הראשון לציון בהלוויה: אסור לעלות להר הבית

הרב יצחק יוסף ספד לשלום בעדני הי"ד, וקרא ליהודים להפסיק לעלות להר הבית. "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על כל גדולי הדור".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד בחשון תשע"ה

במהלך הלווית הנער שלום בעדני הי"ד, שנפצע אנוש בפיגוע הדריסה שלשום בירושלים ונפטר הבוקר מפצעיו, קרא הראשון לציון הרב הראשי יצחק יוסף ליהודים להפסיק לעלות להר הבית.

הרב יוסף אמר כי אי אפשר לחלוק על גדולי ישראל שאסרו זאת. "כאן המקום לעורר את הציבור היקר להפסיק את ההסתה הזו שמסיתים את בני עשיו ששונאים ליעקב, שאנשים עולים להר הבית ועוברים על ההלכה של איסורי כרת.

"מכאן תצא הקריאה שאסור לכל יהודי לעלות להר הבית, לא לעשות תסיסה אצל הערבים השונאים שלנו המחבלים. הם מוסיפים שמן למדורה. מכאן תצא הקריאה להפסיק את הדבר הזה. אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על כל גדולי הדור", דברי הראשון לציון.

חבר הכנסת משה פייגלין מהליכוד ציין כי יש מאות רבנים הסוברים אחרת מהרב יצחק יוסף. לדבריו, אין זה בסדר שהראשון לציון מערבב בין הלכה לפוליטיקה. בקול ישראל אמר חבר הכנסת פייגלין כי התפילה היהודית בהר הבית היא הכרחית. "זה המקום הקדוש ביותר לעם ישראל, לב לבה של בירתנו. אם ניסוג משם, היכן נישאר?". על הדעה כי עליית יהודים להר הבית מתסיסה את האווירה, אמר פייגלין כי אובדן הריבונות של ישראל בהר, הוא שגורם לתסיסה.

ארגון רבני צהר מסר הודעה בה נאמר, "מבלי להיכנס לעמדה ההלכתית של ההיתר לעלות להר בימינו ומבלי לקבוע עמדה הלכתית בדבר: גדולי התורה של הציונות הדתית אינם זקוקים להכשר והסכמות של אף אחד. במקום להאשים את הרוצחים, האצבע מופנית אל הקורבנות.

לומר שכשרבנים נכנסים למקומות בהם אין מיתה בידי שמים זו זריית חול בעיני הציבור. גם מי שסובר שאסור להכנס להר הבית בוודאי יסכים שהריבונות על המקום המקודש ביותר לעם היהודי צריכה להיות בידי מדינת ישראל".

פעיל הימין עו"ד איתמר בן גביר הגיב על דבריו של הרב הראשי ואמר כי "ארגון החמאס והפתח מקבלים היום פרס מפיו של הרב הראשי לישראל. לעניות דעתי כאשר הם שומעים את ההתבטאויות הללו הם רק מקבלים רוח גבית וברור לי שזו לא הייתה כוונת כבוד הרב אבל אי אפשר להתעלם.

"האויבים משיגים למעשה את המטרה - הרתעה, פחד, בריחה וידיעה שאם הם יפגעו בנו אנחנו נתקפל". בן גביר הוסיף "לידיעת כבוד הרב, האויבים שלנו לא רוצים אותנו לא רק בהר הבית, אלא גם בשמואל הנביא ובבני ברק - אולי גם משם  נברח?".  

בן גביר מזכיר כי לא מעט פוסקים וגדולי דור מצדדים בעליות להר הבית, "ולפני כולם הרמב"ם בעצמו כתב שהוא עלה להר". לדברי עו"ד בן גביר "אין מקום למתן לגיטימציה לרצח יהודים, ובימים אלה האחדות בעם חשובה ביותר ואנחנו חייבים להיות חזקים מול האויבים שלנו ולא להיכנע להם". 

ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי מוחה על דבריו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף נגד העלייה להר הבית. "צר לי על הדברים. אני מוחה הן על האשמת יהודים במעשי ההסתה והרצח של המחבלים הערבים, והן על הפגיעה בכבודם של גדולי רבני הציונות הדתית, שהעולים להר הבית בטהרה פועלים לאור פסקי ההלכה שלהם.

הציבור הדתי לאומי מאז ומעולם נשמע לרבותיו ופועל על פיהם. אני עצמי לא עולה להר הבית, בשל הוראת כבוד הרב ליאור שליט"א לגבי עלית נשים", דברי סטרוק.

במקביל, נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח עם הרב הראשי הרב יצחק יוסף וביקש להעביר דרכו כידיד המשפחה את תנחומיו למשפחת בעדני. הנשיא ריבלין חיזק את הרב יוסף על דבריו בעניין העליה הרב הבית ואמר כי יש לעשות הכל על מנת להרגיע את הרוחות הסוערות בירושלים.