ויכוח סוער התפתח תוך כדי ראיון בערוץ 7, ראיון בו התבקש עו"ד דב הלברטל לנמק את עמדתו ולפיה על ידיהם של המתנחלים דמם של נרצחים והרוגים רבים בשל מה שהגדיר כהתנהגותם הפרובוקטיבית והמתריסה כלפי הערבים והעולם.

הראיון עם הלברטל התקיים בעקבות מאמר שפרסם באתר 'כיכר השבת' ובו קבע כי על הרשויות לעצור מעצר מנהלי את השר אריאל בטרם יעבור להתגורר בסילוואן שכן כך היו הרשויות נוהגות עם כל מתנחל פרובוקטור המבקש להתסיס את האווירה.

דבריו של הלברטל אף חריפים יותר כאשר הוא מאשים את המתנחלים בהתנהלות מעודדת טרור: "שלושת החטופים הי"ד עמדו בטרמפיאדה בשעות הלילה המאוחרות. הם חונכו על ברכי האידיאולוגיה המנחילה בליבות הנוער כי בהיותם אדוני הארץ, נחלת אבותינו, זכותם לעמוד בטרמפיאדות באמצע הלילה, לבד. ומה יעשו הם, נערים תמימים, ולא יחטאו? הם נחטפו ונרצחו על ידי מרצחים שפלים מהחמאס, שלא התחשבו בשיכרון הכוח של המתנחלים".

לדבריו "יש למתנחלים אחריות בהירצחן של התינוקת והגיורת מאקוודור בידי בני עוולה". כאמור בעקבות דבריו אלה ואחרים התקיים עמו הראיון שבו קבע כי "זה לא רק דם התינוקת והגיורת שזועקים למתנחלים מן האדמה. במשך עשרות שנים מדובר בעשרות הרוגים שדמם זועק מהאדמה".

והם באחריותם של המתנחלים?

"כן! אני לא בא להגיד שהם המציאו את השנאה של הערבים. גם בלי המתנחלים לא רוצים אותנו פה ויעשו פיגועים, אבל יש דרגות. יש חבית חומר נפץ ואפשר למלא אותה ביותר חומר נפץ ואפשר גם להבעיר את הניצוץ, וזה מה שעושים המתנחלים מפעם לפעם".

הלברטל מוסיף ומנמק את טיעוניו: "מה שאני אומר לך זו היסטוריה. הרי גולדשטיין בא משם, המחתרת היהודית באה משם, רוצחו של רבין בא משם..."

רגע, רגע, רוצחו של רבין הגיע מהרצליה, במחתרת היו חברים אנשים משני צידי הקו הירוק... במאמר שלך אתה גם קובע שרוצחו של הנער הערבי בירושלים היה מתנחל, אבל החקירה עדיין מתנהלת ואין שום ביטחון בכך. אתה לא מטיל אחריות מיותרת על המתנחלים?

"לא, לא. אלו הדברים הקיצוניים... אני לא צריך לחפש. אלו דברים שקורים בכל יום. הרי אתמול זרקו אבנים ליד מבוא דותן. אלו דברים שבכל יום. יש כאן פיקוח נפש של יהודים בכל יום".

כלומר ערבים זרקו אבנים על יהודים...

"כשאני שומע שהגיעה עונת מסיק הזיתים ולכן יש מתח. אני עומד ומשתומם, ממתי יש מתח בגלל הורדת הזיתים מהעצים? אבל מסתבר שיש עימות היסטורי בלתי נגמר שבו מתנחלים עוקרים זיתים ואחר כך הם הופכים דוכנים ואחר כך יורים עליהם, תשמע, זה מערב פרוע שם. אין יום ללא פיקוח נפש שם. קח את סיפור החטופים שהביא עלינו עשרות הרוגים. מי אשם? אלו בוודאי המרצחים, אבל למי יש אחריות? למתנחלים!".

למה?

"כי איפה יש מקום שבו נותנים אידיאולוגית מצב שבו נערים תמימים עומדים במקום שבו אין להם אפשרות להגיע למרכז הארץ? ולמה הם עומדים שם באמצע הלילה בין שיני האריות? כי הם בנו להם מאחזים וישובים ומטבע הדברים אי אפשר להביא לכל מקום אוטובוסים, אז הם מסתכנים".

