משה יעלון
משה יעלוןפלאש 90

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מבקר את חברי הכנסת והשרים בימין שעלו בימים האחרונים להר הבית וטען שהם "מתדלקים" את ההסתה.

בראיון לתוכנית "המטה" בערוץ 10, אמר "אי אפשר להתעלם מזה שחלק מהאירועים זה ניצול של מה שעשו, לצערי, שרים וחברי כנסת כשעלו באופן כזה או אחר להר הבית", אמר יעלון. "זכותנו לעלות להר הבית, בוודאי. יהודים עלו ויעלו להר הבית. אבל יש פה סטטוס קוו מאוד רגיש שמסוכם בינינו ובין ירדן וצריך לעמוד בו. זה שהצד השני מנצל את זה והופך את זה לפרובוקציה והסתה זה נכון, אבל אנחנו לא צריכים לתדלק את זה".

על עלייתו של ח"כ משה פייגלין להר הבית אמר יעלון: "זה שזכותו לעלות - זכותו. אבל כשמישהו בא באופן פרובוקטיבי ומתחיל את המסע שלו בפרסומים באינטרנט ערב קודם, קורא תיגר על הסטטוס-קוו, שאנחנו מחוייבם לו כממשלה - ברור שזה מסית". לדבריו, אין לפי שעה מקום לדון במתן אפשרות ליהודים להתפלל במקום, "כל עוד הסטטוס קוו איננו מאפשר זאת".

שר הביטחון נדרש להתייחס גם לביקורת שנשמעה בתוך הממשלה בה הוא חבר בנוגע להתמודדותה עם ההסלמה בבירה ושב ותקף את השרים על כך שהם מביעים את עמדתם בתקשורת ולא בקבינט, כפי שנטען שקרה במהלך "צוק איתן". "כשיש אירועים מהסוג הזה, אין לעשות בזה שימוש פוליטי ציני שמערער את היציבות. אם יש טענות, אפשר להשמיע אותן בחדרי הקבינט. יש הזדמנות להתבטא", הוא טען.

הוא גם דחה את טענתו של בנט אתמול נגד הצבת המיגוניות בתחנות הרכבת הקלה בירושלים וקריאתו לצאת ל"חומת מגן" חדשה. "פיקוח נפש מחייב להשתמש באמצעי מיגון. זה פיקוח נפש", הבהיר יעלון. "אני חושב שההגנה הטובה ביותר היא התקפה, ואף על פי כן צריך להגן על חיי אנשים. עכשיו יש תופעה של דריסה ויש להציב בטונדות".