אסירים. ארכיון
אסירים. ארכיוןפלאש 90
הוועדה המשותפת לועדת המדע והטכנולוגיה וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, החלה היום (ראשון) לדון בהצעת חוק פיקוח אלקטרוני על עצור ועל אסיר משוחרר.

האיזוק האלקטרוני נועד לאפשר מעקב באמצעים אלקטרוניים אחר עצורים ואסירים. המיזם פועל כהוראת שעה, שתוקפה עתיד לפוג בסוף חודש פברואר 2015 .

אחד השינויים המהותיים בהצעת החוק, הוא שהפיקוח האלקטרוני על עצורים לאחר הגשת כתב אישום, לא ייחשב עוד כחלופת מעצר אלא מעצר בתנאי פיקוח אלקטרוני. חשיבותה של קביעה זו, נעוצה בהגדרת מעמדו המשפטי של המפוקח כעצור, להבדיל ממי ששוחרר ממעצר. לשינוי זה תהיה השלכה על הפסקת הפיקוח האלקטרוני בעת הצורך.

מתחילת הפעלת המיזם בשנת 2005 ועד אוקטובר 2013, היו בפיקוח באמצעות האיזוק אלקטרוני 7,277 אסירים. בדצמבר 2011 הנחה מנכ"ל המשרד לבטחון פנים, להגביל את מספר המפוקחים בתכנית בכל רגע נתון ל-750 משתתפים, עד להשלמת החקיקה. (בפועל, רק 50 תקנים מיועדים לאסירים ברישיון) תקציב המיזם עומד על כ- 50 מיליון ש''ח.

מנתונים שנמסרו לוועדה עולה, כי האזיק האלקטרוני החדש שיחל לפעול בחודש הבא, יעבוד בטכנולוגיה סלולרית RF החדשה, על בסיס רשת קיימת, וללא תלות במכשיר סלולרי אחר. באזורים בהם אין קליטה סלולרית, האזיק ייתמך ע"י תקשורת קווית.

כמו כן קיימת אופציה ליחידה ניידת הכוללת איכון GPS וכן אופציה למכשיר שיעבוד במשולב - איכון סלולרי ורכיב GPS מובנה. ההפעלה והפיקוח על האזיקים הינם באחריות שירות בתי הסוהר.

מנהל יחידת האיזוק האלקטרוני בשב"ס ציון שי אמר כי בממוצע, מפוקח מבצע כ-4.5 הפרות לחודש, לעומת הממוצע בעולם שעומד על כ-3.5 הפרות לחודש. שי ציין כי האיזוק האלקטרוני מופעל רק בשלושה ישובים ביהודה ושומרון.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר כי הוא לא יאשר חוק שלא יהיה שוויוני ולא יופעל בכל רחבי הארץ. "אני רוצה שבכל מקום שבו יש ריבונות ישראלית, תפעל מערכת איזוק אלקטרוני". גפני התנגד לסעיף בהצעת החוק המאפשר לשר לבטחון פנים לקבוע באלו המקומות לא יופעל המיזם. "אני דורש שהשר יביא את רשימת המקומות בהם לא יופעל המיזם, לאישור הוועדה", אמר גפני.

נציגת משרד המשפטים עו"ד נעמה פויכטונגר אמרה בדיון כי מטרת החוק היא מתן אופציה נוספת לאחזקת עצורים וכן צמצום בעליות אחזקת עצורים. עוד אמרה פויכטונגר כי מנגנון האכיפה הנוכחי על מפרי תנאי האיזוק, מסורבל ולא יעיל. זאת בנוסף לתקלות טכניות רבות בביצוע, מה שעשוי להשתפר בהצעת החוק.

היועץ המשפטי של הוועדה דרש לקבוע בחוק מי יהיה רשאי לעבוד כסייר מטעם החברה שמפעילה את הפיקוח ומה תהיה הכשרתו. "מחובתנו לקבוע שהעובדים יהיו ללא עבר פלילי, שתחול עליהם חובת סודיות ולוודא שהם לא יעבדו במצב של ניגוד עניינים". אמרה היועצת המשפטית של הוועדה".