יוגב לשרי הבית היהודי: התנגדו לתקציב

ח"כ מוטי יוגב קרא לשרי מפלגתו להתנגד לתקציב שיוצג היום בממשלה. סגן השר וורצמן: ריקי כהן מנהריה תיפגע מצמצום הטבות המס לפריפריה.

חזקי ברוך , י"ג בתשרי תשע"ה

בנימין נתניהו בישיבת הממשלה
בנימין נתניהו בישיבת הממשלה
צילום: פלאש 90
חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) קורא לשרי ממשלתו, בנט, אריאל ואורבך, להתנגד לתקציב המדינה לשנת 2015 שיובא היום (שלישי) לאישור הממשלה.

''הצעת התקציב כוללת קיצוץ חד בהטבות המס הניתנות לישובי הפריפריה", אומר יוגב, ''לדוגמא - בדימונה 19% הנחה על מס, דבר שמעודד כיום משפחות להגיע ולהתיישב בפריפריה. קיצוץ זה ימיט אסון על תהליכי התפתחות הפריפריה וימנע את התמריץ המשמעותי שבעקבותיו משפחות מגיעות לגור בפריפריה".

יוגב ממשיך ומפרט את הסיבות להתנגדותו לתקציב, "הפגיעה המתמשכת בקצבאות הילדים, חוק מע"מ 0 שלא מאפשר הנחות על דירות יד שנייה לזוגות צעירים, דחיית יום חינוך ארוך וביטול סבסוד הצהרונים וקיצוץ בעבודות מועדפות למשוחררי צה"ל".

כל אלו, הוא אומר, מעמיקים את הפערים בחברה הישראלית. ''אני קורא לשרי הבית היהודי להתנגד היום לקיצוצים שיש בהם פגיעה בפריפריה ובשכבות החלשות בישראל. לבית היהודי צריכים להיות שורשים יהודיים-חברתיים והשפעה שכזו על תקציב 2015", הוסיף.

במקביל, סגן שר החינוך אבי וורצמן (הבית היהודי) פנה במכתב לשר האוצר יאיר לפיד ודרש לבטל את החלטת התקציב לפיה יצומצמו הטבות המס הניתנות לפריפריה.

"כתושב הפריפריה, אני רואה כיצד הטבת המס תשפיע ומשפיעה באופן ממשי על משיכת אוכלוסיות חזקות ממעמד הביניים לבוא להתגורר בישובי קו העימות. השיטה החדשה יוצרת מצב של אי ודאות כלכלית קבועה לכל תושבי האזור, שכן לפי התקנות החדשות גובה המס שישולם עלול להשתנות בכל שנה וזאת על פי הדירוג הישובי", כתב סגן השר וורצמן.

לדבריו, השינוי המוצע בחוק ההסדרים בהפחתת גובה המענקים בישובי הפריפריה יפגע בראש ובראשונה במעמד הביניים המתגורר בישובי הפריפריה ובמשפחות נוספות אשר ישקלו פעם נוספת את הגעתן לאזורים הללו.

"לשם הדוגמא, ניקח את ריקי ודוד כהן מנהריה. כל אחד מבני הזוג משתכר כ-15,000 ש''ח ברוטו בחודש. בעקבות השינוי המוצע יאלצו כל אחד מבני הזוג להפסיד הטבת מס של כ-11,500 ש''ח, דהיינו הפחתה דרמטית בהכנסה המשפחתית הפנויה בסכום של כ-23,000 ש''ח בשנה".

סגן השר וורצמן הדגיש כי "ממשלת ישראל איננה יכולה ביד אחת להודיע השכם וערב שברצונה לחזק את ישובי הפריפריה וביד השנייה לפגוע  בה פגיעה ממשית".