ראש אכ"א בבקו"ם

ראש אכ"א החדש אלוף חגי טופולנסקי קרא היום (רביעי) להאריך את תקופת שירות החיילות בצה"ל.

בשיחה עם עיתונאים בבסיס הבקו"ם בתל השומר אמר ראש אכ"א כי "הייתי רוצה לראות את שירות הנשים מתארך בהתאמה לקיצור השירות לגברים כי אנו מאמינים בשוויון. הייתי רוצה לראות יותר מ-2,200 הלוחמות המשרתות כיום בצבא, כש-92% מהמקצועות הצבאיים פתוחים גם לנשים".

הדברים נאמרו על רקע ההכנות של צה"ל לקראת יישום התיקון לחוק השירות, לפיו החל מיולי 2015 כל נער שיתגייס ישרת 32 חודשים ולא 36 חודשים כמקובל כיום. עד 2016 יתאפשר לצבא לשכנע את המחוקקים להאריך את שירות הנשים לשנתיים וארבעה חודשים.

על גיוס החרדים לצבא, אמר טופולנסקי: "דווקא בגלל קיצור השירות יש חשיבות להרחבת היקף המתגייסים לכלל האוכלוסיות ולכלל המגזרים".

נכון להיום עומדים מספר חרדים בחובה ובקבע על 3,600. ראש אכ''א נשאל כיצד יוכל להגדיל את כמות החיילים החרדים, וענה כי יעשה זאת בארבע דרכים: הרחבת מסגרת הגיוס, מתן פתרונות ייחודיים, שילוב החיילים במסגרות שלא תפגענה בשירות וגיוס בהסכמה כשלשם כך הוא נפגש עם רבנים בציבור החרדי.

באשר לנתונים בשטח, יש בצבא גם בשורה למשרתים כאשר הכוונה היא להעלות את שכר החיילים בצורה משמעותית ולייצר תנאי שיווין בריאים וטובים יותר, כלשונו. לפי נתוני הצבא קיצור שרות החובה בצה"ל יוריד עד שנת 2018 כעשרת אלפי משרתי חובה ועוד כ-4,000 אנשי קבע.

ולצד כל אלו אומר הבכיר כי לפי נתונים שאסף הצבא בחודשים האחרונים נמשכת היציבות ברצון ללחימה הן אצל המועמדים לשרות והן בקרב המשרתים בצבא.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר טופולנסקי, כי יש חשיבות להרחיב את כמות המתגייסים ולהגדיל את משכורותיהם של אנשי החובה, אך האתגר הגדול של צה"ל הוא השארת הטובים בצה"ל. "בסופו של יום איכות הצבא וכשירותו מושפע מאיכות האנשים", אמר ראש אכ"א החדש, "נעשה הכל כדי למנוע את תופעת ההשתמטות" הוא מסכם.

עלייה במספר המשתמטים, יותר חרדים עלו על מדי צבא

בנוסף צה"ל פרסם את נתוני הגיוס לשנה האחרונה וחשף כי יש עלייה במספר המשתמטים בקרב הגברים והנשים. במהלך השנה האחרונה שיעור המשתמטים בקרב הגברים עמד על 27.3%, נתון שיא, ועלייה של כ-2% מ-2012. 42.3% מהנשים לא התגייסו השנה לצה"ל, מספר שיא מאז 2008, ועלייה של כ-1% לעומת 2012.

בקרב החרדים נרשמה עלייה במספר המתגייסים. ב-2013 התגייסו 1,972 חרדים, זאת לעומת 1,447 ב-2012, ו-1,282 ב-2011. מנתוני צה"ל עולה כי מספר המתגייסים בקרב החרדים נמצא בעלייה קבועה בשנים האחרונות.

על פי ציון משוכלל שעורך צה"ל, הכולל את שיעור הגיוס, אחוז החיילים המתמיינים למערך הלחימה ושיעור החיילים שיוצאים לקצונה, מודיעין היא העיר המובילה בישראל בכל הנוגע לנתוני הגיוס בקרב הגברים. שיעור הגיוס בעיר עומד על 90.2%, כש-56.1% מהם מתמיינים למערך הלחימה.

יוקנעם עילית ממוקמת במקום השני עם 93.3% מתגייסים ו- 54.9% חיילים במערך הלחימה של צה"ל. במקום השלישי נמצאת הוד השרון, שיעור המתגייסים בקרב הגברים בעיר עומד על 91.2%, מהם 49.8% המתמיינים לתפקידים קרביים.

במקום ה-66 והאחרון ברשימת הערים נמצאת מודיעין עילית, בה רק 10.4% מהגברים התגייסו לצה"ל. במקום אחד לפניה נמצאת בית"ר עילית עם שיעור גיוס של 11.4%, ובני ברק ממוקמת במקום ה-64, בה רק 13.3% מהגברים התגייסו לשירות צבאי.

הוד השרון היא העיר בה נתוני הגיוס בקרב הנשים הם הגבוהים ביותר, עם שיעור גיוס של 87.7%, ו-9.5% המתמיינות לקצונה. נס ציונה במקום השני וגבעתיים במקום השלישי.