אל תשכחו אותו בעזה

אם קיים מו"מ להחזרת נעדרי מבצע 'צוק איתן', אומר ההיסטוריון אריה יצחקי, יש לדאוג להשבת גופתו של נעדר מלחמת העצמאות מהרצועה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ה

הנעדר שמואל ערבה הי"ד
הנעדר שמואל ערבה הי"ד
אריה יצחק

בישראל אמנם מקפידים להטיל איפול ואף להכחיש את קיומם של מגעים לעסקה שתביא להחזרת גופותיהם של שני נעדרי צה"ל ממבצע 'צוק איתן', אך מדבריהם של דוברי החמאס נראה כי מגעים שכאלה אכן מתקיימים.

בראיון לערוץ 7 קורא ההיסטוריון אריה יצחקי למערכת הביטחון שלא לשכוח נעדר נוסף שגופתו מוחזקת ככל הנראה בידי ערביי עזה, זהו שמואל ערבה הי"ד שנהרג לפני 66 שנים במלחמת העצמאות.

ערבה ז"ל היה לוחם בגדוד השני של הפלמ"ח, הגדוד שהבקיע אל כפר דרום הנצור. לפרטי הקרב ההוא נחשף יצחקי תוך כדי שכתב את ספרו על 222 הימים שבהם נלחמו אנשי כפר דרום בתוקפיהם במלחמת העצמאות. היו אלה קרבות הירואיים הראויים לסרט, אומר יצחקי.

במהלך ימי הקרבות ההם הבקיע כאמור הגדוד השני של הפלמ"ח תוך כדי קרב קשה. כלי הרכב של הגדוד נשרפו והנעדר בקרב ההוא הוא שמואל ערבה הי"ד.

שמואל היה ממשפחה של עולי תימן, תושב שכונת נחליאל בחדרה. לצה"ל היה ברור שהוא נאסף על ידי הערבים שקברו את אנשיהם ליד דיר אל באלאח. אחד הקברנים, מספר יצחקי, סיפר שאחד הנקברים היה שונה מהאחרים. הוא אמנם היה שחום למראה ובכך דומה לשאר ההרוגים, זאת בהיותו יוצא תימן, אך בניגוד לאחרים הוא היה לבוש גם בבגדים תחתוניים, ביגוד שלא היה מקובל אז אצל הערבים. הקברן קבר את אותה גופה תוך ציון מיוחד בשל היותה שונה מהאחרות. "אין לי ספק שזהו שמואל ערבה ה' יקום דמו", אומר יצחקי המציין כי קביעתו זו נובעת לא רק מעובדה זו אלא מנתונים נוספים שנאספו. "היו עליו פריטים שלא התאימו למצרים", הוא רומז.

יצחקי מספר כי בימי השלטון הישראלי ברצועת עזה לא היה די מידע בידי מערכת הביטחון על מנת להביא לזיהוי מקום קבורתו של ערבה ז"ל, ואולם חודשים מספר לפני מבצע 'צוק איתן' פנו אליו גורמים המעורים במאמצים לאיתור נעדרים על מנת לקבל פרטים אודות הקרב ההוא ואודות שמואל ערבה בפרט. להערכתו "לא היה מידע ברור. המידע המפורט ומוצק יותר הגיע אחרי שעזבנו את הרצועה".

"אני מבקש שלא לשכוח אותו. אם מתנהל מו"מ אסור באיסור חמור לשכוח אותו", אומר יצחקי הקורא למערכת הביטחון לזכור את גיבוריה ולדאוג להבאתם לקבר ישראל גם לאחר עשרות שנים.