בוא נזכור שהטרמפיאדה שממנה הם נחטפו היא במקום מרכזי. זו צומת גוש עציון, צומת מאוד מרכזי...

"מאוד מרכזי... זה נשמע כאילו אנחנו מדברים על השאנז אליזה..."

לא השאנז אליזה, אבל זה לא איזה כביש שכוח בשומרון אלא מקום שגם השמאל המתון כמו מפלגת העבודה ו'התנועה' אומרים שזה מקום שיהיה חלק ממדינת ישראל בכל הסדר. אזכיר לך שגם משפחותיהם לא מתגוררות במאחזים נידחים אלא בישובים מאוד מסודרים. אולי יש לך תזה שאתה מאמין בה ואתה תולה עליה דברים לא רלוונטיים?

"מה תזה? הרי במשך שלושים שנה אנחנו סובלים בכל יום. מה זה נוער הגבעות ותג מחיר והר הבית? מאיפה צצות כל החולות הרעות הללו? מבית המדרש של הרב אלישיב? כל יום יש חומר נפץ בהר הבית שמתפוצץ. ממי זה בא? מהפייגלין שלך ומהאריאל שלך".

העולים להר הבית מגיעים מכל רחבי הארץ

"לא. אלו רק הכיפות הסרוגות והציונות הדתית שעולים להר הבית".

אני דווקא שומע על קבוצות של חרדים שהתחילו לעלות להר הבית בשנתיים שלוש האחרונות בקבוצות מרוכזות

"אלו חרדים? אלו לא חרדים אלו. זה הוזים".

אז כשאלו חרדים אתה קורא להם הוזים וכשאלה חילוניים כמו גרשון סלומון ואנשיו תגיד לי שהם..

"הוא לא היה חילוני כזה גדול. הוא היה דתי לאומי, אבל זה לא משנה. זה לא רק הר הבית. המתנחלים מעוררים את השנאה הכי גדולה בעולם כלפי העם היהודי. זו עובדה".

למה שנאו אותנו לפני 68'? הרי אז לא היו כאן מתנחלים ובכל זאת הרגו ורצחו אותנו, ולא רק בתרפ"ט.

"אתה צודק. אמרתי שהמתנחלים לא המציאו את מעגל השנאה והמלחמות, אבל נכון לעכשיו הם הגורם הכי מעצים מתסיס ופרובוקאטור בתחום הזה? זה גם חילול ה'. בעולם לא מכירים את תלמידי הישיבות אלא את המתנחלים. בעולם רואים מתנחל עם עוזי על הכתף שמעורר מהומות בשטחים, יורה ועולה על הר הבית, נכנס לכפר סילוואן כותב כתובות במסגדים. אני מוטרד מהציבור הציוני דתי. הם עומדים על עברי פי פחת. זה עוד יתפוצץ להם בפנים".

לאן זה יגיע?

"זה יגיע לחילון, לעיוות ערכים מוחלט, לנוער מעוות ומשיחי עם אידיאולוגיות... לא ייצא שום דבר טוב מהדבר הזה. הם צריכים להבין שיש כאן משיחיות שקר. הרב שך אמר דבר קשה, שהאידיאולוגיה המתנחלת מתבססת על הרעיון שאנשים נולדים ומתים וניתן להחליף אותם אבל את האדמה אי אפשר להחליף ולכן היא חשובה יותר. זו אמירה קשה אבל יש בה הרבה מהאמת".

ההוראה ההלכתית תורנית לצאת למלחמה על ארץ ישראל אין משמעותה שלמען ארץ ישראל, האדמה, אנחנו מוסרים את נפשם של האנשים?

אתה נוגע בנקודת הוויכוח הכי קשה וכואבת שהיא פועל יוצא של האידאולוגיה המשיחית של הציונות הדתית. אף אחד כמעט מגדולי הדורות לא הסכים עם התפיסה הזו. זה בעצם בית מדרשו של רבי צבי יהודה קוק. חוץ ממנו שהיה אביה הרוחני של התנועה, לא היה גדול אחד שהסכים לכך שבשביל מאחז מגרון מותר לשפוך דם יהודי".

כי כל אותם גדולים היו בגלות ועכשיו אנחנו בארץ ישראל וצריך לדעת אם נלחמים או לא נלחמים

"התשובה היא כפי שנאמר על ידי גדולי הדורות דרך הרב אלישיב ולמעלה אל הרב שך, הרב דיסקין, החזון איש ורבים מהאדמ"ורים. כולם יודעים שהמצב בשטחים הוא פיקוח נפש מוחלט ומרידה באומות

מסירות נפש על תל אביב מותרת?

"ראה, הקריטריון הוא שככל שזה נוגע לפיקוח נפש שלנו מותר להתגונן ולמסור את הנפש, אבל אם אתה מוסר את הנפש על אדמה ללא פיקוח נפש זה עיוות מוחלט ומשיחי של מסורת ישראל. זה מביא לצרות הצרורות של הציונות הדתית וזה עוד יביא עלינו אינתיפאדה שלישי. נגעת בערכים ובנקודה הכואבת ביותר, ואם יבואו על תל אביב ואין לנו לאן לברוח...

יש את אוסטרליה תמיד או ברלין, זה היום באופנה.

"אתה מקצין את זה"

למה. יש בברוקלין קהילה גדולה של יהודים. מה רע בלעבור לשם?

"אז זו שאלה טובה ויכול להיות שזה לא רע"

אז בוא נוותר על כל הסיפור הזה של ארץ ישראל. יש לנו את דאעש שמאיימים מבחוץ, יש את הפלשתינים שמאיימים מבפנים, אנשים לא אוהבים אותנו במזרח התיכון. על פי האיסלאם כל האדמה כאן היא אדמת וואקף שיש לשחרר אותה מהיהודים והנוצרים כי הם כופרים ובני חזירים, אז בוא נעזוב את כל הסיפור הזה, נחזור לברוקלין ולפולין ונחכה שיבוא המשיח ויגאל אותנו מחדש...".

"... בוא, זה לא ריאלי. הרי כל גדולי הדור היו נגד המדינה"

גדולי הדור שהיו נגד המדינה היו נגד המדינה... יש גם את הרב קוק שבעיניך הוא לא גדול דור אבל בעיני אחרים הוא כן גדול דור.

"בוודאי שבדורו הוא היה מגדולי הדור אבל כולם חלקו עליו".

כולם? יש רשימה ארוכה של מי שלא חלקו עליו

"כולם חלקו. אני יכול להביא רשימה של שלושים גדולי דור שחלקו עליו"

מול כל רשימה של שלושים יש רשימה אחרת של שלושים...

"הוא גם לא היה בקום המדינה. יש דברים שהם מוגמרים. אתה שואל מה עושים בדיעבד עם המצב שקיים כאן. זה לא הולך כך שבוא ניסע לאוסטרליה. אוסטרליה לא מקבלת אותך כל כך מהר",

למה? האיום כאן קיים וגרמניה חפצה לקבל אותנו כדי שנגדיל שם את התפוקה ואת הילודה ואת התל"ג. כולם מחכים לנו שנבוא.

"עם כל זאת מה שאתה אומר לא מופרך. אם יהיה מצב של פיקוח נפש בלתי נסבל ותהיה אפשרות לעבור לברוקלין, אהיה הראשון שיאמר לציבור לעבור לברוקלין.

על האמירה הזו אני רוצה לשאול אותך, ואני מתנצל אם אני מתבטא קצת בחריפות: האם האמירה הזו שלך אינה מעודדת טרור? אם האמירה שלך הייתה נאמרת מאנשים בעלי סמכות מדינית היו הטרוריסטים מבינים שזה הזמן ללחוץ עוד יותר ולגרום לפיגועים בלתי פוסקים כדי לגרום לנו למציאות של פיקוח נפש בלתי נסבל, ואז עו"ד הלברטל ואנשים שחושבים כמותו יהיו בראש האנשים שיעברו לברוקלין וברלין.

"זה נכון. אתה אומר טיעון נכון. אני אומר זאת כי אין לי אחריות כלפי מה שאתה אומר ואתה צודק, אבל אני אומר זאת ברמה האידיאולוגית. בשטח יש שיקולים נוספים רבים, אבל בדיון אידיאולוגי אני עונה אידיאולוגית. אמרו הרי באחרונה שאם יגייסו את בחורי הישיבות תהיה הוראה להעביר את כל עולם הישיבות לברוקלין. אני לא מחדש לך דבר ואני אומר זאת חד וחלק".

