הנשיא הפתיע את יו"ר הספרייה הלאומית

נשיא המדינה אירח את חברי הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית, והשיב ספר בן כ-200 שנה שהושאל מהספרייה ונמצא בבית הכנסת במשכן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשע"ה

בית הנשיא, הערב
בית הנשיא, הערב
צילום: מארק ניימן - לע''מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה ריבלין אירחו הערב (ב') את חברי הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית.

בסיום האירוע הפתיע הנשיא את יו"ר הספרייה הלאומית דוד בלומברג, והשיב לו ספר בן כמאתיים שנה שהושאל מהספרייה הלאומית ונמצא במהלך ביקור של ריבלין בבית הכנסת במשכן הנשיא. הספר "בירת מגדל עוז" נכתב על ידי רבי יעקב עמדין, ומתוארך לראשית המאה ה- 19.

הנשיא פתח את דבריו ואמר, "אני מברך אתכם כאן על ההחלטה לקחת חלק בבניית עתידה ועיצוב אופייה של הספרייה הלאומית. במשך ההיסטוריה האיום הגדול על הזיכרון היה השכחה. האדם שחתר ללא לאות להנצחת שמו ולהבנת מניעיו, עשה כל מאמץ להתגבר על אותה שכחה ארורה.

"תחילה היו אלו מספרי הסיפורים שזכרו את תודעת העם או השבט בעל פה. עם הזמן, עלו הדברים על הכתב, נחרתו באבן ומאוחר יותר נכתבו בטכנולוגיות מתפתחות על הפפירוס והנייר. המאבק בין שכחה לזיכרון היה גדול".

לדברי הנשיא, עם חזרת העם היהודי לארצו נעשה מאמץ ציוני לאומי להעלות גם את הזיכרון הלאומי של עם הספר, "זיכרון שנטמן בין מאות אלפי כתבי יד, מיליוני ספרים ופרויקטים נוספים של שימור. יוזמה זו, שבוצעה בתחילה על ידי ארגון 'בני ברית', הביאה להקמתה של הספרייה הלאומית שמעמדה הוסדר על פי חוק.

''כאשר אנו חושבים על עתידה של הספרייה הלאומית והמרכבות שאתה היא תתמודד בעתיד, היא בוודאי זקוקה ללווי, להדרכה ולעצה של חברי הפורום החשוב הזה כפורום שיתווה מדיניות של שימור, זיכרון ושכחה בעידן דיגיטלי", כך ריבלין.