מה עומד מאחוריו? לא ברור. שעון הקיץ
מה עומד מאחוריו? לא ברור. שעון הקיץפלאש 90

ד"ר גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי במשרד החינוך, מביע דעה נחרצת נגד הניסיון לקבוע כאילו חילופי השעונים בין קיץ לחורף נובע ממניעים מדעיים כלשהם.

"ישבתי בוועדה לשעון קיץ שאותה מינה השר דאז אלי ישי והופתעתי לגלות ששבע ועדות לפני כן, מאז הועדה שמינה רבין לבחינת כדאיות שעון הקיץ, כל הועדות הגיעו למסקנה שאין שום ראיה לכך שיש חיסכון באנרגיה ירידה בתאונות הדרכים או תרומה לפריון עבודה", אומר אביטל בראיון ליומן ערוץ 7.

למרות מסקנות אלו, מציין אביטל, הגיעה הוועדה שהקים השר סער והחליטה ההפך. "מי צודק? קיבלתי תשובה בראיון משותף עם שמול אבוהב שהסביר ששעון הקיץ נותן שעות אור שמאפשרות בילוי באור יום". לדברי אביטל בכך הודה למעשה אבוהב בסיבה האמתית שמאחורי חילופי השעון. שום דבר מדעי אלא רק יתרון של שעות אור לבילוי.

לטעמו יש לומר את הדברים באופן גלוי וישר לציבור שיכריע אם הוא אכן רוצה בכך אם לאו ולא להסתתר מאחורי טיעונים מדעיים שאין מאחוריהם דבר וחצי דבר. אביטל מציין כי חוק שעון הקיץ נפתח במילים 'ידוע לכל ששעון הקיץ חוסך אנרגיה וכו'' אך בפועל אין לכך כל הוכחה.

אביטל מזכיר כי חבר הכנסת לשעבר חיים אורון טען ביושר כי שעון הקיץ הפך כלי משחק וניגוח בידי פוליטיקאים ומעבר לכך אין כל עילה לקיומו. "המטרה היא להתנגח בדתיים", אומר אביטל וקובע כי לחבר הכנסת הורוביץ אין דבר טוב להגיד על שעון קיץ. לטעמו הניסיון להשוות בין ישראל לאירופה אינו תואם את המציאות האקלימית בישראל.

אביטל קורא לומר את האמת ולא להכתיר לשעון הקיץ כותרות ולפיהן הציבור החילוני מציג עמדה תואמת מדע. לדבריו הניסיון להציג את הדברים באופן שכזה אינו אלא גיוס המדע לטובת הפוליטיקה. בדבריו הוא מזכיר כי מדינות רבות בעולם ביטלו את שעון הקיץ ובהן מדינות בדרום אמריקה, סין, יפן, מדינות ברית המועצות לשעבר ועוד.

אביטל סבור כי קיים כאן גיוס של המדע לטובת הפוליטיקה כפי שקורה בסוגיית ההתחממות הגלובאלית. "תגידו שרוצים שעון קיץ בגלל עוד שעת אור. תגידו את האמת ולא ענייני אנרגיה או תאונות דרכים. יש ירידה מתמדת בכמות תאונות הדרכים מאז 2001 ללא קשר לשעון קיץ", הוא אומר ומזכיר כי בסקר שבוצע התברר כי הציבור הישראלי חלוק בעמדתו וחמישים אחוז מעוניינים בשעון הקיץ לעומת חמישים אחוזים המתנגדים לו.