ובברוקלין הם יצטרכו גם לצאת לשוק העבודה...

מה פתאום?

בברוקלין מממנים ישיבות על ידי הממשלה? אני לא בטוח... אתה מכיר את המציאות שם. הממשלה שם לא מממנת ישיבות ועולם התורה לא פורח כמו בארץ ישראל, על כל "נוראותה" של הציונות

"זה לא בגלל המימון"

נכון, זה בגלל ריבונו של עולם

"עולם התורה פורח כי כך ההיסטוריה היהודית ניווטה את גדולי הדור"

כך ריבונו של עולם רצה.

"זו סטייה מהנושא. ברמה האידיאולוגית, ארץ ישראל היא אמצעי. אם ניתן ללמוד כאן אתה כאן ואם לא אתה בגלות. הגישה שלך היא הפוכה - ארץ ישראל היא מעין מטרה שעליה מוסרים את הנפש וגם אם כל העם היהודי ייהרג אתה תמסור את הנפש על מערת המכפלה וקבר יוסף. בדיוק על הנקודה הזו הוויכוח. אני חושב שהאידיאולוגיה שלך מביאה לטרגדיה ואסונות ולשפך דם יומיומי של יהודים שהאדמה הקדושה ספוגה בו ודם יהודי הופך להפקר. אם האידיאולוגיה הזו לא הייתה לא הייתה נפסקת השנאה והרצון לזרוק אותנו לים, אבל לא היה שפך דם מיותר והסיכון העצום הכזה. הרי כבר נהרגו עשרות אנשים בעקבות החטופים שבאו בעקבות ההפקרות ושכרון הכוח של המתנחלים שאומרים אנחנו אדוני הארץ ומותר לנו להסתובב שם בכל שעות היום והלילה ואף אחד לא ייגע בנו. הבעיה היא שלא נשמעים לגדולי הדור ואז מורדים באומות ומורדים בגדולי הדור.

כשאתה אומר 'מורדים באומות' אתה מחזיר אותנו לענייני שלושת השבועות

"נכון".

ושלושת השבועות זו מבחינתך הלכה מוחלטת? למרות שמדובר רק במדרש אגדה ואנחנו יודעים שהרבה גדולי ישראל אמרו שלא מזה אנחנו מנפיקים הלכות, ולא בגלל מדרש הלכה אנחנו מבטלים הלכות כמו 'וירשת וישבת בה', מצוות ירושת הארץ. מה משמעותה של המצווה הזו? שמלאכים יילחמו במקומנו?.

"אסביר את הגישה. הגישה אומרת שאם אומות העולם נותנים רישיון לעלות לארץ כמו שקרה לפני חמישים ושישים שנה מותר לך לעלות וזו לא מרידה באומות, כמו שהיה בימי כורש. איך עלו אז בחומה? כי כורש נתן רשות. איך עלו בקום המדינה כי המנדט העולמי נתן לנו רשות, אבל אין לנו רשות להיות שם בשטחים"

אותו מנדט עולמי שבזכותו, כך אתה אומר, מותר לנו להיות כאן, קובע שארץ ישראל המערבית, כולל יהודה ושומרון, מיועדת להיות הבית הלאומי של העם היהודי.

"אני לא מדבר על המנדט הזה. הדברים עברו גלגולים. הרי אתה יודע שכל המשפט הבינלאומי אומר שיהודה ושומרון הם שטחים כבושים שאסור להתיישב בהם כי זה נחשב לקביעת עובדות בשטח".

זה לא מתבסס על שום מסמך. המסמך האחרון שקובע מה הסטטוס המשפטי בינלאומי ביהודה ושומרון הוא המסמך שנחתם בסייקס פיקו ונקבע שהמקום הזה אמור להיות לעם היהודי. לאחר מכן הוחלט לחלק ולתת את עבר הירדן המזרחי למשפחה ההאשמית ולהקים את ממלכת ירדן, אבל עדיין ארץ ישראל המערבית שייכת לעם היהודי

"בוא לא ניתמם. נהיה הוגנים. אם אעמיד אותך במבחן ואשאל - אם כל אומות העולם יגידו שההתנחלויות נוגדות את החוק הבינלאומי כפי הבנתם, אתם עוזבים שם? הרי כולם יגידו כך. זה מה שמעורר את השנאה הכי גדולה היום. כל חדר שאתה מרחיב בירושלים גורם לשנאה עולמית. אז אתה טוען שכולם טועים והעולם לא מבין כלום כי יש מנדט קודם, אבל זה לא הולך ככה. אין מה לעשות. זה חוסר הפרקטיות שלכם אתם בהזייה משיחית ורוצים את מלחמת גוג ומגוג שתפתור את הבעיה, שתילחמו עם חמאס ואחד הצדדים ינצח אבל זו טרגדיה. תחשוב על זה ברצינות".

