"חוק המחבלים" אושר בכנסת

החוק שמונע שחרור מחבלים בעסקאות אושר במליאת הכנסת. השר בנט: "מדיניות הביטחון מתחילה לחזור לשפיות, מעתה המחבלים ימותו בכלא".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' בחשון תשע"ה

איילת שקד
איילת שקד
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שניה ושלישית את "חוק המחבלים" שיזמה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) יחד עם ח"כ דוד צור (התנועה).

על פי החוק, בית משפט שהרשיע אדם ברצח רשאי לקבוע שאותו אדם ביצע את המעשה בנסיבות חריגות, ולמעשה ועדת השחרורים המיוחדת שדנה בשחרורם של אסירים לא תוכל להמליץ להקל בעונשו בטרם חלפו לפחות 15 שנים מהיום שבו החל לרצות את מאסרו, ובלבד שהתקופה שתמליץ לקצוב לא תפחת מ-40 שנה.

כמו כן, אדם אשר הורשע ברצח בנסיבות מחמירות לא יוכל להשתחרר במסגרת עסקאות מדיניות עתידיות.

בדברים שאמרה שקד במליאה לפני אישור החוק, היא הביאה כדוגמה את המחבל שרצח את שלי דדון הי"ד. "הפרקליטות צריכה לדרוש מבית המשפט להאשים את רוצחה של שלי דדון ברצח בנסיבות מחמירות כך שהרוצח המתועב הזה יבלה את ארבעים השנים הקרובות, לפחות, בכלא, והמעט שמשפחתה תדע הוא כי הצדק נעשה". 

ח"כ דוד צור אמר כנגד קריאות האופוזיציה כי "לחוק יש מסר והוא בא לעשות צדק. הצדק גם לגבי משפחות הקורבנות. כשמשפחת אושרקנו נשחטת או משפחת פוגל נרצחת זה לא קשור לתהליך מדיני. החוק פונה קדימה ולכן הוא לא כובל את הממשלה לגבי האסירים הביטחוניים שנמצאים כעת בכלא. החוק הזה הוא חוק צודק".

צילום: פלאש 90

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) ברך על אישור החוק וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "מעתה המחבלים ימותו בכלא. מדיניות הביטחון של ישראל בנושא שחרור מחבלים מתחילה לחזור לשפיות: החוק למניעת החנינה למחבלים של ח״כ אילת שקד עבר כעת בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים".

"המשמעות: מחבלים ישראליים, כמו רוצח שלי דדון ועוד רבים, כולל תושבי מזרח ירושלים, יוכחו להיכנס לכלא ללא אפשרות חנינה. בשום מקרה". לדברי בנט "זוהי תחילת חזרה של מדיניות הביטחון של ישראל לשפיות בנושא שחרור המחבלים.
במשך שנים התקבע ש'אין מה לעשות, משחררים מחבלים'. לא עוד. נגמר", הדגיש.

ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר כי "החוק החשוב הזה קובע רף מוסרי חדש וראוי בהתנהלותה של ישראל מול ארגוני הטרור. הוא ימנע שחרור סיטונאי של הגרועים שברוצחים ויתרום רבות גם ליצירת הרתעה מול מתכנני הפיגועים ומבצעיהם".