צפוי להיות במוזיאון. ארכיון איינשטיין
צפוי להיות במוזיאון. ארכיון איינשטייןיוני קמפינסקי

ביבנה יקום במהלך השנים הקרובות מוזיאון ייחודי ובו תוצג תרומתם לאנושות של אישים יהודים שונים לאורך הדורות. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם צבי גוב-ארי, ראש עיריית יבנה, שהגה את המיזם ומתכוון להצעיד אותו עד להשלמתו בתוך כארבע שנים.

על דבר הכוונה להקים את המוזיאון הייחודי יכריז גוב-ארי באופן רשמי בועידת הGA שתתקיים בעוד כשלושה שבועות בוושינגטון. "אנחנו מתכוונים להביא לידיעת העולם את תרומתו של העם היהודי לאנושות דרך הצגת הישגים משמעותיים של בודדים מהעם הזה בתחומים שונים", הוא מסביר את ייעודו של המיזם.

בדבריו מדגיש גוב-ארי כי אין הכוונה להתמקד בהכרח בתרומתם של מקבלי פרס נובל היהודיים אלא בתרומות בעלות אופי שונה לאנושות. "אני מעריך את כל מקבלי פרס נובל. זה דבר שמעורר גאווה. הכוונה שלנו היא בין היתר לרמת ההשפעה ברמה העולמית. לא תרומה בתחומים צרים אלא השפעה משמעותית לאנושות".

בדבריו נזהר גוב-ארי להציג רשימת מועמדים לכניסה למוזיאון שיקים. לדבריו גורמים אקדמאיים ממספר מוסדות בעולם הם שיכריעו מי ייכלל ברשימה הזו שתהפוך למעין פנתיאון העם היהודי. "מספר מוסדות אקדמאיים יגבשו את הרשימה של האישים שייכללו במוזיאון", הוא אומר, אך עם זאת מזכיר מספר דוגמאות שלהערכתו מקומם במוזיאון המדובר, "איינשטיין, שפינוזה, הרמב"ם ופרויד. אני לא קובע", הוא ממהר לשוב ולומר. "הדבר ייקבע על ידי שורת מוסדות שיחקרו ויציגו כל אחד רשימת מועמדים ולאחר מכן יוסכם בהסכמה רוחבית לגבי חלק מהשמות ואחר כך תדון ועדה בשמות הנוספים".

המוזיאון, מספר גוב-ארי, לא יגביל את מספר האישים הנכללים בו ולהערכתו יש לעדכן את הרשימה בכל עשרים שנה. זאת בעיקר לנוכח ההערכה על תרומתו גם בעתיד של העם היהודי לאנושות.

על בחירת מיקומו של המוזיאון דווקא ביבנה אומר גוב-ארי כי אמנם היוזמה הגיעה ממנו אך לא זו הסיבה לכך. "צריך לזכור שיבנה בהיסטוריה היהודית היא המקום שבו ניצת מחדש הנר היהודי אחרי החורבן ובו ראוי לספר על תרומת העם היהודי לאנושות".

להערכתו הקמתו של המוזיאון תצריך גיוס של כשבעים מיליון דולר בשלבי ההתחלה ועשרים נוספים להמשך שלבי ההקמה. "הכול יבוא מתרומות", הוא אומר ומבהיר כי אופיו של המקום "חייב להיות בינלאומי".

גוב-ארי אינו חושש שמא התורמים יהפכו בעלי אמירה באשר לתכניו של המוזיאון. "באשר למי יהיה שם לא תהיה אמירה לאף אחד, לבד מהמועצה האקדמית. כל תורם יוכל לומר שכדאי לדעתו להוסיף כך וכך או להפעיל באופן שכזה. לשם כך תהיה מועצה מייעצת שתוקם על ידי התורמים, אבל מי יהיה במוזיאון, בעניין הזה לא תהיה להם אמירה".

כאמור, גוב-ארי מצפה להשלים את מלאכת הבניין בתוך ארבע שנים. "זה פרויקט מאוד מורכב בתכנים, במימון, בבחירה. היעד הוא שבאוקטובר 2018 המקום ייחנך".