אני חושב על זה ברצינות וחוזר לטיעון שהזכרת בדבריך והוא נעלם בהמשך – נחלת אבותנו. יהודה ושומרון הם לא ערש היהדות, המקומות שבהם היו דוד המלך ושאול ואברהם אבינו. הם הרי לא הסתובבו בתל אביב

"אתה צודק אבל אל תשכח שגם דמשק וצור וצידון היו נחלת אבותינו. אז בוא נכבוש את צור צידון ודמשק... יש לנו זכות על ארץ ישראל כי למדנו על כך בפסוק הראשון של התורה, ברצונו נטלה מהם ונתנה לנו...

ואולי זו דרכו ליטלה מהם ולתיתה לנו, לשלוח אותנו להלחם ולמסור את הנפש על הארץ?

"אתה צודק והטיעון שלך מאוד רציני אבל ברמת השאלות של פיקוח הנפש מוכרחים ללכת אחרי מה שגדולי הדור אומרים. יש שיקולים לכאן ולכאן, אתה מפרש כך ויש אחרת

ויש גדולי דור שאומרים כך ויש גדולי דור שאומרים אחרת. מבחינתך כל מי שהוא לא הרב אלישיב והרב שך הוא לא גדול דור

"ממש כך, ממש ממש".

וזו בעיה בפני עצמה

"זו לא בעיה. זה פתרון"

נראה לי שזו בעיה בציבוריות החרדית שאינה מוכנה לקבל כל רב שאינו אומר מה שאומר הגדול שלי

"אתה צודק. כי האחרים מובילים לגיוס נשים ושירות לאומי. אנחנו מכירים את כל הוויכוחים הללו, מכירים במדינה ועבורם לבני וגרמן הם ראשית צמיחת גאולתנו, שטרן ובנט הם ראשית צמיחת גאולתנו... בוויכוח הגדול הזה כל הגדולים אומרים שהאלטרנטיבה אינה אלטרנטיבה וסופה התנפצות וכישלון מוחלט. אנחנו מדברים כעת על המתנחלים ועל פיקוח נפש מיידי, ואל תחשוב שדמם פחות יקר לי. כשאני מדבר על פיקוח נפש אני מדבר בעיקר על שפיכות הדם של המתנחלים".

עד כמה יש הבדל בין גישתך לגישת סאטמר?

"הבדל אדיר. התפיסה של סאטמר אומרת שכל המדינה היא מעשה שטן וכל כולה היא מרידה בשלושת השבועות. זו תפיסתו של הרב טייטלבויים. פועל יוצא של הגישה הזו הוא שגם אם הרב שך והרב אלישיב היו ראשי המדינה היה צריך לחסל אותה כי את הישות המדינית הזו צריך לחסל כי זו מדינה שהיא פרץ משיחי נגד האלוקים וצריך לחסל את היישות הציונית, אסור לשתף איתם פעולה בשום אופן. זה הבדל תהומי. אבל יש הרבה דברים מעניינים שם. הרבה גדולי דור של המיינסטרים החרדי אמרו שטוב שיש סאטמר שנלחם ומזכיר לנו כמה דברים חשובים. הם אף פעם לא אמרו את זה על המזרחי... סאטמר בוודאי יותר קרובים לחרדים מאשר המזרחי".

עד כמה יש קשר בין מה שאתה אומר כעת למחלוקת הפוליטית הנוכחית בין הציונות הדתית לחרדים?

"אתה צודק בשאלה אבל אענה לך במלוא הכנות. אלו דברים שאני אומר כבר עשרים שנה. לפעמים זה יותר פרקטי כי הדברים קורים כעת, אבל תבדוק מאמרים שכתבתי בעבר דומים ונכתבו באותה נימה על פיקוח הנפש וכו'. כבר לפני שנתיים התראיינתי במקום כלשהו ואמרתי שעוד תראו שיהיה להם דם על הידיים".

