משה יעלון
משה יעלוןצילום: פלאש 90

שר הביטחון, משה יעלון, הודיע כי פלשתינים לא יורשו לעלות לאוטובוסים המסובסדים וכי תהיה הפרדה בין פלשתינים ליהודים.

את החלטתו קיבל השר יעלון בתום מאבק בן שלוש שנים אותו ניהל ועד מתיישבי השומרון ובו עלתה שוב ושוב סוגיית הסיכון הביטחוני באוטובוסים היוצאים מאזור השומרון במחיר מסובסד לאזור המרכז.

נזכיר כי מעקב מתועד שקיימו אנשי ציבור כדוגמת חבר הכנסת מוטי יוגב הוכיח את טענותיהם של המתיישבים אודות הצקות חוזרות ונשנות של ערבים כלפי יהודים. זאת לבד מהיעדר בידוק ביטחוני ראוי ומספק, אם בכלל, באוטובוסים הללו, עובדה המאפשרת לפלשתינים להתנייד באופן כמעט חופשי בין יהודה ושומרון למרכז הארץ כאשר איש אינו בודק באופן ראוי מי הנוסעים ומה מצוי בכליהם.

עוד הוכח כי האוטובוסים המדוברים הופכים לכלי תעבורה עבור פלשתינים בלבד בעוד יהודים מדירים רגליהם מהם. זאת בשל ההצקות וההטרדות והחשש הביטחוני הכרוך בנסיעה בהם. 

אל מול הטיעונים הביטחוניים והאחרים שהעלו המתיישבים טענו גורמי שמאל כי מניעת נסיעה באוטובוסים הללו לערביי יהודה ושומרון היא בגדר אפליה. הללו החריפו את דבריהם ובהתעלמות מוחלטת מהסיכונים הכרוכים בנסיעה המשותפת הגדירו את האוטובוסים הללו כ'אוטובוסי אפרטהייד'

כאמור, כעת הכריע השר יעלון לקבל את עמדת המתיישבים והאזהרות הביטחוניות שהעלו ולהורות על הפרדה בין פלשתינים למתיישבים על אף הביקורת משמאל. בוועד מתיישבי השומרון מודים לשותפים למאבק שניהלו, מועצה אזורית שומרון ופורום צעירי אריאל, ומביעים שמחה על החלטת השר יעלון ש"קיבל את עמדת הועד והתושבים". עם זאת מזהירים שם ומציינים כי "עד שההחלטה לא מיושמת בשטח, החשש הביטחוני לא משתנה ואולי גובר ולכן מצפים שההחלטה תיושם בהקדם האפשרי".