הרב שבתי סבתו
הרב שבתי סבתו צילום עצמי

הרב שבתי סבתו, ראש ישיבת "נתיבות יוסף" וישיבת "מאור טוביה" במצפה יריחו מעביר מזה שנים שיעורים בתורה ובתלמוד.

כעת, עשרות שנים לאחר שהחל בהעברת השיעורים, כינס הרב את שיעוריו על ספר בראשית לספר חדש - הכרך הראשון של סדרת 'ותשאני רוח'. פרשה אחר פרשה מעמיק הרב סבתו בנושאים המיוחדים באותה פרשה.

בראיון לערוץ 7 מספר הרב סבתו כי שם הספר היה אמור להיות 'על כנפי רוח', "כך הגיתי את השם למעלה מ-15 שנים, ואז יצא ספר 'כנפי רוח' של הרב קוק זצ"ל והבנתי שנגוז החלום של שם הספר. לאחר מכן אחי, הרב ניסים סבתו, נתן את הרעיון לשם החדש - 'ותשאני רוח'".

"השעות בהן כתבתי את הספר היו בין 4 ל-6 בבוקר - שעה שאין טלפונים ואין הפרעות והרעיונות זרמו זה אחר זה. פעמים רבות עמדתי לפני שאלות קשות שלא היה להם פיתרון וסברתי שכל הרעיון עלול להיגנז ואז לפתע בא הרעיון הגואל ונכתב".

תקופת ההריון של הספר, כפי שמגדיר אותה הרב סבתו, היתה 22 שנה, תקופה ארוכה לכל הדעות. הרב סבתו מסביר, כי "כשאני מתבונן בעלונים שיוצאים מדי שבוע, יש הרבה מאוד דברים שהמחבר חלם עליהם לילה קודם ולמחרת הם כבר ראו דפוס, אך הדברים בספר הזה עברו ליטוש ואימות כי הרבה רעיונות חדשניים צריכים הוכחות וראיות וההוכחה לנכונות הרעיון היא כאשר הפאזל מצטרף והופך להיות תשבץ שכל מילה במקומה וכל פסוק במקומו".

הרב מציין כי שנים רבות של לימוד תורה מכונסות בכרך החדש והוא נזכר כיצד הכל התחיל, "לפני כ-35 שנה הרב זלמן מלמד קרא לי לדגל וביקש ממני לתת שיעורים לשיעור א' בישיבה שנוסדה באותה שנה בבית אל. את קבוצת הבחורים שהגיעה מכפר הרא"ה לימדתי את כל הש"ס - גמרא ורש"י וכעבור 6-7 שנים סיימנו את הש"ס".

"זה היה מבצע מאוד גדול ומשמעותי", מדגיש הרב סבתו ומוסיף כי במהלך שנות הלימוד הקבוצה עברה לירושלים, "שם הסמכתי את התלמידים לרבנות. כך הסתיים פרוייקט של 10 שנים, אז אמרתי להם 'לכו עשו לבתיכם' והם אמרו שהם רוצים להעביר את התורה שלמדו אצלי לתלמידים של הדור הבא וכך הוקמה הישיבה במצפה יריחו. התלמידים שלי הפכו להיות הר"מים בישיבה והיום יש גם מהדור השלישי, הרביעי והחמישי בצוות הר"מים של הישיבה".

"הספר הזה מכיל רעיונות מהפכניים ומדהימים", מציין הרב שבתי סבתו, "הכל בסיעתא דשמיא. ביקשתי מהקב"ה: אני משקיע עשרות שנים בחינוך ילדי ישראל ואני לא מצליח לקדם את עצמי, אז שלפחות ה' יפתח לי שערי בינה ואכן נפתחו שערי בינה והתוצאה היא השיעורים בכרך זה ובכרכים הבאים לצאת על ארבעת החומשים הנוספים וכרכים נוספים על המועדים וספר תהילים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו