טוביה טננבאום
טוביה טננבאוםערוץ הכנסת

מחבר הספר 'תפוס ת'יהודי', טוביה טננבאום, קובע בראיון ליומן ערוץ 7 כי מאחורי מפגן ההסתה השנתי נגד ישראל והמתיישבים, מפגן מתמשך המתקיים בתקופת מסיק הזיתים, עומדים ארגונים אירופים משומנים וממומנים היטב.

את הדברים אומר טננבאום לקראת דיון שיתקיים ביום חמישי בהיכל התרבות באריאל ובו יפרוס את משנתו באשר למעורבותם האקטיבית של ארגוני זכויות אדם אירופיים בליבוי אש השנאה הפלשתינית כלפי ישראל.

"יש ארגונים שקוראים לעצמם ארגוני זכויות אדם, מתנדבים אירופים או אגודות אירופיות שרוצים רק לתפוס את היהודי בקלקלתו. תקופת המסיק היא תקופה טובה לשם כך. אם הם לא מוצאים משהו לתפוס בו את היהודי אז הם יביימו", אומר טננבאום.

בדבריו, כמו גם בספרו, מאשים טננבאום גם ארגונים ישראליים כדוגמת 'בצלם' שהבטיחו לטפל בתחקירן שלהם שהתגלה על ידו כמכחיש שואה ולא עשו דבר, וכמו ארגון רבנים למען זכויות אדם. "זו שנאה עצמית מטורפת. אלו יהודים שעברו אלפיים שנות גלות עם הרבה השפלות והם מסכנים, הם כבר האמינו לאלה ששונאים אותם", אומר טננבאום הרואה בתופעה תעתיק של תסמונת שטוקהולם בה השבוי מזדהה עם שוביו.

לדבריו לישראל הגיע מתוך תחושה ואמונה תמימה לפיה מאחורי ארגוני זכויות האדם אכן עומדת מגמה להביא לשקט ושלום בין ישראל לפלשתינים אך הדברים התבררו כשונים בתכלית. "הלוואי שהם היו רוצים שלום. הם לא רוצים להשכין שלום ושקט. המטרה שלהם היא אחת - להראות מה היהודים עושים".

על מנת להוכיח עד כמה ישראל גזענית ומכוערת מגויסים כספים ומשאבים אירופים למיזם המצלמות המחולקות לפלשתינים במגמה להוכיח את פרצופה המכוער של ישראל, מסביר טננבאום. "הם נותנים לפלשתינים מצלמות. דואגים שמישהו יזרוק אבן וכשיגיבו על כך יש להם סיפור. הם חייבים את הסיפור. הם באו לארץ כדי לתפוס מישהו על חם. ישבתי ליד פעיל פלשתיני שקיבל עוד ועוד שיחות טלפון של אנשים אירופים שמבקשים שישלח אותם למקום שיש בו סיפור. זה מונע מבחוץ ולא מבפנים. יש חבר'ה שזו המטרה שלהם. הם חייבים למצוא משהו כי בשביל זה הם מקבלים משכורת".

באשר למניע המוביל את פעולות ההסתה הללו אומר טננבאום כי "המניע של האנשים מחו"ל הוא שנאה אנטישמית ואצל הישראלית זה רצון לניקוי מתוך הרגשה שאני כיהודי אני אדם מגעיל, אני לא בסדר. זה סינדרום שטוקהולם. כשאתה תופס מתנחל אתה מרגיש טוב. זה מנקה אותך...".

טננבאום מוסיף ומספר כי הגורמים הללו מודעים היטב למעשיהם ולמגמות שמאחוריהם וכאשר במסגרת תחקירו שהוביל לכתיבת הספר היה שואל שאלות עמוקות מעט יותר החלו לחשוד בו ולשאול אם הוא באמת עיתונאי "כי העיתונאי הרגיל מורח כדי לספר סיפור או אפילו מעודד את הפלשתינים שיתנו לו סיפור".

על התגובות הנלהבות לספרו, תגובות שהגיעו גם מהשמאל המתון הוא אומר כי הדברים מרגשים אותו "אבל אני לא לוקח את זה בצורה אישית. זה אומר שהישראלים מרגישים במצור. הימני מרגיש ששונאים אותו והשמאלני שואל תמיד למה הוא כזה מכוער והנה פתאום הם מבינים שהמצב לא כזה נורא".

באשר לשמאל הקיצוני הוא מספר על נתק מוחלט מאז יצא ספרו. מאז פניותיו אליהם, גם פניות נימוסין, אינן נענות. את הפלשתינים הוא מעריך שלא יפגוש בשנה וחצי עד שנתיים הקרובות. הזעם והעלבון שם גדול מדי. "ג'יבריל רג'וב מרגיש נבגד. הוא לא מבין איך הוא כמי שהיה ראש המודיעין שם, בא ה"שמנדריק" הזה ועבד עליו...". הוא מעיר ומתייחס לפרק נרחב בספרו ובו חשף את מה שחושב רג'וב באמת על הישראלים.

על רג'וב מוסיף טננבאום ומספר כי "ראיתי אותו מארגן את מהומות בילעין. זה הכול הצגה אחת גדולה. כשאתה מגיע אתה מקבל דגלים, מעמידים כל אחד במקומו. רג'וב חושב לטווח הארוך. הוא מביא צעירים מהעולם, שם אותם במלונות מפוארים ברמאללה ולוקח אותם לבלעין".

לטעמו של טננבאום תשומת הלב הבינלאומית על המתרחש בישראל נובעת אך ורק מאנטישמיות. הוא מזכיר את המכתב שקיבל מהצלב האדום ובו נכתב שיש רק מדינה אחת שלא שומרת על אמנת ז'נבה וזו מדינת ישראל. "מה זה? אסד ופוטין שומרים על זכויות אדם?".

טננבאום משוכנע שלולי מעורבותם של הגורמים האירופים המלבים את השנאה ואת ההסלמה באזור המציאות הייתה רגועה הרבה יותר. "אהבתי את אוסלו, אבל אוסלו הוכח כטעות חמורה. מי שעשה את זה זה האירופים לא הערבים. הייתי יכול בעבר לנסוע לכל מקום, לעזה, בלי מחסומים. אין פרפקט בעולם. גם בניו יורק לא פרפקט. בכל מקום בעולם יש מתחים. אנשים חיו פה ופתאום כולם מגיעים לכאן. למה? זה הכול אנטישמיות".

"אני מאמין בעובדות. אין לי עמדה פוליטית ואלו העובדות. הגיעה השעה לומר להם את האמת – כולכם גזענים לכו מפה. אני אומר את זה לגרמנים שמגיעים לפה, ואני לא אומר את זה מתוך שנאה אלא מתוך כאב כאדם לאדם. אם אתם רוצים להמשיך כך תמשיכו. הספר שלי הוא המראה שלכם. אל תכעסו עלי. אני רק ההקלטה שלכם".

"אני אומר להם יש לכם שריטה בנפש וברוח שלכם ומי שישלם על זה את המחיר הכי גבוה זה אתם. הספר שלי הוא ספר על אנטישמיות של עכשיו ואנשים קונים את זה והוא נהיה רב מכר כי מישהו מדבר אליהם בשפה אחרת. הכתבות שלי בעיתון מרכז שמאל גרמני והן הכי נקראות כי אני אומר להם את האמת. הגיע הזמן לדבר את האמת, דוגרי, ולומר להם אתם גזענים ושונאי יהודים".