כשאתה אומר שיש אחריות לדם על הידיים על היהודים, מזעזע אותי לומר זאת אבל אשאל בכל זאת: אולי אשמים היהודים שנטבחו בשואה כי הם עוררו את השנאה של הגרמנים יותר מהשנאה הבסיסית של עשו שונא ליעקב?

"לא, אני לא אומר זאת"

למה לא?

"נגיד שאתה מחליט לקחת חבורה של נוער הגבעות לגור בקסבה ברמאללה. ניתן לתאר שאו שישחטו או שיהרגו. אתה תגרום למהומה רבתי. כל האו"ם יעמוד על הרגליים. תשאל אותי אם אני אשם? ואני אומר לך שאתה פרובוקאטור שמגיע לשם בגלל רעיונות משיחיים הזויים ופרשנות מעוותת של עולם ההלכה ובשם זה אתה עושה פרובוקציות כמו לגור באמצע הקסבה של רמאללה".

אני רוצה לחזור לאשמת היהודים מול הנאצים - אולי גם הם אשמים כי הם עוררו שנאה גדולה יותר מזו שהייתה קודם?

"לפעמים יש אשמה מיוחדת וגם אחרונים בפוסקים עמדו על כך. בעל 'אור שמח' האשים במשך חכמה את היהודים בברלין שהם מנקרים את עיני הגויים כשהם עושים חלות וזה יכול להביא צרות. דיברו גם על ההשכלה שהיא מביאה שנאה כי ההתערות הזו מעוררת שנאה. חלק ראו את מה שקרה בשואה כפתרון. יש שאלות. יש רמות שונות של פרובוקציה וניקור עיניים בגלות או במקרים אחרים והיום אלו המתנחלים. כל העולם מכיר רק את המתנחלים. כל העולם מכיר רק אתכם. לא מכירים את ישראל ולא את ירושלים. רק את המילה מתנחלים מכירים בכל השפות".

אז אנחנו מבינים שמצוות כיבוש הארץ מוטלת מאוד בספק. כשישנו פיקוח נפש לא צריך להילחם. אם חייל רואה קנה רובה מולו הוא צריך לסגת כי זה פיקוח נפש ממשי...

"לא, את זה לא אמרתי. פיקוח נפש דוחה פיקוח נפש. אם באים עליך להורגך, נגיד שמשליכים עליך טילים אתה נכנס ומסכן את הנפש כדי שלא יהרגו אותך"

אבל אתה מאשים את עצמך בטילים הללו כי אתה יודע שהנוכחות שלך גרמה לטילים האלה...

"אם זה יהיה בגוש קטיף אז אולי אאשים את עצמי. אולי אומר שאתה מנכר להם את העניים כשהם רואים אותך כל בוקר אבל לא הכול שחור לבן. תל אביב לא מנקרת עיניים"

תל אביב לא מנקרת עיניים? עיניים של מי? של החמאס? של דאע"ש? של אבו מאזן?

"יש דרגות, לגור בקאסבה ברמאללה זה לא כמו בתל אביב".

אז אני חוזר לשאלה אם אין דברים שכאלה מזמינים לחץ ואיום על תל אביב כדי שתתקפל גם בתל אביב

"לא. התשובה היא לא. יש לנו חוסן. אני אומר זאת מתוך חוסן ולא מתוך כניעות. יש במדינה צבא חזק, יש ארה"ב שעוזרת לנו ובלעדיה לא היינו מתקיימים למרות מה שהמתנחלים חושבים".

ובלעדי ריבונו של עולם לא היינו מתקיימים. כדאי להכניס גם את זה מדי פעם...

"בוודאי. זו הרי נקודת ההסכמה היחידה בינינו"

עובדה וראיה היא שבדרכו שלו קיבץ אותנו מבין הגויים, הביא אותנו לארץ ישראל, יצר את הישות המדינית שנקראת מדינת ישראל. קשה להאמין שבארץ שעליה נאמר שעיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית השנה הייתה קמה ישות כזו ללא רצונו של ריבונו של עולם

"נכון וכולנו צריכים לעשות את ההשתדלות הארצית שלנו ולא לחשוב שאם ריבונו של עולם הביא אותנו לכאן אז בוא נכבוש את צור וצידון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו