ד''ר שמחה גולדין

במכון הישראלי לדמוקרטיה התקיים דיון באחת הסוגיות שמסעירות את החברה הישראלית בשנים האחרונות ותשומת הלב אליהן עלתה בעקבות מבצע 'צוק איתן' – שאלת מעורבותם של בני הציונות הדתית בשורות הצבא, מה שבעבר נקרא שאלת הסמכות העליונה – הרב או המפקד.

כשהוא מסכם את האירוע כולו מספר נשיא המכון, יוחנן פלסנר, ביומן ערוץ 7 כי "כאשר מדברים על שאלות של הקרבה, אמונה וביטחון המדינה, על אנשים שאכפת להם מהמדינה וזהותה, יש חשמל באוויר", כלשונו.

בהמשך הדברים הבהיר כי לאחר שעם ישראל עמד במשימה שנכפתה עליו, יצא לקרבות וחזר מהם הגיעה העת לדון בשאלות שעלו בעיקר בעקבות דף המפקד שהנפיק בראשית המלחמה אל"מ עופר וינטר, מח"ט גבעתי, ובו ביקש לחזק את רוחם של חייליו בנימה אמונית.

על וינטר עצמו אומר פלסנר כי "אין ספק שמדובר בלוחם אמיץ וקצין מצוין", אך עם זאת לטעמו יש לחדד ולהבהיר כי השאלה אינה תרומת הציונות הדתית לפיקוד וליחידות המיוחדות, תרומה אותה הוא רואה כחשובה ביותר יחד עם תרומתם של בני מגזרים אחרים. לטעמו "השאלה העקרונית היא מהו סל הערכים שמניע אותך כישראלי להסתער. אותו דף קרב משקף את סל הערכים שלו (של וינטר. ש.כ.) וזה בסדר גמור. השאלה הופכת למורכבת יותר כשאתה מגיע לפיקוד. אתה מדבר אל קהל יותר מגוון. חלק מהקהל שלך אינו יהודים, חלק לא מאמינים, חלק מסורתיים וכאן צריך להיות רגיש יותר".

פלסנר מוצא גם במכון הישראלי לדמוקרטי שבנשיאותו הוא עומד כבעל תפקיד בהתוויית הדרך למפקדים בצבא במעמדים מעין אלה. "כמכון אנחנו צריכים לשים את ההבחנה בין רטוריקה אמונית לבין הכנסת אלוהים לשדה הקרב. זה קו שנכון שהפיקוד ינחה שאסור שנעבור אותו, כי אנחנו צריכים להיזהר שלא להפוך את המלחמות שלנו למלחמות דת".

פלסנר נשאל מדוע הקריאות נגד דבריו של וינטר נשמעות בעיקר מפיהם של אנשי ציבור ופוליטיקה, מכיוון מסוים של המפה. נדמה שהחיילים עצמם, בין בסדיר ובין במילואים, לא חשו כל בעייתיות בדף שכתב וינטר ובמסרים שעלו ממנו. פלסנר סבור שהדברים מורכבים יותר. הוא סבור ש"חיילים לא תמיד קוראים את דף הקרב של המפקד" ותפקידו של המפקד לדאוג שלא ליצור ניכור בקרב חלק מחייליו. "כשקצין שולח איגרת לחייליו הם כפופים אליו. הם לא יכולים להנפיק איגרת חלופית. צריך להבין את המעמד כמפקד. הנקודה החשובה היא להבין את ההבחנה שמפקד כשהוא פונה לחיילים מותר להם להתנגד רק כשהוא נותן פקודה בלתי חוקית בעליל".

בהמשך הדברים נשאל פלסנר מדוע לא נשמע קול מחאה ציבורי לנוכח התבטאויות בלתי הולמות של מפקדים בצה"ל כפי שביטא זאת הרב אלי סדן בראיון בערוץ 7 כשסיפר על רגעים בהם "האוזניים נשרפו", כלשונו, לנוכח דבריהם של מח"טים. פלסנר סבור כי אם קיימת התבטאות בעייתית יש לבדוק אותה באופן מסודר ולמחות אם היא אכן אינה ראויה, אך כל עוד לא מדובר באמירה ידועה ומוכרת לא ניתן לדון בה ולעומת זאת בפנינו דף קרב מודפס ומוגדר שעליו ניתן לדון.

בדבריו שב פלסנר ומביע דאגה מהפיכת הלחימה בצה"ל ללחימה בשם הדת, לחימה בעלת אופי שעלול לעורר אנטגוניזם בקרב חלק מהציבור, ויכוחים בתוך הצבא ו"הורדת מושגי האמונה והקדושה", כהגדרתו. "אנשים יאמרו שאם זו מלחמת דת הם לא רוצים לקחת בה חלק", חושש פלסנר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו