אוהל הבידוד. היום
אוהל הבידוד. היוםצילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם

שלושה אוהלי בידוד מיוחדים הוקמו היום (ראשון) בפתח המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, זאת בעקבות הנחיית משרד הבריאות, להקים שני מוקדים ארציים לקליטה אפשרית של חולים שקיים חשד שנדבקו בנגיף האבולה.

את האוהלים סיפק לרמב"ם האגף לשעת חירום של משרד הבריאות.

לאחר הקמתם עברו אחיות היחידה לזיהומים הדרכה על השימוש באוהלים ובאלונקה ייחודית אטומה, עם זרימת אוויר בתת לחץ, שסופקה גם היא ע"י משרד הבריאות – להעברת חולים או חשודים במחלות מדבקות, באופן בטוח מהמיון אל אוהלי הבידוד המיוחדים.

"משרד הבריאות הנחה שרמב"ם יקלוט חולים שקיים חשש שהם נושאים את המחלה מנתניה וצפונה, כאשר בית החולים שיבא יקלוט את החולים מנתניה ודרומה", מסביר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "אנו החלטנו לקיים את אוהלי הבידוד המיוחדים בקומה התחתונה של מתקן בית החולים התת קרקעי לשעת חירום ע"ש סמי עופר".

לדבריו, "המיקום מאפשר גם לבודד חולים אפשריים רחוק יחסית משאר המחלקות, וגם, עקב הכנת המקום למקרי חירום – יש בו את כל תשתיות החשמל, קווי התקשורת, המיזוג והחמצן שיש בבית חולים רגיל".

את האוהלים המיוחדים מייצרים במפעל "בית אל" בזיכרון יעקב, אותו מפעל שמייצר את מרבית מערכות ההגנה בפני לוחמה כימית המותקנים בישראל במוסדות ובבתים פרטיים. המפעל הוא גם יצרן מערכות סינון האוויר המותקנות בבית החולים התת-קרקעי לשעת חירום.