משה ליאון
משה ליאון פלאש 90

בראיון לערוץ 7 תוקף חבר מועצת העיר ירושלים, משה ליאון, את הכוונה לקיים את מיצג המחול של 'בצלם' במבנה הממומן על ידי העירייה.

נזכיר כי התערוכה כוללת מיצג מחול המבוסס על צילומים מתוך פרויקט המצלמות של 'בצלם', פרויקט שבו חילקה התנועה מצלמות לפלשתינים על מנת שאלה יתעדו את חיילי צה"ל המתמודדים עם המהומות והפרעות שהם עורכים ברחבי יהודה ושומרון.

ליאון כתב מכתב לראש העירייה, ניר ברקת, ובו דרש "לבטל את האירוע המסית והחמור הזה ולא לאפשר את קיומו במתחם הממומן ע"י העירייה. יש הרבה מקום לתרבות בירושלים, אבל יש תצוגות שאין להן מקום בעיר השואפת לדו-קיום ושתומכת וגאה בחיילי צה"ל ובמשפחות השכולות".

בעקבות מכתבו של ליאון הביעו כמה חברי מועצת עיריית ירושלים מחאה בנוסח דומה בזירות ובימות שונות. בשיחה עמו מזכיר ליאון כי מדובר באירוע "שהיה גם בפתח תקווה והוא הורד בעקבות מחאה של התושבים". לטעמו גם בירושלים נכון לקיים מחאה מסוג זה, מחאה שתניב גם היא את סגירת התערוכה.

בדבריו מוסיף ומציין ליאון כי בהיותו יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים הוחלט לשקם את בית החולים למצורעים ולהקים בו את 'בית הנסן', הגלריה שבה צפויה להתקיים תערוכת 'בצלם'. "לפני שלוש שנים הרשות לפיתוח ירושלים לקחה אחריות על המבנה. עמדתי בראש הרשות אז. העמדנו את המקום על הרגליים והוא מיועד לאירועים שונים בחסות עיריית ירושלים", הוא אומר ותוהה כיצד בוחרים באירוע המציג את ישראל וצה"ל באור שלילי, מגדירים אותו כאירוע תרבותי ומעלים אותו במקום שזו מגמתו הראשונית.

ליאון מציין כי כיום אין מנכ"ל לרשות לפיתוח ירושלים והיא מתנהלת על ידי ממלא מקום המוחלף על ידי שורת אישים בהם גם ראש העירייה, ברקת. לטעמו עובדה זו מחזקת את הקביעה לפיה ביכולתו של ראש העירייה להחליט על ביטול האירוע. "אפשר בנקל לבטל את האירוע", הוא אומר ומוסיף: "אין סיבה שאירוע כזה יהיה בחסות העירייה".

למכתב ששיגר לברקת לא קיבל ליאון תגובה עד כה ומבחינתו רק תשובה אחת יכולה להתקבל "התשובה היחידה שצריך לקבל היא לבטל את האירוע", הוא אומר ומספר על גורמים שונים המנסים למזער את משמעות האירוע ולמצוא פשרות שונות כהעלאת נאומים ושיח בלבד מבלי להציג את התערוכה. לדבריו אין לראות בכך מענה כלשהו. "לא צריך לתת לכך יד בשום אופן. שרת התרבות לימור לבנת עוצרת מימונים לדבר הזה. אסור שייכנס לירושלים".

אז איך מונעים את הגעת האירוע לירושלים? "מנסים לעשות רעש", משיב ליאון ומדגיש כי אינו ממהר להאשים גורם כזה או אחר בעירייה ובהחלט "יתכן שנעשתה כאן טעות. אני רוצה להסב את תשומת ליבו של ראש העיר לאירוע. חשוב שהוא יידע וכעת הוא יודע על כך. הולך להתרחש כאן אירוע חמור ביותר מבחינתה של ירושלים. אין כאן עניין של דמוקרטיה וחופש ביטוי אלא רק של הכפשת חיילי צה"ל ואסור לתת יד לכך".