אריה עמית: גם אני הייתי יורה

מפקד מחוז ירושלים לשעבר, מביע תמיכה מלאה בשוטר שחיסל את המחבל הצעיר שתקף בסכין ניידת משטרה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ה

תחת הכותרת "גם אני הייתי יורה" מביע ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, תמיכה בשוטר שחיסל את המחבל הצעיר בכפר כנא.

ב"ידיעות אחרונות" כתב עמית, "מאז שהחלו המהומות בירושלים אנחנו שומעים שצריך להכיל את האירועים, להנמיך את הלהבות ולנהוג באיפוק. איפוק והכלה הם כלים בארגז שבו נמצאים גם כלים נוספים , כמו שימוש בכוח, אומץ לב, ניתוח מצב מקצועי ועוד. כשאיפוק והכלה הופכים למטרה בפני עצמה זה סימן שההנהגה פחדנית, הססנית ובורחת מהחלטה".

עמית טוען במאמר כי בירושלים בכלל ובהר הבית בפרט עומדת בימים אלה למבחן ריבונותה של מדינת ישראל כמדינה עצמאית ודמוקרטית. מדובר במבחן מהמשמעותיים ביותר שהיו לנו, ונכון לעכשיו נראה שהציון עומד להיות נכשל בענק — והמחיר יהיה כבד מנשוא, כלשונו.

"השוטרים שעומדים היום מול האירועים הקשים לא מרגישים תחושה של גיבוי כשהם מפעילים את הכוח שהם צריכים להפעיל. זו בעיה גדולה כששוטר חושש להפעיל שיקול דעת מקצועי, ובמקום זה הוא חושב על חקירת מח"ש או על ועדת חקירה. כך הוא מפסיק לתפקד כשוטר טוב. מה רוצים, שהשוטרים יפחדו להגיב? אנחנו במצב של מלחמה, וצריך להתנהג בהתאם", קובע עמית.

עמית מגבה באופן מלא את השוטר שחיסל את המחבל בכפר כנא, "ירושלים הייתה ההתחלה, וההתנהלות הפחדנית שלנו בבירה מובילה לכך שהמהומות יגלשו גם לערביי ישראל. בסרטון האירוע בכפר כנא רואים בבירור אדם ניגש בצורה מאיימת לניידת משטרה עם סכין גדולה בידו. אם אני הייתי עומד במצב כזה לא הייתי חושב שנייה: הייתי שולף את האקדח ויורה בו.

אם לא ייתנו גיבוי לשוטרים בימים הקשים האלה, לעשות את העבודה המבצעית שלהם בלי מורא, נפשוט את הרגל עוד יותר, ואנחנו כבר במצב של פשיטת רגל גם בירושלים וגם במגזר הערבי. השוטרים הם הגוף האחרון שעוד נשאר לשמור על הדמוקרטיה מבפנים, וכשהגוף הזה יפסיק לתפקד אפשר יהיה לשים את המפתחות וללכת מכאן".