם ממצאים מסקרנים בני ימנו: כתובת חרוטה שנמצאה בתקרת מאגר המים, העידה על כך שהמקום היה חשוף עד לשנות ה-40 של המאה -20.

צילום: אסף פרץ

הכתובות נקראו על ידי אסף פרץ, ארכיאולוג והסטוריון מרשות העתיקות, ולדבריו "בין היתר זוהו שני שמות שנחרטו בסלע באנגלית: Cpl Scarlett ו-Walsh. בסמוך לשמות, נחרטו ראשי התיבות RAE ושני מספרים - NX9168 ו-NX7792. מתחת לכתובות, הופיע התאריך 30/05/1940. מכיוון שראשי התיבות CPL מציינים את הדרגה Corporal (רב"ט), ניתן היה להסיק כי מדובר בחיילים שרצו להשאיר במקום את חותמם. בירור העלה, כי המספרים שנחרטו בפנים המאגר הינם מספריהם האישיים, וכי RAE פירושו Royal Aus.

הארכיאולוגים מוסיפים, כי "אם קרוביהם של אותם אנשים אלה מתוודעים לסיפור, נשמח שייצרו עמנו קשר ונשתף אותם בדרישת השלום שהותירו להם סקרלט וולש".

פרץ מוסיף, כי "בסריקה במקום, נמצאו זנבות של פצצות מרגמה בריטיות, ו-27 תרמילי כדורים, אשר שישה מתוכם יוצרו באוסטרליה ונורו באזור".

לדברי צור, "ממצאי החפירה מאפשרים לנו לשחזר סיפור כפול: על יישוב יהודי במאה השניה לספירה ככל הנראה על רקע אירועי מרד בר כוכבא, וסיפור נוסף, מרתק לא פחות, על אודות קבוצת חיילים אוסטרליים ששהו באתר כ1,700 שנה מאוחר יותר, והותירו בו את חותמם".

פבלו בצר, ארכאולוג מחוז יהודה ברשות העתיקות, מציין כי בעקבות הגילוי פנתה רשות העתיקות לחברת נתיבי ישראל וזו הסכימה לשנות את תכנית הצומת, על מנת לשמר את הממצאים במקום ולשקמו כחלק מהנוף שבצד הדרך.