חיבור בין הדורות
חיבור בין הדורותיח''צ - הודיות

כ-100 ניצולי שואה השתתפו אמש (חמישי) בחגיגות שמחת תורה בכפר הנוער הודיות הסמוך לכינרת.

באירוע שהתקיים ביוזמת כפר הנוער הודיות, הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, ובשיתוף מרכז שילה והתאחדות יוצאי רומניה בחיפה, השתתפו חבר הכנסת אלעזר שטרן, מנכ"ל כפר הנוער הודיות אלי שטיין ומנכ"ל הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל רוני קלינסקי.

"האירוע מסמל חיבור אמתי בין דורות ותרבויות בחברה הישראלית וכן חיזוק המסורת היהודית והישראלית. ההשתתפות הייתה לי חשובה בייחוד בימים בהם מתנהל דיון ציבורי רחב בנושא ירידה מהארץ", סיפר אחד המשתתפים.

מנהל הכפר, אלי שטיין, אמר כי "לאור ההצלחה הגדולה בשנה שעברה, גם השנה המשכנו את המסורת וקיימנו אירוע הקפות שניות. החיבור בין ניצולי שואה, חיילים ותלמידי הכפר מלמד אותנו הלכה למעשה, שיעור חשוב על כבוד, אהבת חינם ואחדות בין מעגלים שונים בחברה הישראלית".

עוד הוסיף שטיין כי "בזכות שיתופי פעולה מוצלחים עם הקרן לרווחה לנפגעי השואה, יחידות שונות בצה"ל וגופים נוספים גם השנה זכינו לאירוע מרגש ועוצמתי. חיבור של זיכרונות ניצולי השואה משמחת תורה בגטו ורשה, עם שמחת התורה של חיילים שזוכים לחגוג לראשונה את החג בישראל. מפגש של דורות, עדות, תרבויות וגילים שכולו אומר כבוד, שמחה ואהבה. המפגש הזה לאורך התפילות, הסעודות, ההקפות ובשעות הפנאי גרם לתלמידים שלנו להרגיש באופן המוחשי ביותר שהם חלק משרשרת הדורות".

יו"ר הקרן לרווחה לניצולי השואה, אבי דיכטר, אמר כי "אירוע ההקפות השניות בכפר הנוער, המחבר בין הניצולים, חיילי צה"ל והנערים הצעירים הוא חוויה ערכית ומלכדת. מדובר במפגש חשוב מעין כמוהו בין צעירים וחיילים המבקשים לשמוע מהניצולים על סיפורם האישי, ומה שעלולה להיות ההזדמנות האחרונה עבורם לשמוע ממקור ראשון עדויות של ניצולים, ובמקביל גם מאפשר לניצולים לחגוג ולשמוח בצוותא בשמחת תורה".  

מנכ"ל הקרן לרווחה לנפגעי השואה, רוני קלינסקי, הוסיף כי "המפגש הבין תרבותי ובין דורי של ניצולי שואה, חיילים בקורס גיור, ותלמידי כפר הנוער הודיות שרובם עולים חדשים, הוא חוויה מדהימה של שמחה וציונות והוכחה שאפשר להתגבר על הכול וליהנות ביחד.

''בימים של דיון בלתי פוסק על עלות המילקי ועל החיים בברלין המפגש הזה מגמד את הוויכוח, במיוחד כשרואים חילוניים ודתיים רוקדים יחדיו עם ספרי תורה ויוצרים ביחד את הזהות היהודית והישראלית שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם".