בנט ונתניהו
בנט ונתניהוצילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להפסיק את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ומתכנן לאשר בניית אלפי יחידות דיור וסלילת כבישים במיליוני שקלים, כך דווח הערב (ראשון) בערוץ 2.

על רקע מה שנראה כניסיון לחזק את הברית עם האגף הימני בקואליציה נועד בשבוע שעבר ראש הממשלה עם השר נפתלי בנט, שאיים בעבר לערער את יציבות הממשלה אם לא תיפסק "ההקפאה השקטה".

בפגישה נכח גם זאב (זמביש) חבר, ממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. על פי הדיווח, בנט אמר לנתניהו כי ברור שלבני ולפיד אינם מעוניינים בבחירות ועל כן יש לנצל מצב זה על מנת לאשר בנייה ביהודה ושומרון.

מאז יום רביעי שעבר מתנהל משא ומתן בין מועצת יש"ע ללשכת ראש הממשלה כדי לגבש את העסקה, במסגרתה יאושרו כאלפיים יחידות דיור - בעיקר בגושי ההתיישבות. בנוסף יבוצעו עבודות תשתית ותחבורה בהיקף נרחב ביותר. 

על פי הדיווח של עמית סגל בערוץ 2, ייסללו 12 כבישים חדשים ביהודה ושומרון, כמו כביש "עוקף חווארה", כבישים חדשים לעמנואל ועלי והרחבת כביש 60. בנוסף מתוכננים כפרי סטודנטים, שלושה פארקים חדשים וטיילת חדשה בגוש עציון לזכרם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד.

כמו כן, ייערך דיון מחודש על הסדרת המאחזים ומערת המכפלה תשופץ. במערכת הפוליטית מעריכים כי ההסכם בין ראש הממשלה למועצת יש"ע לא יוביל למשבר קואליציוני וכי לפיד ולבני לא יעזבו את הממשלה. 

שר האוצר יאיר לפיד מסר בתגובה כי "התוכנית בעת הזו תוביל למשבר חמור ביחסי ישראל ארה"ב ותפגע במעמדה של ישראל בעולם. כל נסיון לבנות מחוץ לגושים יוביל למשבר חמור".

גם במפלגת העבודה הגיבו לתכניתו של ראש הממשלה. "נתניהו מוכר את כל האינטרסים המדיניים של מדינת ישראל תמורת עוד כמה חודשים על כיסא ראש הממשלה", תקפו במפלגת העבודה. "אם זה הפתרון של נתניהו למשבר המדיני החריף, או למצוקת יוקר הדיור בישראל, אז הוא איבד לגמרי את הכיוון.

''אנו קוראים ללבני ולפיד להסיק את המסקנות הנדרשות ולעשות מעשה. הטיפות שנופלות עכשיו על ראשם הן לא גשם", הוסיפו.

מזכ''ל ארגון השמאל הקיצוני ''שלום עכשיו'', יריב אופנהיימר, מסר בתגובה כי ''הדיל הפוליטי בין נתניהו למתנחלים מוכיח שמי ששולטים בממשלה הם זמביש, אריאל, שקד ובנט. לפיד ולבני נשארו ועדת קישוט''.