כפר כנא
כפר כנא יוטיוב

בפינתו השבועית בערוץ 7 מתייחס האב השכול ד"ר אריה בכרך לחיסולו של המחבל מכפר כנא וההחלטה להקים ועדת בדיקה לנסיבות האירוע, זאת בעקבות לחץ השמאל והתקשורת.

"על פניו נראה שהקמת הועדה היא תגובה היסטרית ומתגוננת מתוך פחד מפני תגובת הערבים והעיתונאים. למעשה אין מה לבדוק", אמר בכרך ומציע לשאול שתי שאלות: האם היה איום בסכין לעבר השוטרים והאם המחבל נורה בגבו או בחזהו, "הנושא העיקרי הוא לא שייך לועדת בדיקה זו, הוא האם הטיעון של הערבים להתנהגות אלימה של המשטרה בהפגנות של ערבים לעומת יהודים נכונה".

בכרך משוכנע כי אין שום אפשרות לערוך השוואה בין התנהגות המשטרה בהפגנות של יהודים להפגנה של ערבים, "מעולם לא רץ מפגין יהודי עם סכין שלופה בידו לעבר שוטר תוך שלהוב עצמי בקריאות 'ה' הוא האלוקים', מעולם לא נורו זיקוקים לעבר שוטרים ומעולם לא נזרקו בקבוקי תבערה על ידי היהודים בעת הפגנה. במילים אחרות מעולם לא חש שוטר איום על חייו בהפגנות יהודים, כמו שהוא חש בהפגנות ערבים".

"יש לנסח נהלי התנהגות שיהיו גלויים לכל: בכל הפגנה - וללא קשר לזהות המפגינים, בה תישלף סכין או כל כלי אחר הסכן את השוטרים, ואפילו המפגין לא מאיים פיזית על שוטר ברגע זה, יש לפגוע במפגין נושא הנשק ולא באמצעי לפיזור הפגנות אלא בכדורים חיים. יידע כל מפגין מראש שהחזקת נשק ואפילו קר בעת הפגנה בצורה מאיימת עלולה לעלות לו בחייו או בפציעה קשה - הוא הדין ליהודי והוא הדין לערבי, ובזה נסתתמו הטענות נגד המשטרה על אפליה".

על הטענה שהמחבל נורה בגבו אמר בכרך כי הטענה נשמעת כמוצדקת, "לכאורה לא נשקפה סכנה לחיי השוטר, זה עולה בקנה אחד עם הוראות פתיחה באש לעבר משליכי בקבוקי תבערה לפיהם אם הבקבוק נזרק ואין סכנה מיידית לחיילים אין לירות על מנת לפגוע במחבל. נוהל זה פסול מעיקרו ואינו מעיד על שום מוסריות של צה"ל. מי שמחזיק בקת"ב או סכין הצהיר במעשהו שברצונו לרצוח יהודי או לשורפו ולכן גם אם מזימתו לא עלתה בידו, הסכנה הנשקפת ממנו גם בעתיד הינה מוחשית ולכן מדין 'הבא להרגך השכם להורגו' אסור בשום פנים לתת למחבל שנכשל במועד א' הזדמנות נוספת במועד ב' ויש לשלחו לאלתר לפגוש את 70 הבתולות המצפות לו בכליון עיניים".