הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף צילום: פלאש 90
ארגון רבני ''בית הלל'' פרסם הערב (ראשון) התייחסות לדברי הראשון לציון הרב יצחק יוסף ואחיו הרב דוד יוסף, שהאשימו את העולים להר הבית באחריות לרצח יהודים.

במהלך הלווית הנער שלום בעדני הי"ד, שנפצע אנוש בפיגוע הדריסה בירושלים ונפטר ביום שישי מפצעיו, קרא הרב יצחק יוסף ליהודים להפסיק לעלות להר הבית והוסיף כי ''אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על כל גדולי הדור".

רבני "בית הלל" אומרים כי ''דיון על מעמדו של הר הבית, עלייה אליו וזכות תפילת יהודים עליו, יש לנהל תוך כבוד הדדי, הקשבה ושמירה על כללי מחלוקת לשם שמים, ולא על-ידי פסילת הלגיטימיות של הדעה החולקת.

"במיוחד במעמד הכואב של לווית קרבנות פיגוע, יש להתבטא באיפוק, תוך הימנעות מהעלאת נושאים שנויים במחלוקת. אין להאשים את היהודים העולים להר הבית באחריות לפגיעה ורצח יהודים על ידי מחבלים מוסלמים; אמירה קשה כזו פוגעת בזכר הקורבנות, ומחזקת ידי מרצחים".

לדברי הרבנים, בפרט בשיח על הר הבית ומקום המקדש, ראוי להיזכר שבית המקדש נחרב מפני שנאת חינם. "כפי שאמר הרב הראשי הראשון, הרב קוק: המקום ייבנה רק מתוך אהבת חינם בין חכמי הדור והפלגים השונים בעם ישראל".

הרב יצחק יוסף בהלוויה

כאמור, גם אחיו של הראשון לציון, חבר מועצת חכמי התורה של ש''ס הרב דוד יוסף, תקף את העולים להר הבית וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לסגור את ההר ליהודים.

"הנני פונה אליך בדרישה לסגור את הכניסה לכל שטח הר הבית בפני יהודים מבקרים, ואל תלך שולל אחר מיעוט קטן תמהוני וקיצוני, שבכל מיני טענות 'משיחיות' משתמשים בשם ההלכה לשווא, ויצרם הרע מחפש להם היתרים מדומים", כתב הרב דוד לראש הממשלה.

עוד טוען הרב במכתבו כי העולים להר הבית "גורמים לנזק עצום לעם היושב בציון ומתגרים באומות העולם, ומביאים לידי שנאה כלפינו, ומעשיהם משמשמים כתירוץ בידי שונאי ישראל לתת חרב בידם להורגנו ולבצע בנו רציחות ופיגועים, ולהסית את כל העולם נגדנו".