הרב מנחם פרומן ז"ל
הרב מנחם פרומן ז"ל צילום: פלאש 90

שנה וחצי מאז נפטר הרב מנחם פרומן זצ"ל, רב הישוב תקוע שהתפרסם רבות גם, ואולי בעיקר, בשל היותו רב אורתודוכסי ופעיל שלום.

דעותיו של הרב פרומן בענייני מדינה היו שייכות לצד השמאלי של המפה הפוליטית וכחלק מכך הוא נפגש אף עם שונאי ישראל - יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת וראש ממשלת טורקיה ארדואן, הכל בניסיון להביא לשלום בין הדתות.

את השקפתו בנושאים שונים הוא פרסם בעיתונים 'דבר', 'על המשמר' ובביטאון 'נקודה' עליהם השלום (תרתי משמע) וכן בעיתון 'הארץ'.

בספר חדש, 'שֹחקִי ארץ', קובצו חלק ממאמרים שכתב בשנים עברו בעיתונות הכתובה. אמנם קיבוץ הדברים התחיל עוד בשנת תשס"ז – עת היה הרב פרומן בריא, אך פרסום הקובץ התעכב - ספק מכורח המציאות, ספק בהכוונה של הרב פרומן שלא שֹשֹׁ לפרסמם.

מתוך שלל המאמרים החליטו העורכים לקבץ, בשלב זה, את המאמרים העוסקים בענייני מדינה וחברה, שיש להם רלוונטיות גם להיום.

בין הנושאים בהם עוסקים המאמרים ב'שחקי ארץ', ניתן למצוא מאמר על פעלו של הרב עדין שטיינזלץ וההתנגדות אליו מצד הציבור החרדי, מקומן של מפלגות דתיות, המהפך ב-92' וכמובן על ענייני שלום בין עם ישראל לערבים.

את רובם של המאמרים הרבים שפורסמו בביטאון נקודה החליטו העורכים להשאיר לכרך הבא, זאת בשל אופי הכתיבה המיוחד בביטאון זה שהיה שייך בעיקר לציבור המתיישבים, לעומת הסגנון השונה של הרב פרומן בעת שכתב עבור העיתונים האחרים.

את הספר חותם אפילוג שכתב, לא אחר מאשר א.ב. יהושע שהיה ידידו של הרב פרומן ושותף לו בהרבה מדעותיו ופעולותיו בענייני שלום. יהושע נענה לבקשתו של הרב פרומן שעוד בחייו ביקש כי חברו יכתוב אחרית דבר לספר שעתיד לצאת וכאמור ראה אור רק לאחר מותו.

כתיבת אחרית דבר של הסופר, איש השמאל הקיצוני, היא עוד משהו שממחיש כיצד ניצב הרב פרומן בביתו שבתקוע- לב ההתנחלויות ובתוך בית המדרש ואילו ידו אוחזת בחבריו שהגיעו מהציביליזציה התל אביבית החילונית.

הספר ערוך יפה ועל הכריכה נראית דמותו המיוחדת של הרב פרומן עם בגדיו הלבנים וה"ספודיק" הלבן. נראה לי שגם מי שלא מסכים לתוכן הדברים, אם יבוא באוזניים כרויות ובראש פתוח, יוכל ''לקבל'' גם מהספר הזה.