השרים החליטו פה אחד: יצומצם השימוש במזומן

מגבלה של 10,000 ש"ח על עסקאות במזומן בטווח המיידי שלאחר מכן תורחב למגבלה של 5000 ש"ח ואיסור סיחור צ'קים בסכומים דומים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ה

השרים החליטו פה אחד: יצומצם השימוש במזומן-ערוץ 7
ימונה. הראל לוקר
פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ד') פה אחד את המלצות הוועדה לצמצום השימוש במזומן במשק הישראלי, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

הצוות הבינמשרדי גיבש מתווה מדיניות לצמצום והגבלת השימוש במזומן כאמצעי תשלום במשק הישראלי. היעד המרכזי של המהלך: מלחמה בהון השחור, מלחמה בפשיעה הכלכלית ובהלבנת ההון והרחבת המקורות העומדים לרשות הממשלה למימוש יעדיה.

את הצעת המחליטים הביאו לאישור הממשלה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יאיר לפיד, שרת המשפטים, ציפי לבני, והשר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' אשר הרפורמה נוגעת לתחומי הפעילות של משרדיהם. בנק ישראל הוא שותף מרכזי במהלך ובישיבת הממשלה השתתפה הנגידה קרנית פלוג.

את הוועדה מינה ראש הממשלה. בצוות חברים מנהל רשות המיסים, משה אשר, יו"ר הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, פול לנדס, מנהלת מחלקת החשבות ומערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, עירית מנדלסון, המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, סגן המפקח על הבנקים, אור סופר, המשנה לפרקליט המדינה, יהודה שפר וראש אגף חקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי. 

הדו"ח אושר עם סיומו של הליך נוסף לשמיעת הציבור בו התקבלו התייחסויות לדו"ח הביניים. בעקבות תהליך שמיעת הציבור החליט הצוות להעלות את רף המגבלה הראשוני, שנקבע בדוח הביניים על 7,500 ₪ ולקבוע אותו על 10,000 ₪.

זאת על מנת לוודא שהמגבלות והאיסורים יוחלו בצורה הדרגתית ובאופן שיאפשר לציבור  זמן הסתגלות נאות למצב החדש ולאפשר לו להיערך בהתאם. במסגרת עבודתה ערכה הועדה שני הליכים שעניינם מתן אפשרות ליחידים ולתאגידים להציג את עמדותיהם בפניה. השלב הראשון התקיים כשלב מקדים לעבודת הוועדה. הטמעת המהלך במשק תלווה בחינוך פיננסי נרחב.

השימוש במזומן הוכר בארץ ובעולם כ"דלק" המניע את הכלכלה השחורה. אומדנים שנערכו מצביעים על כך שהכלכלה השחורה בישראל מהווה מעל 20% מהתוצר. משמעותה של הכלכלה השחורה בישראל הינה אובדן הכנסות בהיקף של כ-40-50 מיליארדי שקלים מדי שנה. המזומן מקל על העלמות מס, הלבנת הון, ביצוע עבירות שונות ומימון טרור, מפני שהוא אנונימי וקל להסתירו מעין הרשויות, ומפני שקל לבצע באמצעותו פעילות מסחרית ופיננסית.

גם צ'קים, בדומה למזומן, הינם הליך בעל פוטנציאל לסיכון של כלכלה שחורה. בישראל ניתן להסב צ'קים ללא הגבלה על הסכום ועל מספר ההסבות וללא תיעוד של המסב ושל הנסב. ההסבה מאפשרת להעביר צ'קים מיד ליד ללא דיווח. צ'קים סחירים משמשים תחליף למזומן מבחינות שונות ובהן האנונימיות, היכולת לבצע תשלומים ללא חשבון בנק, והנוחות והזמינות למשלם ולמקבל – ובכך הם תומכים בכלכלה השחורה בדיוק כמו מזומן.

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג אמרה: "אני מאמינה שיישום המלצות הוועדה יתרום תרומה חשובה להשגת היעדים שהוצבו לרפורמה - צמצום העלמות המס תוך שיפור היעילות והבטיחות של מערכות התשלומים, ועידוד השימוש באמצעי תשלום מתקדמים. הוועדה יצאה מתוך הנחה שמרבית האוכלוסייה היא שומרת חוק, והתחשבה בצורך לאפשר את הפעילות העסקית ולקחת בחשבון את צרכי כלל האוכלוסייה; הכוונה היא להפחית, אך לא לבטל, את השימוש במזומן ובצ'קים, תוך הטמעה הדרגתית.  אני מברכת את הוועדה, ומודה לחבריה על העבודה היסודית ועל שיתוף הפעולה הבין משרדי הפורה."

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר אמר כי "על פי אומדני רשות המיסים, כחמישית מהפעילות הכלכלית במדינת ישראל אינה מדווחת, קרי מדובר בכלכלה שחורה. משמעותה של הכלכלה השחורה בישראל הינה אובדן הכנסות ממסים בהיקף של כ-40-50 מיליארדי שקלים מדי שנה, סכום השקול כמעט לכל התקציב השקלי של משרד הביטחון, לתקציב משרד הבריאות או לתקציב משרד החינוך של מדינת ישראל.

''בסכום הזה ניתן לעשות שימושים רבים לטובת אזרחי המדינה. הנזק למשק ולחברה בישראל מקיומה של כלכלה שחורה בהיקף כה נכבד פוגע גם בשוויון בנשיאה בנטל האזרחי ומדינה כמו ישראל אינה יכולה לקבל פגיעות שכזו. על כן המאבק בכלכלה השחורה הינו יעד אסטרטגי", הוסיף.

מנהל רשות המיסים, משה אשר אמר כי "צמצום השימוש במזומן מצטרף לשורת מהלכים שמקדמת רשות המסים במאבקה חסר הפשרות בהון השחור וההעלמות המס. מדובר במהלך מידתי, המאזן בין הצורך של האזרחים במזומן בהתנהלותם היום-יומית, לבין הגבלת היכולת להשתמש באמצעי תשלום זה במטרה להסתיר פעילות מסחרית לא לגיטימית מרשות המסים".