מקלב נגד חוק השקיות: "הציבור לא צריך לשלם"

לדברי סגן יו"ר הכנסת ח"כ מקלב הציבור לא צריך לשלם ולהיקנס עבור תרומה לאיכות הסביבה.

חיים לב - ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ה

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: פלאש 90

הצעת החוק הממשלתית לצמצום השימוש בשקיות הפלסטיק בחנויות המזון עברה אמש (ב') פה אחד בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

הצמצום נועד להפחית בהיקף דרמטי את השימוש בשקיות הקיימות שמהוות פסולת בלתי מתכלה הגורמת לנזק סביבתי בלתי הפיך.

בתגובה אמר סגן יו"ר הכנסת ח"כ מקלב כי "איכות הסביבה היא דבר חשוב והליך להקטנת השימוש בשקיות ניילון הוא מבורך, אבל מהלך זה לא יכול לבוא על חשבון הציבור שייאלץ לשלם מעתה מאות שקלים מיותרים בשנה.

לדבריו, ההצעה מבקשת להרגיל את הציבור להשתמש בשקיות נשיאה רב פעמיות במקום בשקיות ניילון. במסגרת ההצעה יימכרו לציבור שקיות ניילון תמורת כ-40 אגורות לשקיות, במטרה לעודד את הציבור לוותר על השקיות ולעבור לשקיות רב פעמיות וסלים.

לנוכח ההצעה הזהיר מקלב כי גביית קנסות והיטלים על שימוש בשקיות ניילון יביאו להוצאה מיותרת של מאות שקלים בשנה למשפחה.

"אין לנו מחלוקת על הצורך להימנע מהשימוש הרב בשקיות ניילון שפוגעות בסביבה, אבל אין צורך לעשות זאת על חשבון הציבור בצורה של קנס על כל שקית ניילון", הסביר מקלב. "גורמים מקצועיים מעריכים כי כל משק בית בישראל יוציא מידי שנה מאות שקלים על שקיות ניילון, שכן לא ניתן לעבור באופן מוחלט לסלים רב פעמיים. לפי בדיקת המשרד לאיכות הסביבה, משפחה ממוצעת בת שישה נפשות צורכת כ-1,650 שקיות ניילון בשנה. גם אם נצליח למנוע שימוש באלף מתוכם, הרי שאותה משפחה תידרש להשתמש בכמה מאות שקיות ניילון בשנה ולהיקנס תמורתן במאות שקלים בשנה".

"אנשים לא ילכו עם סלים לכל מקום, ואז לא תהיה ברירה לעיתים אלא להשתמש בשקית ניילון ולשלם תמורתן. יש דרכים אחרות להקטין את השימוש בשקיות ניילון כמו שימוש בשקיות נייר, שקיות מתכלות, מחזור וכדומה ואין צורך להשתמש בנטל הקנסות על הציבור", הוסיף.