הפאנל
הפאנל באדיבות אתר שלום טורונטו

פאנל שעסק בנושא רצח העם על ידי דעאש התקיים ביום ראשון האחרון בבית הכנסת לודז'ר בטורונטו.

הפאנל התקיים בהשתתפות פעילי זכויות אדם ומומחים מהקהילה הנוצרית, היזידית, הכורדית והיהודית.

הכומר מאג'ד אל-שאפיעי, מייסד ונשיא של ארגון One Free World International סיפר בנאומו על נסיעתו האחרונה בראש משלחת סיוע לאזור הכורדי בצפון עיראק, שכללה מספר חברי פרלמנט קנדים. חברי המשלחת ביקרו במחנות פליטים והיו עדים ממקור ראשון לסבל הנורא שחווים העקורים.

“המיעוטים בעיראק מתמודדים עם מה שניתן לתאר כתחילתו של רצח עם", אמר אל-שאפיעי. “הכוחות של דאעש משמידים באופן שיטתי מיעוטים באזורים הנתונים תחת שליטתם, בין אם באמצעות גירוש, כפיית המרת דת, עבדות או הוצאה להורג. אם הקהילה הבינלאומית לא תנקוט מיידית עמדה בנושא זה לא יהיה עתיד למיעוטים בעיראק".

מירזה איסמאעיל, יו"ר ארגון זכויות האדם של העדה היזידית, סיפר בנאום נרגש על הסבל של בני עדתו הנתונים לרצח עם בידי כוחות דאעש, שכבר הרגו אלפים מהם ואנסו אלפי נשים ונערות יזידיות.

“המוסלמים טוענים שהאסלאם היא דת שלום, אם כן מדוע הם הורגים אותנו בשם אללה?”, שאל איסמאעיל. “מדוע הם כופים עלינו להתאסלם? האם אללה יצר את כולנו בטעות והאסלאם רוצה לתקן את מעשיו של אללה? אם לא, מדוע הם אינם מכבדים את יצירתו של אללה?”

איסמאעיל ציין, כי הסיוע ההומינטרי אינו מספיק. “אנו מפנים בקשה דחופה לממשלות קנדה, ארה"ב והאיחוד האירופי שיתערבו ישירות במצב למען המיעוטים בסינג'ר ובנינוה באמצעות יצירת אזור בטוח עבור המיעוטים הנאבקים על חייהם".

צ'אטו וואני, מייסד וסגן נשיא של הבית הכורדי, ודר' זורואסטר סולומון, סקרו את הרקע שהוביל להקמת דאעש ואת יעדו המוצהר של הארגון להילחם ולהשמיד את הלא מאמינים באסלאם ובמוסלמים שאינם מוגדרים סונים. סולומון ציין, כי לוחמי המליציה הכורדית הפשמרגה הם הכוח היחיד הנאבק בדאעש בהדגישו כי הם זקוקים נואשות לתמיכה איתנה של הקהילה הבינלאומית, וכן של העם היהודי ומדינת ישראל.

“עלינו לעמוד יחדיו מאוחדים כתף אל כתף. שתי הקהילות, הכורדית והיהודית, חייבות לקדם שיתוף פעולה הדוק בין הממשלות בארביל, תל אביב ואוטווה. זו הדרך היחידה בה ניתן להביס את דאעש", אמר סולומון.

וואני קרא לקהילה הבינלאומית להכיר בעצמאות כורדיסטאן, בציינו כי חבל ארץ זה הוא אחד היחידים בו מוסלמים, נוצרים ויהודים יכולים לחיות באופן חופשי זה לצד זה ללא חשש מדיכוי ושעבוד.

“תושבי כורדיסטאן נאבקים במשך דורות למען עצמאות והזכות לממשל עצמאי, והגיעה העת שארה"ב תמלא את חובתה המוסרית לתמוך בעם הכורדי ובשאיפותיו לחירות ולריבונות לאומית", אמר וואני.

יהונתן דחוח-הלוי, חוקר בכיר בתחום האסלאם הרדיקלי במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, התמקד בנאומו בתופעת הקיצוניות האסלאמית בקנדה והמעורבות של אזרחים קנדים בטרור. לדבריו, מאז יולי 2012 נודע על מעורבותם בטרור של 13 קנדים שהתאסלמו, ובהם השניים שביצעו את הפיגועים מדרום למונטריאול ובאוטווה, אחד שביצע פיגוע התאבדות באלג'יריה, 6 שהצטרפו לדאעש ו-2 שתכננו פיגוע בפרלמנט של בריטיש קולומביה.