מותר אבל מפוקפק
מותר אבל מפוקפק Thinkstock

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק הגנת הצרכן של ח"כ בועז טופורובסקי.

על פי הצעת החוק, עוסקים יחוייבו לשלוח התראת תשלום לצרכן אשר לא שילם חיוב במועד שנקבע, בטרם נקיטת הליכים לגביית החוב, לרבות הליכים משפטיים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "לאחרונה אנו עדים לתופעה לפיה צרכנים רבים מקבלים מכתבים מאיימים מעורכי דין, הנשלחים במסגרת הליכי גבייה הנעשים באופן לא תקין. כמו כן, צרכנים מקבלים מכתבים מאיימים במסגרת הליכי גבייה בהוצאה לפועל, פעמים רבות על לא עוול בכפם, תוך שהם אינם מכירים כלל את החברה אשר בשמה טוענים עורכי הדין לחוב".

"נוסף על כך, כאשר מנסים החייבים לכאורה, ליצור קשר עם עורכי הדין הם נתקלים בבירוקרטיה סבוכה, ביחס מזלזל ובאיומים חסרי תקדים בדרישה לתשלום החוב".

הצעת החוק נועדה להסדיר את אופן משלוח הדרישות לתשלום החוב. לפי המוצע, לפני כל נקיטת הליך גבייה, לרבות נקיטה בהליכים משפטיים, העוסק יהיה חייב לשלוח לצרכן מכתב ובו יופיעו שם העוסק, פירוט החוב ואופן חישובו והוכחה לקיומה של עסקה בין העוסק לצרכן.

ח"כ טופורובסקי אמר כי ההצעה באה לשים סוף לתופעה הולכת ומתרחבת בה אדם פותח את תיבת הדואר ומגלה שיש חוב שהוא כלל לא ידע על קיומו וטפח לאורך השנים. האזרח יכול או לשלם, או לקחת עורך דין שגם עולה כסף.

35 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הכלכלה להמשך טיפול.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו